Menu

Henna na włosy

Henna na włosy
Henna na włosy

Henna na włosy

Henna na włosy to naturalny sposób na zmianę ich koloru. Coraz częściej zastępują one tradycje farby do włosów, które mogą spowodować uszkodzenie delikatnej struktury włosa.

Dzięki naturalnym hennom odświeżymy nieco kolor naszych włosów i go pogłębimy. Henny doskonale sprawdzają się przy brązowawych, kasztanowych i czarnych włosach, choć są też wersje dla blondynek, a nawet osób, które chcą zatuszować siwy odrost.

Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej hennie do włosów i jej rodzajom. Jak henna zachowuje się na włosach ciemnych, a jak na blondzie? Jak postępować z henną w domu – krok po korku?

Henna na włosy – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Henna jako naturalny barwnik znana jest już od starożytności. Dzisiaj wykorzystywana jest na różne sposoby – nie tylko do koloryzacji włosów i brwi, ale też na przykład do robienia tatuaży.

Henna na włosach zachowuje się jak zwykła farba, ale sam proces koloryzacji jest już nico inny. Nie mniej jednak po jej zastosowaniu włosy są odświeżone, bo taki właśnie efekt daje henna. Należy przy tym pamiętać, że kolory, które uzyskujemy po jej użyciu, są zawsze ciemniejsze, dlatego powinniśmy być ostrożni, zwłaszcza w przypadku jasnych odcieni. W sklepach dostaniemy co prawda hennę do włosów blond, ale zawsze da to nam efekt przyciemnienia.

Najlepsze henny do włosów to te, które w 100 procentach są produktem ziołowym, a więc nie zawierają w swoim składzie mocnych, chemicznych rozjaśniaczy.

Jeśli zależy nam na pięknym kolorze i zdrowo wyglądających pasmach, to tylko naturalna henna może nam do zapewnić. Dodawanie do nich wszelkich barwników i ulepszaczy sprawiłoby, że taka henna stałaby się zwykłą farbą do koloryzacji włosów. Naturalna henna z dodatkiem ziół, bez sztucznych ulepszeń, daje więcej korzyści naszym włosom niż chemia.

Henna na włosy i jej kolory

Standardowym, najczęściej spotykanym odcieniem henny do włosów jest brąz. Bardzo popularna jest też czarna henna do włosów. W obu tych przypadkach dzięki temu naturalnemu barwikowi będziemy mogli znacznie przyciemnić swoje pasma, uzyskują przy tym piękną kobiecą fryzurę o intensywnym i błyszczącym kolorze.

Brązowa henna do włosów, w zależności od tonacji, pozwoli na uzyskanie orzechowego, czekoladowego, ciemnego lub zimnego koloru. Z kolei rudy odcień wychodzi wtedy, gdy użyjemy jej na włosach brązowych, kasztanowych lub na ciemnym blondzie.

Co ciekawe, istnieje też taki produkt jak bezbarwna henna do włosów. Jej zdaniem nie jest zmiana koloru włosów, ale odżywienie i nieco ich odświeżenie. Taka bezbarwna henna do włosów sprawia, że stają się one mocniejsze, pełen blasku, a do tego mają zwiększoną objętość.

Na rynku mamy również hennę blond przeznaczoną do włosów jasnych. Po jej zastosowaniu pasam nabierają miodowego lub złotego koloru. Ten naturalny składnik nie tylko zmienia kolor, ale też wzmacnia jasne pasma, poprawia ich objętość, zwłaszcza w przypadku cienkiej struktury. Henna do blond włosów stosowana jest w celu przyciemnienia oraz delikatnego ochłodzenia nieco za jasnego odcienia.

Jakie są rodzaje henny i jak ją przygotować?

Jeśli mamy ochotę na delikatną zmianę koloru to henna ziołowa do włosów będzie jak najbardziej dobrym wyborem. Może sięgnąć po hennę do włosów w kremie – spodoba się zwłaszcza tym, którzy nie radzą sobie z przygotowywaniem papki lub nie mają ochoty na tego typu zabawę. Ten rodzaj henny jest bardzo łatwy w aplikacji. Niestety charakteryzuje się krótką trwałością koloru.

Alternatywą dla naturalnej henny jest szampon z henną do ciemnych włosów, który nieco odświeży kolor i nada mu odpowiedniego blasku. Jeśli zależy nam na bardziej spektakularnych efektach to sięgamy po białą hennę do włosów. Pamiętajmy jednak, że ma ona działanie rozjaśniające, a dodatkowo pielęgnujące.

Zanim kupimy hennę do włosów, upewnijmy się jakie są jej rodzaje. Naturalna najlepiej zadba o nasze włosy, ale musi mieć w swoim składzie tylko neutralne składniki. Taki produktem jest na przykład henna do włosów orientalna.

