Keratynowe prostowanie włosów
Keratynowe prostowanie włosów jest zabiegiem, który ma na celu maksymalne odżywienie kosmyków. Efektem ubocznym jego działania jest wyprostowanie pasm, wynikające z uzupełnienia brakujących wiązań keratynowych.
Brazylijska metoda na piękne włosy
Zabieg został wymyślony w Brazylii przez tamtejsze kobiety, które z natury posiadają kręcone włosy, a marzą o prostych. Kręcone kosmyki swój wygląd zawdzięczają niedoborom keratyny w strukturze włosa, stąd też – aplikowana na gorąco keratyna pozwala je uzupełnić, prostując pasma.
Sama keratyna jest białkiem, które występuje w skórze, paznokciach, włosach, a nawet mózgu, mięśniach oraz krwi kręgowców. Niedobór tego białka skutkuje tym, że włosy stają się łamliwe, matowe i osłabione.
Wzmocnienie i odżywienie włosów
Dzięki uzupełnieniu braków keratyny we włosach, stają się one silniejsze i mocniejsze. Znacznie łatwiej się rozczesują i lepiej się układają. Często zauważanym efektem jest mocne wygładzenie włosów, które w przypadku przerzedzonych kosmyków może skutkować nieestetycznych efektem przyklejenia włosów do głowy.
Warto jednak mieć na uwadze, że efekt, który oferuje zabieg keratynowego prostowania włosów nie jest permanentny. Wraz z każdym kolejnym myciem, keratyna przyklejona do włosów wypłukuje się i efekt traci na sile. Dlatego konieczna jest odpowiednia pielęgnacja, która pomoże zachować efekt na dłużej, a także złagodzi efekt, do którego dojdzie, gdy keratyna całkowicie się wypłucze. Konieczne jest między innymi stosowanie odpowiednich, łagodnych szamponów, które będą w mniejszym stopniu wypłukiwać keratynę.
Keratynowe prostowanie nie tylko do kręconych włosów
Zabieg ten może być stosowany nie tylko w przypadku naturalnie kręconych włosów, których właścicielka marzy o prostych kosmykach. Dodatkowo, keratynowe prostowanie włosów może być przeprowadzone na włosach matowych, plączących się, niesfornych i pozbawionych życia.
Dzięki odżywczemu działaniu keratyny, pasma ponownie stają się sprężyste i lśniące. Z tego względu, choć nazwa zabiegu wskazuje na coś innego, może on być przeprowadzony także na prostych włosach.
Efektem zabiegu keratynowego prostowania włosów jest znaczne wzmocnienie pasm, a także uodpornienie ich na czynniki mechaniczne – również związane z rozczesywaniem włosów. Chroni również przed szkodliwym promieniowaniem UV i pozwala zachować nierozjaśniony kolor włosów nawet podczas letnich, pełnych słońca dni (ekspozycja na słońce zazwyczaj prowadzi do rozjaśnienia i wysuszenia kosmyków).
Dodatkowo, włosy stają się idealnie proste na pewien okres czasu. Gdy keratyna zaczyna się wypłukiwać, chcąc utrzymać efekt – należy ponowić zabieg keratynowego prostowania włosów.
Dla kogo jest polecany zabieg keratynowego prostowania włosów?
Keratynowe prostowanie włosów prowadzi do znacznego wygładzenia kosmyków i poprawy ich stanu, a efektem ubocznym jest wyprostowanie pasm.
Kto powinien zdecydować się na ten zabieg?
Zabieg ten jest przeznaczony w szczególności dla kobiet, które na co dzień borykają się z trudnymi, plączącymi się włosami. Z reguły za taki stan kosmyków odpowiada ich zniszczenie, dlatego też dobrym pomysłem jest użycie na nich keratyny, która pomoże wypełnić uszkodzenia włosa.
Ta metoda jest również doskonała dla pań, których włosy co prawda prezentują się nienagannie, jednak kręcą się. Często kobiety wolą mieć proste włosy gdy maja kręcone i odwrotnie. W takich sytuacjach na ratunek przychodzą zabiegi fryzjerskie, a pośród nich – również keratynowe prostowanie włosów.
