Przyciemnianie siwych włosów nie musi wiązać się ze stosowaniem drogich i trudnych do samodzielnej aplikacji preparatów chemicznych. Coraz więcej osób wykorzystuje w tym celu naturalne farby, pasty i płukanki, wykonane z produktów, które większość z nas posiada w swoich domach. Jakie są najskuteczniejsze, domowe sposoby na siwe włosy? Jak przyciemnić siwiejące kosmyki w naturalny sposób? Przeczytaj poniższy artykuł i pożegnaj się z siwymi włosami!
Spis treści:
Naturalne sposoby na przyciemnienie siwych włosów
Siwienie włosów to naturalny proces, który u większości osób rozpoczyna się około 30-40 roku życia. Stopniowa zmiana koloru włosów zwalczana jest najczęściej poprzez farbowanie ich różnorodnymi, chemicznymi preparatami. Warto podkreślić jednak, że w wielu przypadkach znacznie mniej inwazyjne, ale równie skuteczne mogą okazać się bardziej naturalne metody, takie jak stosowanie naturalnych płukanek, nakładanie henny czy zażywanie suplementów diety, zawierających w składzie odpowiednie stężenie poszczególnych witamin i minerałów.
Domowe płukanki
Naturalne płukanki to niewątpliwie jedne z najskuteczniejszych, domowych sposobów na siwe włosy. Tego typu preparaty służą do stopniowego przyciemniania włosów i z tego względu sprawdzają się przede wszystkim u posiadaczy brązowych oraz czarnych kosmyków. W zależności od rodzaju zastosowanej płukanki, pierwsze zauważalne efekty można zaobserwować po kilku lub kilkunastu użyciach.
Wśród najpopularniejszych, domowych płukanek na siwe włosy można wyróżnić płukanki z kawy, herbaty, liści orzecha włoskiego, mięty, a także mieszanki powstałe z połączenia rumianku i kurkumy oraz szałwii i rozmarynu. Więcej szczegółowych informacji na temat składów oraz sposobu wykonania poszczególnych, domowych płukanek na włosy znajdziesz w artykule pod linkiem – https://siwe-wlosy.pl/jak-pozbyc-sie-siwych-wlosow/
Naturalna henna
Henna to naturalny, sproszkowany barwnik, który pozyskiwany jest z liści tropikalnej rośliny – lawsonii bezbronnej. Stosowanie henny może przyczynić się nie tylko do zamaskowania siwiejących kosmyków i nadania im pożądanego odcienia, ale również do wzmocnienia struktury włosów oraz nadania im sprężystej struktury i blasku. Henna może służyć do farbowania włosów na różnorodne odcienie, dlatego sprawdza się zarówno w przypadku posiadaczy jasnych, rudych, brązowych jak i czarnych kosmyków.
Sproszkowaną, naturalną hennę można zakupić w większości aptek oraz drogerii, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. W przeciwieństwie do popularnych płukanek, finalny efekt działania henny jest widoczny już po pierwszym użyciu. Warto pamiętać jednak, że tak samo jak w przypadku chemiczny farb, henna stopniowo wypłukuje się ze struktury włosów, a sam zabieg wymaga powtórzenia po około kilkunastu tygodniach.
Dieta i suplementacja
Proces siwienia włosów jest powiązany ze stopniową utratą melaniny, uznawanej za jeden z najważniejszych czynników, odpowiadających za pigmentację naszych włosów. Wprowadzanie do organizmu produktów spożywczych, zawierających w składzie witaminy i minerały, które wspierają pracę melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny, może przyczynić się do zahamowania procesu siwienia włosów i zredukowania ilości siwiejących kosmyków.
Osoby, którym zależy na utrzymaniu naturalnego koloru swoich włosów i zahamowaniu procesu siwienia, powinny wprowadzić do codziennej diety produkty spożywcze, zawierające w składzie witaminy i minerały, takie jak:
- Witaminy z grupy B – znajdujące się między innymi w orzechach, nasionach i roślinach strączkowych.
- Witamina A – występująca w jajach, nabiale i zielonych warzywach liściastych.
- Cynk – znajdujący się w pestkach dyni, owocach morza i kaszach.
- Żelazo – zawarte w mięsie, rybach i produktach zbożowych.
Co jeść na siwe włosy?
W przypadku siwienia włosów, kluczowe jest wprowadzenie diety, która jest bogata w różnego rodzaju witaminy oraz elementy, które powszechnie znane są ze swoich właściwości w kierunku poprawy kolorytu włosów oraz ich ogólnego stanu zdrowia. W przypadku owoców, największym źródłem witamin, a dokładnie witaminy C są mandarynki. Witamina C znana jest ze swoich właściwości w zakresie rozwoju białka kolagenowego oraz wpływu na zdrowie tkanki łącznej, w tym włosów. Kolejnym ze składników diety, która może pomóc w dbaniu o zdrowe włosy jest łosoś i inne owoce morza, które bogate są w witaminę D. Jest ona bezpośrednio związana z pigmentacją włosów, a zatem ma istotny wpływ na zapobieganie postępowania procesów siwienia włosów. Jeszcze innym elementem diety wartym uwagi są jajka, które bogate są w witaminę B12.
Jak przyciemnić siwe włosy domowymi sposobami? Podsumowanie
Siwienie włosów to problem, który dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Stopniowa utrata pigmentu włosa jest nieodwracalna, dlatego na pewnym etapie życia wiele osób sięga po chemiczne środki, służące do zamaskowania siwiejących kosmyków oraz zafarbowania ich na inny, wybrany odcień. Drogeryjne farby do włosów są skuteczne, natomiast ich regularne stosowanie jest dość kosztowne i inwazyjne dla naszych włosów oraz skóry głowy. Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów na siwe włosy, wśród których warto wyróżnić stosowanie domowych płukanek, nakładanie na włosy naturalnej henny czy wprowadzanie do diety witamin oraz składników mineralnych, które mogą pomóc nam w zahamowaniu procesu siwienia włosów.