Menu

Irokez

irokez
Irokez

Wszystko o irokezie do kogo pasuje i jak go zrobić?

Wybór męskiej fryzury może dostarczyć nie lada emocji – szczególnie jeśli mężczyzna lubuje się w nietypowych cięciach i ułożeniach. Z reguły panowie po prostu krótko ścinają włosy i pilnują, aby w tym celu regularnie odwiedzać fryzjera lub wyciągać maszynkę z czeluści szuflady.

Co jednak, jeśli zamarzy im się coś innego?

Fryzura męska irokez – do jakiego kształtu twarzy?

Męskie cięcie, w którym włosy są bardzo długie na czubku głowy i wygolone zupełnie lub niemalże zupełnie po bokach nie sprawdzi się przy każdym kształcie twarzy. Taka fryzura może optycznie wydłużać twarz, dlatego zdecydowanie powinni unikać jej panowie o wydatnym, długim podbródku oraz dużym czole.

Irokez sprawdzi się za to u mężczyzn o okrągłej twarzy. Taki kształt charakteryzuje się porównywalnym rozmiarem podbródka oraz czoła, a także dość zaokrąglonymi policzkami – nawet przy ogólnej szczupłej budowie twarzy.

Takie cięcie pozwoli na łatwe i szybkie wysmuklenie twarzy, a przy tym zapewni ciekawy efekt końcowy. Czy irokez jest odpowiednią fryzurą na każdą okazję?

Kiedy irokez jest odpowiednią fryzurą?

Właściwie tego rodzaju ułożenie włosów ma szansę sprawdzić się w naprawdę wielu sytuacjach w zależności od długości włosów. Niewysoki irokez, elegancko uniesiony może być odpowiednią fryzurą nawet na większe wyjście – pod warunkiem, że nie jest to klasyczny, rock and rollowy fryz.

Decydując się na wykonanie irokeza, można wypróbować go w różnych wariantach w domowym zaciszu i samodzielnie podjąć decyzję, jaki nam odpowiada. Warto jednak pamiętać, że po wygoleniu włosów nie ma odwrotu: ta fryzura zostanie z Tobą dopóki kosmyki nie odrosną, co może potrwać nawet kilka tygodni.

Włosy wygolone w kształt irokeza muszą być odpowiednio stylizowane – w innym przypadku uzyskasz po prostu niezbyt szerokie pasmo włosów w środkowej części głowy, które nieestetycznie opada na któryś z jej boków.

Z tego względu, jeśli chcesz, aby była to fryzura również do pracy i na co dzień, raczej nie decyduj się na radykalne cięcia, szczególnie jeśli pełnisz różnego rodzaju role reprezentacyjne. Irokeza można z powodzeniem uzyskać również pozostawiając krótkie włosy na bocznych częściach głowy i tworząc jego niską formę, która nie wymaga zastosowania dużej ilości środków do stylizacji.

Irokez jest również doskonałą fryzurą na różnego rodzaju swobodne wyjścia ze znajomymi – na przykład na koncert ulubionego zespołu.

Jak ułożyć irokeza – krok po kroku?

Przede wszystkim – wybierz długość, która Ci odpowiada. Nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili, ponieważ raz obciętych pasm nie da się już przykleić i ta fryzura będzie musiała z Tobą pozostać na dłuższy czas.

Jeśli nie jesteś pewien, czy taka forma stylizacji włosów jak irokez w pełni Ci odpowiada, na początek zdecyduj się na jego mniej radykalną formę, z niższym „kogutem” i jedynie mocno wygolonymi, nie wyzerowanymi bokami.

Wypróbuj wszelkie opcje, na przykład ustawiając włosy w długie kolce lub stylizując z nich jednolitego irokeza. Pomyśl, co będzie odpowiednie na daną okazję i zabieraj się do układania! Zbierz na czubku głowy nieco włosów i spróbuj je ułożyć rękami, obserwując efekt w lustrze. Gdy już podejmiesz decyzję, jakiej grubości irokeza chcesz uzyskać, a także jak długi ma być – możesz zabierać się za cięcie.

Jeśli wolisz nie obcinać samodzielnie włosów, możesz poprosić o pomoc doświadczoną fryzjerkę. Opowiadając jej, jak ma wyglądać fryzura, z pewnością uzyskasz pożądany efekt w ciągu kilkunastu minut. W następnej kolejności, można już zabierać się za układanie irokeza.

Podczas samodzielnego cięcia włosów pod irokeza, jedną z najpopularniejszych metod jest zostawienie pasma włosów na szerokość, jaką wyznacza odległość między brwiami. To najbardziej klasyczny kształt tej fryzury, który jest polecany szczególnie dla osób bez większego doświadczenia w tym temacie, ponieważ jest stosunkowo łatwy do ułożenia. Aby go przygotować, należy dokładnie zmoczyć włosy i wydzielić równe pasmo o odpowiadającej nam szerokości, a następnie obciąć lub wygolić pozostałe włosy.

Jeśli jesteś posiadaczem nieco dłuższej fryzury, możesz zdecydować się na związanie włosów, które pozostawisz do irokeza: ta metoda znacznie ułatwi Ci golenie i zminimalizuje ryzyko usunięcia potrzebnych włosów.

Przed rozpoczęciem układania włosów, przygotuj sobie kosmetyki do stylizacji. Mogą to być gumy, pianki czy lakiery – w zależności od potrzeb i preferencji.

Rozpoczynając układanie irokeza, należy dokładnie zmoczyć włosy. Do tego celu można użyć wanny, umywalki czy prysznica – jak Ci wygodniej. Możesz również zostawić włosy mokre po umyciu się. Następnie, dokładnie je osusz, prostując przy tym na szczotce: tylko odpowiednio przygotowane włosy zapewnią najlepszy efekt irokeza.

Ciekawą metodą umożliwiającą stworzenie irokeza bez niczyjej pomocy i w domowym zaciszu, jest wycięcie form z kartonu lub grubych kartek. Następnie można nałożyć je po bokach włosów, pochylając się w dół. W ten sposób wszystkie włosy, które mają stanowić irokez, zwisają do dołu i są idealnie wyprostowane. Teraz, wystarczy wziąć do ręki lakier do włosów i bardzo obficie spryskać pasma. W efekcie końcowym powinniśmy uzyskać idealnie prostego, wysokiego irokeza. Prawdopodobnie nieco się on przechyli, ale ogólna forma zostanie stworzona.

Teraz, można przystąpić do stylizacji poszczególnych pasm. Chcąc uzyskać jeża, należy smarować kolejne pasma włosów gumą, stylizując z nich szpiczaste kolce. Wymaga to nieco wprawy, jednak po kilku podejściach z pewnością będziesz sobie z tym doskonale radzić. Jeśli nie chcesz uzyskać kolców, a jedynie prostego irokeza przypominającego szczotkę – wystarczy dodatkowo wzmocnić uzyskany z pomocą kartonu efekt z pomocą gumy lub jeszcze większej ilości lakieru.

To rozwiązanie jest idealne raczej do nieco dłuższych irokezów. Przy fryzurach o dość krótkich włosach, nie ma potrzeby posiłkować się kartonem: wystarczy wystylizować włosy za pomocą gumy i lakieru, unosząc poszczególne pasma palcami i obficie traktując kosmetykami do stylizacji. Ciekawą opcją na odpowiednie przygotowanie prostego irokeza jest również ułożenie głowy bokiem na płaskiej powierzchni (na przykład stole, kanapie, blacie) i spryskanie ich lakierem w tej pozycji. Takie działanie, podobnie jak użycie lakieru, pomoże utworzyć podstawowy kształt.

Tak przygotowaną fryzurę można teraz wysuszyć. Pamiętaj! Lakier do włosów jest łatwopalny, a dodatkowo toksyczny. Z tego względu, wykonywanie irokeza zawsze przeprowadzaj przy otwartych lub chociaż uchylonych oknach. Przed rozpoczęciem suszenia, upewnij się, że w pomieszczeniu zapewniony jest przepływ powietrza, który pomoże pozbyć się lakierowych oparów.

Suszenie włosów powinno potrwać chociaż kilka minut. Ciepłe powietrze suszarki pomoże utwardzić i utrwalić lakier, tym samym zapewniając znacznie lepszy efekt i większą trwałość tego uczesania.

Jeśli chcesz uniknąć efektu sklejonych włosów, możesz po stylizacji bardzo delikatnie przeczesać irokeza (lub jego poszczególne stożki) grzebieniem o gęstym włosiu. To pomoże lekko rozdzielić włosy, zapewniając znacznie naturalniejszy efekt. Po zakończonym rozczesywaniu, należy ponownie bardzo lekko spryskać włosy lakierem.

Ciekawym trikiem przy wykonywaniu irokeza może okazać się także zastosowanie prostownicy. Pomoże ona nie tylko utrwalić fryzurę, ale również wygładzić pasma i zapewnić lepszą stabilność całości.

Pamiętaj, że obfita stylizacja, jakiej wymaga irokez, może niszczyć włosy i powodować ich kruszenie się. Tym samym, włosy nie staną się dłuższe i uzyskanie dłuższego irokeza będzie niemożliwe. Dlatego też perfekcyjnego „koguta” zostaw raczej na specjalne okazje, na co dzień stosując nieco słabszą stylizację z użyciem mniejszej ilości kosmetyków i gorącego powietrza.