Dlaczego keratynowe prostowanie pomaga włosom?
Nakładanie na włosy ich naturalnego budulca, czyli białka zwanego keratyną sprawia, że stają się silniejsze i bardziej wygładzone. Ich struktura jest poprawiona, dzięki czemu są znacznie odporniejsze na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych czy uszkodzenia mechaniczne.
Te z pań, które z natury mają słabe i delikatne włosy mogą wykorzystać keratynę do ich wzmocnienia i poprawy blasku. Jednak warto mieć na względzie, że raz zastosowane prostowanie włosów z pomocą tego białka uzależnia. Gdy efekt zaczyna się wypłukiwać, z reguły powtarza się go, bowiem gwarantuje świetny wygląd bez wysiłku przez długi czas.
U kogo zabieg sprawdzi się szczególnie dobrze?
W szczególności, keratynowe prostowanie jest polecane osobom, które chcą uzyskać idealnie gładkie pasma. Zbliżony efekt daje prostowanie ich prostownicą, jednak efekt ten nie jest trwały. Dodatkowo, włosy nadal są podatne na kręcenie się pod wpływem wilgoci, co może oznaczać, że przy deszczu czy ogólnej wilgoci powietrza może dojść do ich ponownego zakręcenia nawet po kilkudziesięciu minutach.
Codzienne prostowanie włosów jest żmudne, czasochłonne, potencjalnie nie zapewniające najlepszego efektu, a co najważniejsze – szkodliwe dla włosów. Nawet zabezpieczone najlepszymi kosmetykami termoochronnymi pasma ulegną trwałemu uszkodzeniu pod wpływem skrajnie wysokich temperatur, jakie stosuje się podczas prostowania włosów tradycyjną metodą.
Stały efekt, który pozwala uzyskać keratyna pozwala na dużą wygodę, zapewnia efekt niezależnie od aury pogodowej, a także nie niszczy włosów, a wręcz przeciwnie – poprawia ich stan.
To także świetna koncepcja na wygładzenie włosów, które maja tendencję do nadmiernego puszenia się. Kobiety, których włosy przypominają siano, plączą się i są bardzo trudne w rozczesywaniu, z pewnością docenią efekty, jakie zapewnia zabieg brazylijskiego prostowania włosów.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu keratynowego prostowania włosów?
Wiele zależy od kondycji włosów, a także pielęgnacji, którą się im oferuje po przeprowadzeniu zabiegu. Standardowo, producenci gotowych zestawów umożliwiających keratynowe prostowanie w domu, a także ci tworzący produkty dla profesjonalistów obiecują trwałość od 3 do 6 miesięcy. Czas ten uzależniony jest od kilku czynników – między innymi częstotliwości mycia włosów. Panie, które myją włosy codziennie, będą cieszyć się z wyników zabiegu krócej niż te kobiety, które robią to raz na kilka dni.
Optymalna pielęgnacja dla przedłużonego efektu
Podstawą jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, które ograniczą do minimum utratę keratyny z włosów. To oznacza głównie kosmetyki o delikatnym składzie, pozbawione między innymi silnych SLSów.
SLSy to substancje myjące, które generalnie stosowane w nadmiarze mogą wykazywać negatywny wpływ na szczególnie delikatne włosy. Mogą prowadzić do znacznie szybszego wypłukiwania się keratyny pochodzącej z zabiegu, a co za tym idzie – znacznie szybciej powrócą puszące się lub kręcone włosy.
Warto również stosować rozmaite kosmetyki pielęgnacyjne, które poprawią stań włosów i w dużym stopniu pomogą ograniczyć efekt, który widać gdy uzyskana przez zabieg gładkość włosów całkiem zniknie.
Czy ten zabieg niszczy włosy?
Należy również wspomnieć, że wiele kobiet skarży się, że ich włosy wyglądają po zabiegu znacznie gorzej. Nie do końca tak jest. Podobnie jak w przypadku włosów po ciąży utarło się, że należy je obciąć, aby ograniczyć ich wypadanie – tak samo w przypadku wypłukanej po zabiegu keratyny, w głównej mierze mamy do czynienia z efektem optycznym.
Włosy, które w trakcie ciąży pod wpływem hormonów pozostały na głowie mimo ze powinny były wypaść ze względu na naturalny proces wymiany – znikają z głowy w ogromnych ilościach po rozwiązaniu. Jest to w pełni naturalny proces, na który nie mamy wpływu, a jednak kiedyś mówiło się, że należy ściąć włosy, żeby nie wypadały. Wcale się tak nie działo – po prostu wydawało się, że kobieta traci znacznie mniej włosów, a takie wrażenie optyczne dawała ich długość.
Dokładnie tak samo wygląda sytuacja w przypadku keratynowego prostowania włosów. Choć prawdą jest, że kosmyki mogą prezentować się gorzej jeśli nie zadbamy o nie odpowiednio gdy keratyna działa, zasadniczo sam zabieg nie pogarsza ich stanu. Mamy do czynienia z wrażeniem wizualnym: gdy codziennie ogląda się w lustrze piękne, gładkie włosy przez okres kilku miesięcy (lub nawet pół roku) – nagłe pojawienie się splątanych pasm powoduje wrażenie, że włosy mają się znacznie gorzej.
Więcej na ten temat dowiesz się w artykule „Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy?”
Genetyka a efekt prostowania włosów
W kwestii długości utrzymywania się efektów keratyny na kosmykach niebagatelne znaczenie – obok pielęgnacji – ma również naturalny wygląd włosów. Panie, które przed zabiegiem miały cienkie i raczej słabe włosy, z reguły mogą się cieszyć efektami znacznie dłużej – co wynika z podwyższonej podatności takich pasm na prostowanie.
Z kolei kobiety, których włosy „przed” wyglądały lepiej, były grubsze lub po prostu kręcone – mogą spodziewać się, że ich fryzura wróci do normy raczej w ramach niższej granicy czasu działania zabiegu, który wskazują producenci.
Prostowanie włosów w domu – czy warto? Jak przeprowadzić zabieg?
Brazylijskie prostowanie włosów można przeprowadzić w profesjonalnym salonie lub w warunkach domowych. Ta druga metoda wiąże się ze znacznie niższymi kosztami, jednak wypróbować ją powinny tylko niektóre panie.
Co jest niezbędne do zabiegu?
Przede wszystkim, należy mieć dobrą prostownicę. Bez niej zabieg zamiast przynieść korzyści, może doszczętnie spalić i zniszczyć włosy. Aby przeprowadzić prostowanie bez spalenia włosów i efektu tak zwanej waty cukrowej (czyli bardzo spuszonych, poklejonych włosów) konieczne jest użycie sprzętu, który nagrzewa się do minimalnej temperatury 170 stopni. Dobrze również, aby prostownica miała ceramiczną powłokę, która uchroni kosmyki przed ewentualnymi uszkodzeniami wynikającymi z błędnego użycia keratyny.
Drugą bardzo istotną rzeczą, bez której zabieg się nie uda, jest druga osoba do pomocy. Przeprowadzenie prostowania samodzielnie jest ekstremalnie trudne – właściwie niemożliwe. Zabieg zakłada dokładne prostowanie poszczególnych pasm. To bardzo ważne, gdyż kształt, który nadamy włosom, w dużej mierze z nami pozostanie. Jeśli pukle zostaną wyprostowane krzywo lub z pominięciem niektórych partii włosów – może być ciężko odratować damską fryzurę.
Wybór zestawu do keratynowego prostowania włosów w domu
Na rynku dostępnych jest wiele opcji, które stworzyli rozmaici producenci. Zasadniczo w tej kwestii panuje pełna dowolność w zależności od indywidualnych preferencji, jednak warto wiedzieć, że istnieją dwa podstawowe rodzaje zestawów do keratynowego prostowania włosów.
Pierwszy z nich jest tworzony na bazie formaldehydu. Jest znacznie silniejszy i bardziej toksyczny. Wydziela mocny, chemiczny zapach i przy stosowaniu go nie zaleca się prostowania włosów w zamkniętej łazience – to może skończyć się bardzo silnym bólem głowy lub pogorszonym samopoczuciem. Jeśli zdecydujesz się na taki zestaw – lepiej przeprowadzić prostowanie na przykład w salonie, przy uchylonym lub otwartym oknie. To pozwoli na odpowiednią cyrkulację powietrza i brak wspomnianych efektów ubocznych. Na prostowanie z formaldehydem powinny zdecydować się przede wszystkim panie o kręconych lub silnie spuszonych włosach, gdyż zapewnia on znacznie silniejszy efekt uboczny w postaci wyprostowania kosmyków. Niestety, niesie również większe ryzyko uszkodzenia włosów, dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie do tego zabiegu.
Drugim rodzajem są zestawy bez formaldehydu w składzie. Są znacznie delikatniejsze i bezwonne, jest mniejsza szansa na niepowodzenie zabiegu. Ryzyko uszkodzenia pukli w wyniku błędnie przeprowadzonego prostowania również jest znacznie mniejsze. Jednocześnie, zabieg ten może okazać się zbyt słaby dla włosów naturalnie mocno kręconych lub silnie zniszczonych i spuszonych.
Uwaga: jeśli planujesz przeprowadzić keratynowe prostowanie w domowym zaciszu, pamiętaj aby nie farbować włosów bezpośrednio przed i po zabiegu. Bezpiecznym odstępem czasu między tymi czynnościami są 2 tygodnie, niezależnie od tego, czy do koloryzacji używasz chemicznych farb, czy naturalnej henny.
Keratynowe prostowanie włosów w domu krok po kroku
Przede wszystkim – należy dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta. Warto mieć na względzie, że poniższy opis jest ogólny, a niektóre detale mogą różnić się w zależności od producenta, dlatego też najbezpieczniej jest kierować się jego zaleceniami, biorąc pod uwagę nasze ogólne wskazówki.
Na domowe prostowanie włosów z użyciem keratyny warto zarezerwować co najmniej kilka godzin – tak, aby nie wykonywać zabiegu nerwowo i w pośpiechu. Poniżej znajdziesz instrukcję o czym należy pamiętać w trakcie prostowania.
Keratynowe prostowanie włosów krok po kroku
- Po pierwsze, warto wcześniej przygotować sobie stanowisko pracy. To pozwoli na przeprowadzenie zabiegu bez nerwowych poszukiwań prostownicy, szczotki, rękawiczek czy innych niezbędnych przedmiotów. Przed rozpoczęciem zabiegu, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta zestawu i najlepiej zostawić ją sobie w widocznym miejscu – tak, aby w razie wątpliwości móc doczytać, czy o wszystkim się pamiętało.
- Następnie, należy udać się do łazienki i bardzo dokładnie umyć włosy silnie oczyszczającym szamponem, dołączonym do zestawu przez producenta. To bardzo istotne, gdyż aby keratyna dobrze się trzymała włosa, ten musi być dokładnie oczyszczony. Jeśli często stosujesz zabiegi stylizacyjne lub obficie pielęgnujesz włosy, dla pewności możesz umyć je dwukrotnie.
- Kolejnym krokiem jest bardzo uważne nałożenie keratyny z zestawu na włosy. Najlepiej potraktować je podobnie jak przy farbowaniu: rozdzielić na niewielkie pasma i aplikować białko na poszczególne kosmyki, aby mieć pewność, że wszystkie włosy zostały dokładnie pokryte. Zabieg ten należy wykonywać w rękawiczkach (dołączonych do zestawu lub własnych), gdyż substancja ta może być szkodliwa dla dłoni, szczególnie tych o wrażliwej skórze.
- Teraz trzeba odczekać tyle czasu, ile zaleca producent. Niektóre włosy ciężko schną i nawet po upływie okresu wskazanego na instrukcji, mogą być nieco wilgotne: w takiej sytuacji można wspomóc się suszarką. To bardzo istotne, aby nie prostować mokrych lub wilgotnych włosów, gdyż wówczas zwyczajnie je palimy. Włosy na tym etapie zabiegu są bardzo szorstkie i spuszone, tępe w dotyku – to w pełni naturalne. Potrzebna jest bardzo dobra szczotka, która poradzi sobie z ich rozczesaniem: grzebień z pewnością nie wystarczy.
- Teraz należy przygotować prostownicę, tak aby nagrzała się do odpowiedniej temperatury, gdy my będziemy rozczesywać pasma. Po dokładnym rozczesaniu kosmyków, ponownie dzielimy je na pasma, tak jak robi się to podczas klasycznego prostowania włosów. Powinny one być dość cienkie, aby każdy włos został przeprasowany prostownicą. Zabieg wykonujemy zdecydowanymi, pewnymi, ale jednocześnie wolnymi ruchami – w miarę możliwości unikamy prostowania pasm po kilka razy, jednak jeśli to konieczne, oczywiście można ponownie wyprostować włosy.
- Po dokładnym przeprasowaniu wszystkim włosów z pomocą prostownicy pozostaje czekać. Teraz przez 2-3 dni (w zależności od producenta) bezwzględnie nie wolno myć włosów. Z tego względu warto zaplanować keratynowe prostowanie na weekend lub urlop i nie wykonywać wtedy bardzo wymagających fizycznie czynności, które mogłyby doprowadzić do spocenia się.
- Trzeba również bardzo uważać na zagięcia. Nie jest polecane jakiekolwiek spinanie czy wiązanie włosów – wszelkie odkształcenia prawdopodobnie pozostaną na włosach przez cały czas działania keratyny, dlatego nie należy ignorować zaleceń producenta w tym zakresie.
- Po upływie okresu oczekiwania, można umyć włosy delikatnym szamponem. Pielęgnację włosów należy wspierać dobrymi odżywkami – w miarę możliwości zawierającymi keratynę. To pozwoli przedłużyć czas działania zabiegu. Jest to wskazane nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również dla zdrowia włosów. Prostowanie ich w skrajnie wysokiej temperaturze co kilka tygodni w celu ponownego przeprowadzenia prostowania keratynowego mogłoby niszczyć ich strukturę.
Przez pierwszych kilka dni włosy mogą wydawać się nadmiernie „płaskie”, szczególnie jeśli są dość cienkie lub rzadkie. Efekt ten ustępuje wraz z upływem czasu i wypłukiwaniem keratyny.
Ile trwa keratynowe prostowanie włosów w salonie i ile kosztuje?
Czas trwania zabiegu jest uzależniony zarówno od wprawy samego fryzjera, jak i długości włosów. Krótsze kosmyki zajmują znacznie mniej czasu, choć nie tylko długość, ale również gęstość mają duże znaczenie.
Grubość włosów a długość zabiegu
Można bezpiecznie stwierdzić, że doświadczona stylistka fryzur przeprowadzi keratynowe prostowanie włosów w ciągu około 2 godzin – przy założeniu, że nie posiadamy szczególnie grubych lub mocno zakręconych włosów. W domowych warunkach trwa to znacznie dłużej, jednak wynika głównie z faktu, że osoba, która go przeprowadza robi to znacznie rzadziej niż profesjonalistka.
Warto pamiętać, że ostateczny efekt zabiegu jest uzależniony od dokładności jego przeprowadzenia, dlatego też czas ma drugorzędne znaczenie. Włosy prostuje się na tyle rzadko, że z łatwością można zarezerwować sobie kilka godzin, aby mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i będziemy się cieszyć efektami przez długie miesiące.
Kręcone włosy na prostowaniu
Wiele czasu wymaga także prostowanie włosów o szczególnie silnym skręcie. Aby odpowiednio je wygładzić, często trzeba przeprasować je z pomocą prostownicy kilkukrotnie. Jako że ruchy te nie powinny być pospieszne, aby dobrze przykleić keratynę do włosów – siłą rzeczy zabieg na długich, pokręconych kosmykach musi trwać długo.
Efekt oferowany przez prostowanie włosów z pomocą keratyny wynagradza wszelkie niedogodności, a także czas trwania zabiegu, dlatego warto zacisnąć zęby i po prostu posiedzieć tyle, ile trzeba.
Koszty keratynowego prostowania włosów
Z pewnością ten zabieg nie należy do najtańszych, choć można spodziewać się pewnych różnic cenowych ze względu na region, w którym chcemy go wykonać. Zasadniczo można jednak stwierdzić, że przy średniej długości włosach (mniej więcej do ramion lub nieznacznie poniżej) trzeba zapłacić za zabieg około 400 zł. Długie włosy kosztują więcej i mogą wynieść nawet 200 czy 300 zł więcej.
Choć keratynowe prostowanie wymaga wydania kilkuset złotych jednorazowo, koszt ten jest rozłożony na kilka miesięcy, co sprawia że nie jest aż tak bolesny dla portfela. W przypadku niektórych, szczególnie podatnych na prostowanie włosów, może się okazać, że koszt ten pojawia się zaledwie dwa razy do roku – co jest do przyjęcia, biorąc pod uwagę świetne efekty, jakie oferuje.
Szampon po keratynowym prostowaniu włosów
Dzięki zabiegowi keratynowego prostowania, włosy prezentują się świetnie, nabierają nowego blasku, są silne i sprężyste. Dodatkową zaletą tego zabiegu jest fakt, że włosy stają się idealnie proste – co pozwala na spełnienie marzeń każdej kobiety, która nie przepada za swoimi kręconymi kosmykami.
Aby jednak efekty zabiegu były widoczne jak najdłużej, konieczne jest odpowiednie zadbanie o włosy po nim. Ma to znaczenie zarówno dla przedłużenia działania keratyny na włosy, jak i w celu zminimalizowania słabego wyglądu włosów, gdy keratyna już się z nich wypłucze.
Część kobiet wpada w pułapkę: uważają, że włosy wyglądają na tyle dobrze, że nie ma konieczności o nie dbać. W efekcie, włosy w czasie gdy oddziałuje na nie keratyna prezentują się doskonale, ale gdy tylko białko się z nich wypłucze – przedstawiają sobą tragiczny obraz.
Bardzo istotny jest odpowiedni dobór szamponu, a także odżywki, na czas po zabiegu. Bezpośrednio po prostowaniu należy pamiętać o tym, aby przez 3 dni nie myć włosów w ogóle (to czas niezbędny, aby keratyna dobrze przylgnęła do włosów i zadziałała skutecznie). Odpowiednia pielęgnacja jest istotna także ze względów ekonomicznych. Pozwala na wykonywanie zabiegu rzadziej, co wiąże się z oszczędnością pieniędzy.
Aby wybrać odpowiedni szampon do pielęgnacji włosów po keratynowym prostowaniu, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze – należy unikać kosmetyków, które zawierają silne detergenty (SLS, SLES), alkohole (przy czym cetyl alcohol, stearyl alcohol oraz cetearyl alcohol to alkohole o działaniu nawilżającym i są akceptowalne), silnie działające sole.
Warto za to używać szamponów o delikatnym składzie, które pozwolą umyć kosmyki, ale w minimalnym stopniu wypłuczą z nich keratynę. Aby wzmocnić pozytywny efekt zabiegu i wydłużyć go, oprócz klasycznych masek i odżywek nawilżających, warto raz na kilka czy kilkanaście dni użyć maseczki z dodatkiem keratyny. Tak dostarczone włosom białko co prawda nie sprawi, że zabieg nie będzie konieczny, jednak pozwoli choć minimalnie wydłużyć jego działanie.