Kolory henny do włosów wybieramy, uwzględniając oczywiście nasz naturalny odcień. Na jej opakowaniu znajdziemy informacje o procesie przygotowania. Najczęściej miesza się proszek z wodą lub też ulubioną odżywką, której zadaniem jest spotęgowanie efektu wzmocnienia.

Przygotowaną hennę aplikujemy dopiero po umyciu głowy szamponem bez silikonów, który dokładnie oczyści włosy i przygotuje je na wchłonięcie barwnika. Czas aplikacji może być różny i uzależniony jest od rodzaju henny. I tak na przykład hennę indyjską do włosów nakłada się na około 45 minut, bo tyle potrzebuje ona do uzyskania odpowiedniego koloru.

Warto hennę do włosów w proszku przygotować dzień wcześniej, dzięki temu wzmocni się jej działanie koloryzujące. Henną czarną do włosów, która jest najmocniejszym odcieniem, a także tę w wersji do jasnych włosów, mieszamy w misce (najlepiej szklanej, absolutnie nie metalowej) z wodą o temperaturze około 60-80 stopni C. Dolewamy ją stopniowo, stale mieszkając, aż wytworzy się gęsta henna.

Pamiętajmy, że rozrabiając hennę we wrzątku, uzyskany mniej wyrazisty kolor. Warto uzupełnić otrzymaną papkę o odżywkę, która będzie dodatkowym zabezpieczeniem przed wysuszeniem.

Kiedy henna do włosów jest dobrym wyborem?

Henna roślina do włosów jest dobrym wyborem dla osób, którym zależy na łagodnej koloryzacji, bez ryzyka zniszczenia pasem. Ich dużą zaletą jest to, że są znacznie łagodniejsze od chemicznych farb do włosów, a do tego mają działanie wzmacniające i pielęgnujące.

Hennowanie sprawdza się również wtedy, gdy nie chcemy zbyt często zmieniać koloru włosów, a jedynie nieco pogłębić i odświeżyć ich odcień. Opcja ta jest dla osób, którym zależy na delikatnym zmienieniu odcienia pasem.

Niestety w przypadku henny do włosów nie mamy do wyboru bogatej palety kolorów, z tego też względu nie każdemu przypadanie ona do gustu. Poza tym czas hennowania też jest całkiem długi – część osób może to odstraszać. Pamiętajmy również o tym, że usunięcie barwnika z włosów nie jest łatwe, dlatego sięgając po hennę do włosów przygotujmy się, że uzyskany kolor będzie nam towarzyszy przez wiele miesięcy.

Jak farbować włosy henną w domu?

Hennę w proszku umieszczany w szklanym lub ceramicznym naczyniu, a następnie zalewamy ją ciepłą wodą. W celu wzmocnienia działania naszej henny możemy dodać odrobinę soku z cytryny lub pomarańczy, albo odżywkę do włosów.

Po dokładnym wymieszaniu całości – aż do uzyskania gładkiej papki o konsystencji śmietanki – odstawiamy ją na noc, po to by jej składniki mogły odpowiednio się utlenić. W tym czasie, pod wpływem zastosowanego kwaśnego płynu, henna – sproszkowana roślina – uwolni więcej barwnika, a dzięki temu lepiej pokryje włosy kolorem.

Jeśli cała ta procedura wydaje się być zbyt skomplikowana to możemy skorzystać z henny płynnej. Produkt ten nakłada się na włosy od razu po wyjęciu z opakowania. Zawsze jednak postępujemy zgodnie z instrukcją.

Farbowanie włosów henną w domu – krok po korku

  1. Najpierw musimy dokładnie umyć włosy delikatnym szamponem bez zawartości silikonów i SLS.
  2. Następnie rozprowadzamy hennę na całej długości włosów. Jeśli planujemy koloryzację tylko odrostów, wówczas pokrywamy mieszanką jedynie naturalne włosy.
  3. Zabezpieczamy włosy foliowym czepkiem, a jeśli takiego nie mamy to folią spożywczą, a następnie ręcznikiem.
  4. Pamiętajmy o dokładnym umyciu miejsc na skórze, w których przez przypadek znalazła się henna, na przykład na uszach, czole czy szyi.
  5. Hennę trzymamy na włosach od 45 do nawet 120 minut – zgodnie z zaleceniami producenta. Nigdy nie przekraczajmy sugerowanego czasu.
  6. Następnie hennę zmywamy letnią wodą. Nie stosujemy już szamponu.

Pamiętajmy, o tym że jeśli nałożymy hennę na rozjaśnione włosy lub potraktowane farbą o jaśniejszym odcieniu niż naturalny kolor, to mogą one wyjść zielone. Jest to efekt zawartego w hennie indygo – niebieskiego barwnika.

Zielonkawy kolor może też pojawić się u naturalnych blondynek.

Natomiast przy naturalnie ciemnych włosach lub farbowanych na kolor brązowy czy czarny, nie mamy co się martwić zielonymi refleksami.

Henna a siwe włosy – czy to dobry pomysł?

Henna na siwe włosy jest jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z oznakami upływu czasu. Sięgano po nią od dawna, zanim jeszcze wynaleziono skuteczne farby do włosów siwych. Należy jednak pamiętać o tym, że działa ona powoli i nie daje tak wyrazistego efektu jak tradycyjna farba.

Niewątpliwą zaletą takiej henny jest bezpieczeństwo jej stosowania, otóż po kolejnym naniesieniu jej na siwe włosy, odrosty nie będą mocno się wyróżniały. Siwy odcień zostaje stłumiony działaniem składników henny.

Na jaki kolor henny powinniśmy się zdecydować przy siwych włosach?

Henna sprawdza się najlepiej przy włosach z widocznymi już siwymi pasemkami. Wówczas rezultaty powinniśmy widzieć już po pierwszym jej stosowaniu. Natomiast przy koloryzacji w pełni siwych włosów henną czynność tę wykonuje się dwuetapowo. Najpierw nakładamy hennę naturalną – czerwoną a następnie wybrany odcień.

Henna na włosy – zalety i wady

Henna to doskonały sposób koloryzacji włosów, jeśli zależna nam na delikatnym odświeżeniu i podkreśleniu koloru. Choć jej paleta kolorów nie jest tak bogata jak w przypadku tradycjach farb do włosów to jednak każdy z nas może bez większego problemu dobrać odpowiedni odcień do swoich włosów.

Jej niewątpliwym atutem jest to, że nie zawiera w sobie silnie działającej chemii, a zatem nie niszczy włosów jak inne farby do włosów. Co więcej, sprawia, że nasze włosy wyglądają zdrowo i są błyszczące.

Pamiętajmy jednak, że henna zawsze lekko przyciemnia włosy. Weźmy to pod uwagę przy wyborze odpowiednio koloru. Poza tym blondynki, sięgając po hennę, powinny zachować szczególną ostrożność. Niestety ostatecznego efektu henny nie da się w 100 procentach przewidzieć. Czytajmy więc dokładnie wszystkie informacje zawarte na opanowaniu.

Henna do włosów jest jak najbardziej ciekawą alternatywą dla zwykłych farb. Jednak jej efekt końcowy zależy w dużej mierze od kondycji naszych włosów i tego jakie zabiegi były wcześniej na nich wykonywane. Dlatego zawsze hennujmy nasze włosy z głową.

Najpopularniejsze fryzury damskie to:

  • fryzura bob,
  • kucyki,
  • warkocze.
4.7/5

Zobacz też

Pofalowane włosy do ramion

Pofalowane włosy do ramion

Pofalowane włosy do ramion Ciekawe uczesania z pofalowanych włosów do ramion – od kilku sezonów pofalowane włosy do ramion są bardzo modne. Dodają one niesamowitej lekkości oraz są bardzo wygodne w noszeniu. Jakie uczesania można tworzyć z włosów o takiej długości? Praktyczne i wygodne włosy do ramion Dziś lekko pofalowane włosy do ramion nosi mnóstwo kobiet. I nic w tym dziwnego, gdyż fryzura taka jest nie tylko bardzo modna, lecz także wygodna. W przeciwieństwie do bardzo długich włosów, które są ciężkie i obciążają skórę głowy, włosy do ramion dodają zawsze niesamowitej lekkości oraz świeżości. Istotną zaletą włosów do ramion jest […]

Jaki kolor włosów do zielonych oczu?

Jaki kolor włosów do zielonych oczu?

Jaki kolor włosów do zielonych oczu? Osoby, które mają zielone oczy, mogą mieć problem z dobraniem do siebie odpowiedniej damskiej fryzury. Jeśli zaś poszukują inspiracji, dzięki którym mogłyby sprawić, by ich wygląd nabrał świeżości, warto sprawdzić, jaki kolor włosów pasuje do zielonych oczu? Zdecydowanie zaś nie należy zmieniać fryzury na taką, która jest aktualnie na czasie, ponieważ nie każdemu będzie dobrze w danym cięciu. Na co więc zwrócić uwagę przy doborze koloru, a także jakie dodatki do włosów są wskazane dla osób, które mają zielone oczy – dowiesz się z tego artykułu. Ciepły, czy zimny typ kolorystyczny? Osoby, które mają […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *