Menu

Czy można farbować włosy w ciąży?

Czy można farbować włosy w ciąży?
Czy można farbować włosy w ciąży?

Czy można farbować włosy w ciąży?

Farbowanie włosów w ciąży to temat, który budzi różne kontrowersje. Tymczasem wiele kobiet lubi od czasu do czasu modyfikować swój wizerunek.

Fryzura damska to jeden z jego najważniejszych elementów. Zmiana koloru włosów poprawia samopoczucie i dzięki temu można poczuć się lepiej. Wiele przyszłych mam widzi jednak liczne zagrożenia związane z farbowaniem włosów samodzielnie lub też z wizytą u fryzjera.

Czy można farbować włosy w ciąży? Jeśli tak, to na co należy uważać i jakie produkty warto do tego użyć, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i nienarodzonemu jeszcze dziecku?

Zagrożenia związane z farbowaniem włosów w ciąży

Farbowanie to czynność, którą należy odłożyć do co najmniej drugiego trzeciego trymestru ciąży. Przez pierwsze 12 tygodni ciąży kształtują się bowiem wszystkie narządy dziecka. Występuje wówczas najwyższe ryzyko poronienia, szczególnie przy wykonywaniu skomplikowanych czynności, wymagających angażowania różnych partii ciała. Do takich czynności należy właśnie farbowanie włosów. Jej sprawne wykonanie wymaga nieraz sporego nagimnastykowania się, by osiągnąć pożądane rezultaty wizualne.

Osobną kwestią jest to, że farbując włosy w ciąży, można osiągnąć nieoczekiwane rezultaty. W trakcie ciąży, w organizmie kobiety dochodzi bowiem do sporych zmian hormonalnych. W związku z tym kobiece włosy mogą nieco inaczej zareagować na aplikowaną nań farbę i efekt będzie inny, niż ten sugerowany na opakowaniu. Oprócz tego, ze względu na zmiany hormonalne, w trakcie ciąży jest większe ryzyko reakcji alergicznej na składniki występujące w farbie do włosów.

Istnieje jednocześnie kilka mitów na temat farbowania włosów w ciąży. Przekazywane są one często w rodzinach, z pokolenia na pokolenie, lub też przez znajomych.

Po pierwsze, dziecko kobiety, która zdecydowała się na pofarbowanie włosów, nie urodzi się z takim kolorem włosów. Stosowana w tym celu farba nie wpływa na to w żaden sposób.

Również mitem jest to, że wszystkie farby do włosów są szkodliwe dla rozwoju dziecka. Przed ich zakupem należy zwrócić uwagę na ich skład. Dostępne są bowiem także farby zupełnie bezpieczne dla matki i jej nienarodzonego jeszcze dziecka.

Najbardziej szkodliwe substancje w farbach

W farbach do włosów możemy spotkać substancje szkodliwe dla rozwijającego się w brzuchu mamy dziecka.

Najbardziej niebezpieczną z nich jest amoniak. Wdychanie go przez mamę podczas koloryzacji stanowi zagrożenie dla rozwoju płodu.

Niekorzystne działanie ma także stosowana dość często w farbach do włosów parafenylenodiamina. Może ona wywoływać uczulenia, które wpływają niekorzystnie na samopoczucie przyszłej matki, a w konsekwencji także na płód. W skrajnych przypadkach ten składnik może wywołać bowiem tak silne uczulenie, że konieczna będzie hospitalizacja i leczenie farmakologiczne.

Te dwie substancje znajdujące się w niektórych farbach do włosów mogą mieć działanie niepożądane dla kobiet w ciąży. Inne składniki nie powinny stwarzać większego ryzyka.

Czym farbować włosy w ciąży?

Czy biorąc pod uwagę działanie niektórych składników farb do włosów, należy unikać farbowania włosów w ciąży?

Otóż nie! Wystarczy postawić na specjalne odmiany farb, które są bezpieczne dla kobiety, jak i dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Warto zastosować dostępne w aptekach, a także w sklepach ekologicznych farby, w których znajdują się składniki naturalne.

Odnajdzie się je na półce z oznaczeniami „farby ziołowe” i „farby z henną”. Takie farby są pozbawione składników chemicznych lub posiadają ich śladową ilość oraz mają udowodnione bezpieczeństwo ich stosowanie przez przyszłe mamy, dzięki testom klinicznym.

Ich producenci wzięli bowiem pod uwagę to, że przyszłe mamy są także częstymi klientami sklepów z kosmetykami przeznaczonymi do włosów.

Jeśli chodzi o farby ziołowe, w celu uzyskania pożądanego barwnika, ich producenci wykorzystują wyciągi ziołowe oraz takie składniki, jak m.in. łupina orzecha włoskiego lub chinowiec.

Równie często dodawane są do takich farb, które poprawiają trwałość koloru, a także wyciągi roślinne (np. aloesowe) oraz wyciągi, których zadaniem jest pielęgnacja skóry włosy (jak np. wyciąg z nasion Meadowfoam). Taka kolekcja składników naturalnych pozwala na bezpieczne pofarbowanie włosów i uzyskanie trwałego efektu na wiele tygodni.

To bardzo ważne, ponieważ w trakcie ciąży należy unikać częstego farbowania włosów. Farby z henną mają z kolei w swoim składzie, oprócz barwnika uzyskiwanego z lawsonii, indygo oraz amlę. Pozwala to na uzyskanie niemal dowolnego odcieniu włosów, nie uszkadzając przy tym ich struktury.

Przy korzystaniu z farby z henną kolor włosów jest bardzo trwały. Ten barwnik wnika bowiem do włosów, wiążąc się z kreatyną.

Farbowanie włosów w ciąży pozwala przyszłej mamie poczuć się lepiej. To bardzo ważne, ponieważ dobre samopoczucie wpływa korzystnie na rozwój dziecka. Jeśli zatem włosy wymagają farbowania, nie trzeba z tego rezygnować w trakcie ciąży. Odpowiednio dobrany produkt zapewni piękny wygląd, a w konsekwencji – lepszy nastrój, bez żadnych konsekwencji.

Aktualizacja 22/03/2023

Zobacz też

Sauna na włosy

Sauna na włosy

Sauna na włosy Wysuszone i zniszczone włosy to problem wielu kobiet. Stylizacja na gorąco, a także niesprzyjające czynniki środowiskowe sprawiają, że potrzebna jest właściwa pielęgnacja. Sauna na włosy to zyskujący na popularności zabieg pielęgnacyjny, który ułatwia nawilżenie włosów i pozwala składnikom odżywczym na dotarcie do wnętrza ich struktury. Jak działa sauna na włosy? Sauna na włosy – co to takiego? Sauna na włosy to wyjątkowo skuteczny zabieg pielęgnacyjny, który przede wszystkim nawilża i odżywia włosy. Do jego przeprowadzenia potrzebna jest specjalna kopuła, którą nakłada się na głowę, aby stworzyć mikroklimat przesycony parą wodną o właściwej temperaturze. W takim środowisku łuski […]

Fryzury dla cienkich włosów

Fryzury dla cienkich włosów

Fryzury dla cienkich włosów Cienkie włosy potrzebują specjalnej pielęgnacji, by prezentowały się doskonale i imponująco. Nie każdą fryzurę można z nich przygotować. Cieniutki warkocz nie wygląda tak dobrze, jak ten gruby. Na szczęście są damskie fryzury i drobne sztuczki doskonale znana stylistom, które pozwalają na stworzenie imponujących uczesań nawet z cienkich włosów. Jakie fryzury dla cienkich włosów będą najlepsze? Co się sprawdzi? Jakie fryzury damskie dobrze wyglądają przy cienkich włosach? Cienkie włosy najlepiej wyglądają na fryzurach nieuporządkowanych, czasami nazywa się je stylem „messy„. Cienkie włosy warto też obcinać tak, by nie sięgały one niżej niż za linię żuchwy. Optycznie zwiększa […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.