Menu

Fantazyjne sploty

Fryzura damska - fantazyjne sploty
Fryzura damska – fantazyjne sploty

Fantazyjne sploty

Od kilku sezonów rekordy popularności biją różnego rodzaju fryzury wieczorowe fantazyjne sploty. Są to wariacje na temat warkocza. Włosy upina się klamrami, ozdabia kamykami i wplata się w nie kwiaty.

Fantazyjne sploty królują na zdjęciach w mediach społecznościowych i na imprezach. Niektóre panie noszą je nawet na co dzień. Warto, więc zastanowić się, kto powinien je nosić.

Do jakiego kształtu twarzy pasują fantazyjne sploty?

Przede wszystkim sploty można robić wyłącznie na włosach długiej lub średniej długości. To dość oczywiste.

Krótkie włosy dają dużo mniejsze możliwości, jeśli chodzi o tworzenie fantazyjnych splotów. Warkocze dobrze prezentują się przy właściwie każdym kształcie twarzy. W tym wyjątkowym przypadku po prostu ważniejsza jest długość włosów. Warkocze powinny jednak być zaplatane tak, by podkreślać zalety twarzy.

Jeśli masz wysokie czoło albo dużą różnicę w szerokości policzków i czoła to stawiaj na sploty z boku głowy. Niech odwracają wadę od mankamentów urody.

Jeśli masz twarz owalną lub dość niskie czoło, to możesz też pokusić się o sploty na czubku głowy, które znacznie odsłaniają czoło i podkreślają je.

Jak wykonywać sploty krok po kroku?

Rodzajów i typów warkoczy jest na prawdę bardzo dużo. Każdy z nich wykonuje się trochę inaczej, choć są też punkty wspólne. Przede wszystkim, fryzurę tworzy się na umytych i wysuszonych włosach.

Najlepiej, by nie było na nich żadnych preparatów, które zwiększyłyby gładkość włosów. Mogą wtedy stać się zbyt śliskie i będą wymykały się z warkocza. Zanim zabierzesz się za zaplatanie fantazyjnych splotów na włosach przygotuj sobie małe gumki do włosów i wsuwki. Przydają się przy większości damskich fryzur.

Warkocz jak irokez

To klasyczny warkocz zaplatany na czubku głowy. Przypomina irokez. Wygląda drapieżnie i bardzo imponująco. Z taką fryzurą na pewno nie znikniesz w tłumie. Co ważne, to fryzura, która doskonale sprawdzi się na weselach, ślubach i wszelkiego rodzaju imprezach. Równocześnie można też nosić ją na co dzień. Jej stworzenie zajmuje tylko kilka minut, o ile oczywiście masz już wprawę.

 1. Rozczesz włosy i wydziel spore pasmo na czubku głowy. Możesz po prostu wydzielić dwa przedziałki na skroniach w odległości ok 8 cm. Zwiń te włosy w małego koczka i zepnij klamrą na czubku głowy. Te włosy na razie nie będą nam potrzebne.
 2. Zbierz pozostałe włosy, zawiń je i zepnij. Te włosy docelowo będą swobodnie rozpuszczone, ale na razie nie mogą przeszkadzać w układaniu fryzury.
 3. Ściągnij klamrę z pasma na czubku głowy i dobrze rozczesz te włosy. Niech będą możliwie sypkie.
 4. Oddziel niewielką porcję włosów blisko linii włosów. Podziel ją na trzy i następnie zacznij zaplatać z nich warkocz dobierany. Dokładaj do niego następne pasma, aż warkocz będzie sięgał do końca czaszki. Pozostałe włosy zepnij gumką. Najlepiej będzie, jeśli użyjesz małej i niewidocznej gumki.
 5. Delikatnie wyciągaj małe kosmyki z warkocza. Nie chodzi o to, żebyś go rozplotła, a jedynie poluzowała i sprawiła, że będzie wyglądał bardziej zawadiacko. Jeśli chcesz to możesz ozdobić go klamrą lub wstążką. Ciekawie będzie też wyglądało, jeśli resztę włosów z zaplatania warkocza uniesiesz do góry i przytrzymasz niewidoczną klamrą lub wsuwkami. To prosta recepta na fantazyjną fryzurę, obok której nikt nie przejdzie obojętnie.

Splot wodospad

To bardzo popularna fryzura, a jej splot należy do podstawowych. Włosy są splecione poziomo i przypominają drobną koronę, z której opadają rozpuszczone włosy. Szczególnie dobrze prezentuje się na prostych włosach. Splot ten nazywany jest supełkowym. Należy do jednych z najprostszych i co ważniejsze podstawowych splotów. Co ważne, warto zaznaczać, że jakość splotu zależy od jakości włosów. Te grubsze pozwalają na tworzenie stylizacji z grubych pasm włosów. Dzięki temu są one bardziej widoczne. Dobrze jest to podkreślać po to, by uniknąć rozczarowania. Jeśli marzą Ci się fantazyjne sploty, to koniecznie powinnaś opanować właśnie splot supełkowy.

 1. Rozczesz dobrze włosy i wydziel niewielkie pasemko przy skroni. Następnie podziel je na pół. Jedno pasemko przekłada się pod drugim, a później przesuwa się przez spód do góry. Delikatnie ściągnij włosy. Powinien utworzyć się niewielki supełek. Końcówkę pierwszego pasemka przytrzymaj np. ustami lub przyczep klamerką.
 2. Wybierz następne niewielkie pasemko i powtórz czynności. Przełóż drugie pasemko pod pierwszym, przełóż je przez środek i zrób mały supełek. Nie przejmuj się. To nie jest prawdziwy supeł. Nie będziesz miała żadnych problemów z rozplątaniem włosów.
 3. Powtarzaj wymienione już czynności aż uzyskasz pożądaną długość. Teraz możesz już wypuścić pierwsze pasemko. Końcówkę zabezpiecz wsuwkami lub małymi gumkami.

Zazwyczaj wodospad tworzy się tylko z jednej strony głowy. Jeśli nosisz grzywkę zaczesana na jedną stronę, to wodospad powinien znaleźć się po drugiej stronie. Jednakże, jeżeli masz ochotę to możesz też zapleść go z obu stron, a końcówki spleść ze sobą, by były niewidoczne.

Najpopularniejsze fryzury damskie to:

 • fryzura bob,
 • kucyki,
 • warkocze.