Menu

Dlaczego włosy się łamią?

Dlaczego włosy się łamią?
Dlaczego włosy się łamią?

Dlaczego włosy się łamią?

Kruchość włosów jest częstym problemem, wynikającym z różnego rodzaju czynników. Słaba kondycja włosów sprawia, że damska fryzura jest postrzępiona, przerzedzona i nie prezentuje się najlepiej.

Dlaczego włosy się łamią? Jak temu zapobiec?

Przyczyny nadmiernej łamliwości włosów

Łamanie się kosmyków jest w pełni naturalnym zjawiskiem, jeśli nie występuje zbyt często. Wówczas jest związane głównie z mechanicznymi uszkodzeniami, które zdarzają się na przykład, gdy włosy ocierają się o odzież. Tego rodzaju łamania się włosów ciężko uniknąć w 100% nawet przy prawidłowej pielęgnacji.

Jednak bardzo często łamiące się włosy oznaczają poważniejsze problemy zdrowotne lub nieodpowiednią dbałość o stan włosów. Mogą być oznaką niewłaściwej lub zbyt ubogiej diety, a także niedostatecznie wysokiego nawodnienia organizmu.

Do znaczącego pogorszenia stanu włosów mogą prowadzić także inwazyjne zabiegi fryzjerskie, takie jak rozjaśnianie włosów czy trwała ondulacja. Szczególnie wykonywane zbyt często, mogą prowadzić do znaczącego pogorszenia się stanu włosów. Silne środki chemiczne, które zawierają preparaty do ich przeprowadzenia, cechuje duża inwazyjność, przez co mogą nadmiernie przesuszać włosy, które w konsekwencji łamią się i rozdwajają.

Niekiedy nadmierna łamliwość włosów może wynikać również z czynników chorobowych. Atopowe zapalenie skóry prowadzi do nadmiernego przesuszenia skalpu, a co za tym idzie – nie tylko osłabienia bariery lipidowej naskórka, ale również pogorszenia stanu włosów. W takiej sytuacji kosmyki można wesprzeć tylko poprzez odpowiednie leczenie AZS.

Jak zapobiegać łamliwości włosów?

Poprawę stanu włosów należy zacząć od środka. Nieodpowiednia dieta prowadzi do niedoborów witamin i minerałów. Naturalną reakcją organizmu na taki stan rzeczy jest znaczne obcięcie „racji” dla włosów, skóry oraz paznokci, które z punktu widzenia całości mają mniejsze znaczenie niż reszta. Z tego względu, aby cieszyć się pięknymi włosami, przede wszystkim należy zadbać o siebie. Unikać pustych kalorii, a także przyjmować jak najbardziej wartościowe pokarmy, które dostarczą do organizmu cennych składników odżywczych.

Ogromne znaczenie dla optymalnego nawilżenia włosów ma również stan nawodnienia organizmu. Podobnie jak w przypadku witamin i minerałów – również i tutaj woda trafia do włosów, skóry i paznokci na końcu, gdy zaspokojone zostają potrzeby całej reszty organizmu. Z tego względu należy pamiętać o piciu co najmniej 2 litrów wody w ciągu dnia.

Nadmierne przesuszenie włosów sprawia, że tracą one naturalną barierę ochronną. Z tego tytułu, są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia i łamanie się. Takie są na przykład włosy kręcone, które z natury wymagają lepszej pielęgnacji oraz ochrony. W przypadku przesuszonych włosów, warto przede wszystkim zadbać o ich optymalne nawilżenie i zapewnić im ochronę. Odpowiednio zabezpieczone kosmyki, są znacznie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie – nie łamią się.

Z tego względu, warto stosować różnego rodzaju olejki chroniące włosy przed uszkodzeniami. Stosowane po każdym myciu na suche lub wilgotne włosy, zapewniają ochronę i bezpieczeństwo. Olejek wtarty w końcówki pomaga również zachować optymalne nawilżenie włosów i tym samym ich piękny, zdrowy wygląd.

Aby nie przesuszyć włosów, warto odpowiednio je traktować po umyciu. Ani zostawienie kosmyków samych sobie do wyschnięcia, ani ich suszenie suszarką o gorącym nawiewie nie jest dobrym pomysłem. Warto zainwestować w dobrej jakości suszarkę z chłodnym nawiewem. Pozwoli ona na odpowiednie wysuszenie włosów, a jednocześnie domknie rozchylone po myciu łuski, zabezpieczając je przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Warto także stosować mądrą pielęgnację, która zabezpieczy włosy i wesprze je w drodze do idealnego wyglądu. W tym celu, należy regularnie stosować maski oraz odżywki, które nawilżą i wzmocnią kosmyki. W przypadku mocno przesuszonych pasm, dobrym pomysłem może być mycie włosów metodą OMO. Ta technika zakłada, że przed nałożeniem szamponu, na wcześniej zwilżone włosy od połowy ich długości, nakłada się lekką odżywkę. Następnie, na skórę głowy należy zaaplikować szampon i dokładnie wmasować, NIE pocierając reszty włosów. Piana spływająca z głowy pozwoli umyć resztę włosów, a odżywka zabezpieczy je przed niekorzystnym wpływem silnych substancji chemicznych zawartych w szamponie. Na koniec, należy nałożyć na włosy inną, bogatszą odżywkę na kilka minut i po upływie czasu – dokładnie ją spłukać, najlepiej letnią lub chłodną wodą, która pomoże domknąć łuski włosów.

Jakie kosmetyki stosować?

Przede wszystkim – silnie nawilżające i wzmacniające barierę lipidową skóry głowy oraz włosów. Aby zapewnić odpowiedni stan skóry głowy, można pokusić się o stosowanie peelingów.

Przed zakupem gotowego produktu do usuwania martwego naskórka, warto jednak sprawdzić, czy ta metoda pielęgnacji nam odpowiada. Można to uczynić w bardzo prosty sposób: mieszając łyżkę lub dwie cukru z odrobiną szamponu (do uzyskania konsystencji pasty) i delikatnie wmasować w skórę głowy. Jeśli taki rodzaj pielęgnacji nam odpowiada – wówczas można zastosować gotowe produkty.

Zobacz też

Na jakie naturalne szampony do włosów warto zwrócić uwagę?

Ogólnodostępne kosmetyki często posiadają bardzo wiele chemicznych składników powodujących wypadanie i zatrzymanie się wzrostu włosa. By wspomóc skórę głowy oraz zregenerować cebulki warto używać naturalnych szamponów. Ich odpowiednio opracowana zawartość z dużą ilością składników czynnych pozwala na dokładne, ale jednocześnie delikatne oczyszczanie i pobudzenie. Co wartościowego może wchodzić w skład naturalnego szamponu do włosów? Ekologiczne i naturalne szampony do włosów swoje składy dzielą na trzy części. Jedną z nich jest opcja zawierająca proteiny, takie jak hydrolizowane proteiny mleka, białko sojowe, czy też proteiny pszenicy, które uzupełniają strukturę włosa, nabłyszczają, zwiększają objętość i unoszą włosy u nasady. Drugą reprezentują emolienty, czyli […]

Jaki kolor włosów do zielonych oczu?

Jaki kolor włosów do zielonych oczu?

Jaki kolor włosów do zielonych oczu? Osoby, które mają zielone oczy, mogą mieć problem z dobraniem do siebie odpowiedniej damskiej fryzury. Jeśli zaś poszukują inspiracji, dzięki którym mogłyby sprawić, by ich wygląd nabrał świeżości, warto sprawdzić, jaki kolor włosów pasuje do zielonych oczu? Zdecydowanie zaś nie należy zmieniać fryzury na taką, która jest aktualnie na czasie, ponieważ nie każdemu będzie dobrze w danym cięciu. Na co więc zwrócić uwagę przy doborze koloru, a także jakie dodatki do włosów są wskazane dla osób, które mają zielone oczy – dowiesz się z tego artykułu. Ciepły, czy zimny typ kolorystyczny? Osoby, które mają […]

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze