Menu

Ile włosów ma człowiek?

Ile włosów ma człowiek?
Ile włosów ma człowiek?

Ile włosów ma człowiek?

Zdrowe i zadbane włosy to atrybut kobiecości i oznaka zdrowia. Nie każda z nas jednak może się pochwalić bujną damską fryzurą, a problemy z wypadaniem włosów odbierają pewność siebie.

Kiedy w ogóle powinniśmy zacząć się martwić, że z naszymi włosami dzieje się coś nie tak? Ile włosów ma człowiek? Jak o nie zadbać od wewnątrz i jakie kosmetyki wprowadzić do codziennej rutynowej pielęgnacji?

A może zdecydować się na bardziej radykalny krok i udać się na zagęszczenie włosów?

Od czego zależy ilość włosów?

Od stanu zdrowia, wieku, czynników hormonalnych, naturalnego koloru – mowa tu o ilości włosów, a nie mieszków włosowych, których ilość jest determinowana genetycznie i określona w okresie życia płodowego (3-4 miesiąc). Zwykle jest ich ok. 1000 na każdy cm² skóry.

Z wiekiem niektóre mieszki włosowe przestają być aktywne, przez co występuje nadmierne wypadanie włosów i łysienie. U osoby zdrowej występuje od 100 do około 150 tysięcy włosów na głowie.

Ich ilość zależy między innymi od naturalnego koloru:

  • blondyni mają na głowie zazwyczaj najwięcej włosów, ich liczba sięga nawet do 140-150 tysięcy,
  • osoby o ciemnym kolorze kosmyków mają zwykle 100-110 tysięcy,
  • najmniej włosów posiadają rudzi – mniej niż sto tysięcy.

Na ilość włosów mają wpływ także czynniki hormonalne, w tym męskie hormony płciowe – androgeny. Jeśli u kobiet wystąpi ich zbyt duża nadprodukcja, włosy zaczną wypadać, znacząco tracić na objętości. W zaawansowanym stadium określa się ten problem jako łysienie androgenowe, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Jak dbać o włosy i kiedy zacząć się martwić?

To, że włosy wypadają, to normalny stan rzeczy. Jeśli w ciągu dnia wypadnie nam ich 80-100 to wszystko jest w porządku. Jeśli jednak na szczotce zostają całe pasma, warto się tym zainteresować i szukać pomocy.

Włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują – najlepiej wybrać szampony o delikatnym składzie, bez silnie oczyszczających składników. Raz na tydzień maska, a raz na dwa tygodnie peeling trychologiczny. Odżywkę należy stosować po każdym myciu.

Do kogo się udać po pomoc, gdy włosów ubywa?

Choć dbanie o włosy przywodzi na myśl wizytę u fryzjera, w przypadku włosów przerzedzonych i wypadających pobyt w salonie fryzjerskim na niewiele się zda. Zadaniem fryzjera jest zadbanie bowiem o fryzurę, a nie o skórę głowy. Mowa tu oczywiście o trwałych efektach na włosach naturalnych, bo jeśli chodzi zwiększenie objętości czupryny dzięki sztucznym kosmykom, to fryzjer jak najbardziej pomoże.

Wizyta w gabinecie dermatologicznym to dobry pomysł, ale z reguły to za mało. Dermatolog sprawdzi skórę głowy pod kątem chorób skóry z punkty dermatologii, dobierze terapię na pozbycie się:

Jeśli jednak nie doskwiera nam swędzenie skóry, a włosy wypadają w nadmiernej ilości, to najlepiej się udać do trychologa. To osoba, która specjalizuje się w diagnozowaniu problemów skóry głowy i włosów, podczas wizyty dokona analizy cebulek włosów i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Na czym polega zagęszczanie włosów?

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z objętości naszej czupryny, a metody typu wcierki, peelingi i wizyty u trychologa nas nie interesują, to możemy udać się na zabieg zagęszczania włosów.

Polega on na doczepieniu włosów do tych, które są na naszej głowy, Możemy wybrać dopinki syntetyczne lub naturalne.

Różnica między nimi widoczna jest przede wszystkim w jakości włosia – włosy syntetyczne nie są podatne na modelowanie, szybciej tracą sprężystość i trudno ukryć ich „sztuczność”. Dopinki z włosów naturalnych są dużo droższe, ale też dużo lepsze jakościowo i dają bardzo ładny efekt.

Metod zagęszczania włosów jest kilka:

  1. Klipsy – sztuczne kosmyki są doczepiane do włosów naturalnych za pomocą małych spineczek. Można to zrobić nawet samemu. Nie jest to trwały zabieg, klipsy się łatwo zdejmuje i należy to zrobić przed pójściem spać i przed myciem głowy
  2. Microringi – pasma doczepia się z użyciem małych obręczy, które zaczepiane są na naturalnych włosach. Tą metodę zagęszczania należy powtarzać raz na jakiś czas, gdyż wraz ze wzrostem włosa ringi będą stawały się coraz bardziej widoczne i trzeba będzie je na nowo umieścić jak najbliżej skóry głowy. Niestety metoda ta dość mocno osłabia cebulki włosów i może powodować nieestetyczne odkształcanie się pasm.
  3. Ultradźwięki – nowoczesna metoda, która jest bezpieczna dla włosów, za pomocą fal akustycznych łączy się pasma naturalne ze sztucznymi. To kosztowny zabieg w granicach 1500-2500zł, ale bezpieczny dla skóry głowy i włosów. Metoda szczególnie polecana jest osobom z cienkimi i delikatnymi kosmykami.

Dieta na mocne i gęste włosy

Jeśli nasze włosy są matowe i suche, wypadają powyżej 100 na dzień i się łamią, to najpierw powinniśmy udać się na badania i sprawdzić czy w naszym organizmie nie brakuje ważnych mikro- i makroelementów. Zdrowie włosów zaczyna się na talerzu, warto więc zadbać, by w codziennej diecie na wypadające włosy nie zabrakło produktów pełnoziarnistych, które zawierają w sobie witaminę B, potrzebną do poprawy kondycji włosów.

Istotna rolę w wyglądzie włosów odgrywa białko. Zawarte w nim aminokwasy wzmacniają strukturę włosa. Białko znajdziemy w drobiu, twarogu, jogurtach, jajkach.

Weganie mogą sięgnąć po soczewicę, komosę ryżową, tofu.

W diecie nie może zabraknąć również witaminy A i E, które wpływają na nawilżenie naszych pasm. Znajdziemy je w większości warzyw i owoców, po które należy sięgać co najmniej kilka razy dziennie.

Istotną rolę pełnią także nienasycone kwasy tłuszczowe. Łosoś i inne ryby pozwolą zachować blask włosów. Składniki mineralne takie jak cynk, żelazo, selen znajdują się chociażby w nasionach dyni, orzechach i kaszach i pomogą wzmocnić włosy już od nasady.

Aktualizacja 06/04/2023

Zobacz też

Odrosty

Odrosty

Odrosty Co warto wiedzieć o odrostach? Nie ulega wątpliwości, że temat odrostów wraca do każdej kobiety co jakiś czas. Co ciekawe, wzbudza on dosyć sporo kontrowersji. Jest też w pewnym stopniu wyznacznikiem tego jak dana osoba o siebie dba. Oczywiście, przekłada się to w znacznym stopniu na niestety negatywne zaprezentowanie się w oczach innych. Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że wielu ludzi zwraca na to uwagę. Czasami odrosty są tak duże, że nie da się ich nie zauważyć. Oczywiście jest wiele metod i kosmetyków, które w znacznym stopniu pomogą rozwiązać tak problematyczną sytuację. Jednak najlepiej w tym przypadku […]

Fryzury pozwalające zakryć wysokie czoło

Masz wysokie czoło? Te fryzury je przykryją!

Fryzury damskie pozwalające zakryć wysokie czoło W ostatnim czasie najbardziej pożądanym kształtem kobiecej twarzy, jest ta na wzór diamentu. Wystające kości policzkowe, mały nos i szpiczasta broda. Na drugim miejscu plasuje się kształt owalny, szczupła, pociągła twarz. Kiedy nasze rysy są w innej formie, mamy zbyt wysokie czoło czy odstające uszy, staramy się zakryć nasze mankamenty. Dążymy do tego ideału w różny sposób, ale o ile do tego pierwszego, bardziej potrzebne będą, skalpel i strzykawka, to do drugiego wystarczy prosta zmiana fryzury czy makijaż. Oto fryzury damskie pozwalające zakryć wysokie czoło. Znowu ta grzywka… Najlepiej sprawdzonym sposobem, na zbyt wysokie […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.