Menu

Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy?

Keratynowe prostowanie włosów
Keratynowe prostowanie włosów

Keratynowe prostowanie włosów od a do z

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób uważa, że keratynowe prostowanie włosów jest zabiegiem całkowicie nieszkodliwym. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to całkowita prawda. Z niniejszego artykułu dowiesz się czym tak naprawdę jest keratynowe prostowanie włosów i do którego typu włosów zabieg ten nie przyniesie satysfakcjonujących efektów.

Co to jest keratynowe prostowanie?

Keratynowe prostowanie włosów to bardzo popularny zabieg, dzięki któremu włosy mogą stać się nie tylko lśniące, ale również jedwabiście gładkie. Sporą zaletą zabiegu jest to, że można go przeprowadzić nie tylko u profesjonalnego fryzjera, ale również w domowych warunkach.

Jak wspomniano we wstępie keratynowe prostowanie włosów ma nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać.

Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy?

W większości przypadkach keratynowe prostowanie włosów doskonale odżywia włosy i pozwala zregenerować uszkodzone pasma. Głównym celem zabiegu jest wbudowanie w strukturę włosa keratyny. Mowa tutaj o specjalnym białku, które wypełnia wszelkie ubytki w strukturze włosów.

Pamiętać należy jednak o tym, że proces ten najczęściej odbywa się przy bardzo wysokiej temperaturze (nawet 230 stopni Celsjusza) i przez dłuższy czas. Po nałożeniu specjalnego preparatu z keratyny na włosy poszczególne pasemka przejeżdża się kilkukrotnie rozgrzaną prostownicą.

Niestety taki zabieg może okazać się bardzo szkodliwy dla niektórych typów włosów. W niektórych preparatach mogą znajdować się także szkodliwe składniki, które umożliwiają wnikanie kreatyny bezpośrednio w strukturę włosów. Uważać należy przede wszystkim na niebezpieczny formaldehyd.

Jeżeli chodzi o samą keratynę to bardzo dobrze wpływa ona na kondycję włosów i co najważniejsze przyśpiesza odbudowę poszczególnych pasemek. Osoby, które mają zniszczone kosmyki na przykład po częstym rozjaśnianiu lub farbowaniu, powinny postawić na szampony i specjalne maseczki, które w składzie mają właśnie ten składnik.

Keratynowe prostowanie efekty po miesiącu

Warto wspomnieć także i o tym, że keratynowe prostowanie włosów daje ciekawy efekt jedynie na krótko. Najlepszy efekty widoczny jest oczywiście zaraz po wykonaniu zabiegu. Niestety keratyna stopniowo wypłukuje się, dlatego też idealnie gładki i zdrowy wygląd jest w stanie utrzymać się jedynie przez 2-3 tygodnie.

Po tym okresie włosy stają się coraz mniej zdyscyplinowane zwłaszcza, jak każdego dnia myje się głowę. Aby wydłużyć efekt zabiegu należy pamiętać o systematycznej pielęgnacji włosów. Ważne jest przede wszystkim to, aby korzystać z pomocy specjalnych odżywek, masek i szamponów.

Na rynku dostępne są specjalne preparaty, które przeznaczone są właśnie do włosów po prostowaniu keratynowym. Preparaty te w swoim składzie nie zawierają alkoholu, soli i wielu innych dość silnych detergentów, które niestety mogą znacząco przyśpieszyć wypłukiwanie się keratyny.

Keratynowe prostowanie włosów w domu

Jak wspomniano powyżej keratynowe prostowanie włosów można wykonać nie tylko u fryzjera, ale również w domu. Aby wykonać zabieg niezbędny jest specjalny zestaw, który obejmuje szampon oczyszczający, odżywkę i sprawdzony preparat z keratyny. Potrzebna będzie również porządna prostownica, która umożliwi nagrzanie do 230 stopni.

Zabieg keratynowego prostowania przeprowadzony w warunkach domowych jest zdecydowanie bardziej czasochłonny niż w profesjonalnym salonie fryzjerskim, ale można zaoszczędzić w ten sposób sporo gotówki. Cena zabiegu w profesjonalnych salonach fryzjerskich waha się w granicy od 300 do nawet 800 zł. Pamiętać należy również i o tym, że zapach preparatu może być naprawdę bardzo mocny, dlatego też może powodować łzawienie. Dobry zestaw do domowego prostowania keratynowego można kupić już od 100 zł.

Dla kogo?

Kreatynowe prostowanie włosów przynosi satysfakcjonujący efekt przede wszystkim w przypadku puszących się włosów. Kobiety, które mają puszące i niezdyscyplinowane kosmyki powinny zastanowić się nad skorzystaniem z prostowania keratynowego. Mowa tutaj oczywiście o tych włosach, które są niesforne z natury, a nie puszą się z powodu uszkodzenia.

Keratyna jest dobrym wyborem także dla tych osób, które i tak korzystają z dobrodziejstwa prostownicy.

Jak często robić keratynowe prostowanie?

Jeżeli mamy lśniące włosy, mocne i gładkie to jest to wyraźny sygnał, że nie trzeba korzystać z ponownego wypełniania ubytków keratyny. Jeżeli zadbamy odpowiednio o nasze włosy po zabiegu prostowania keratynowego, to nasze włosy mogą być w idealnym stanie nawet przez pół roku. Jeżeli jednak wcześniej pojawi się puszenie włosów, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ponownie skorzystać z dobrodziejstwa zabiegu.

Specjaliści zalecają, że nawet po 3 miesiącach można wykonać kolejny zabieg, dzięki któremu można poprawić wygląd i kondycję poszczególnym pasemkom. Ważne jest to, aby po zabiegu korzystać z szamponów, które dostarczają na bieżąco keratynę. Unikać należy również produktów, które zawierają w swoim składzie silikony. Kluczem do sukcesu jest to, aby zachować zdrowy umiar. Nadmierne używanie preparatów z kreatyną może doprowadzić do oklapnięcia włosów, dlatego też nie można przesadzić.

4.8/5

Zobacz też

Balejaż

Balejaż

Balejaż Wśród szeregu metod koloryzacji włosów, możemy się spotkać m.in. z balejażem. Ta technika koloryzacji posiada szerokie grono wielbicielek. Jej popularność wynika z olśniewających efektów, które utrzymują się przez długi czas. Oprócz tego, że włosy poddane balejażowi zyskują zaskakujące efekty wizualne, pozwala on również na zwiększenie ich objętości. Ta metoda koloryzacji włosów pochodzi z Francji. Stosuje się go od lat 70 XX wieku. Balayage z języka francuskiego oznacza po prostu „zamiatanie” lub „szczotkowanie”. Uzyskanie odpowiedniego koloru wymaga bowiem malowania poszczególnych pasm, przy którym wykonuje się ruchy podobne do zamiatania. Zapewnia to dużą intensywność kolorów. Czym jest balejaż i jakie efekty […]

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów Masz zniszczone włosy o małej objętości? Loki puszące się na wszystkie strony? Zszarzałe i szorstkie w dotyku włosy o rozdwojonych końcówkach? Wszystkie te przypadłości jasno wskazują na brak właściwego odżywienia włosów. To właśnie w celu dostarczenia odpowiednich substancji stosuje się olejowanie włosów. Coraz więcej kobiet decyduje się na wypróbowanie naturalnych olejków roślinnych do pielęgnacji włosów, a zdecydowana większość z nich bardzo sobie chwali tego rodzaju kurację. Na czym polega olejowanie włosów? Olejowanie włosów to prosty zabieg pielęgnacyjny, który polega na delikatnym wcieraniu naturalnego oleju roślinnego w strukturę włosów. Oleje zawierają wysokiej jakości składniki odżywcze, które znacząco poprawiają wygląd […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *