Menu

Farba do włosów czy szampon koloryzujący?

Farba do włosów czy szampon koloryzujący?
Farba do włosów czy szampon koloryzujący?

Farba do włosów czy szampon koloryzujący?

Obecnie na rynku jest wiele produktów służących do koloryzacji włosów. Mogą to być farby przeznaczone do użytku domowego (jest to tańsza wersja) – a także farby profesjonale, z reguły stosowane w salonach fryzjerskich, których jak najbardziej można też używać w samodzielnie w domu. Farby do włosów potrafią znacznie różnić się między sobą, nie tyle kolorem co zawartością składników. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej różnym rodzajom farb do włosów i ich właściwościom.

Farby i szampony do włosów – czym się różnią?

Zacznijmy od farb. Do wyboru mamy farby zmywalne, trwałe i roślinne:

Farby do włosów zmywalne

Ich cechą charakterystyczną jest to, że zaaplikowany kolor nie utrzymuje się zbyt długo. Poza tym farby te nie są przeznaczone dla osób posiadających siwe włosy, bowiem niezbyt dokładnie je pokrywają. Do ich największych zalet można zaliczyć, to że są one dużo bezpieczniejsze dla włosów w stosunku do farb trwałych. Z tego też względu polecane są szczególnie osobom posiadającym kruche i łamliwe włosy.

Farby trwałe

Nie są one już tak bezpieczne jak farby zmywalne, przede wszystkim dlatego że zawierają amoniak i utrwalacz, które niestety działają negatywnie na strukturę włosa. No ale to właśnie dzięki tym składnikom jesteśmy wstanie otrzymać trwały kolor. Po farby trwałe mogą śmiało sięgać osoby z siwymi włosami, bowiem bardzo dobrze pokrywają one siwiznę. Co więcej, tym rodzajem farb przyciemnimy włosy jak i skutecznie rozjaśnimy. A zatem dzięki nim możemy pozwolić sobie na radykalną zmianę wyglądu. Stosując jednak farby trwałe musimy koniecznie pamiętać o dbaniu o nasze włosy, bowiem niestety potrafią one trwale je uszkodzić.

Farby roślinne

W stosunku do wcześniejszych opcji jest to powiedzmy nowość na rynku kosmetycznym, choć zyskująca coraz większego grono zwolenników. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie zawierają w swoim składzie substancji szkodliwych takich jak amoniak, a w zamian mają dużo substancji pochodzenia naturalnego, roślinnego, które pozytywnie wpływają na stan i kondycję naszych włosów. Niestety mają one ograniczona paletę kolorów i słabo rozjaśniają włosy.

Włosy farbować może również przy użyciu szamponu koloryzującego. Czym zatem charakteryzuje się szampon koloryzując? W działaniu podobny jest do farby zmywalnej. Nie posiada on amoniaku, a więc nie uszkadza struktury włosów tak jak farba trwała. Dobre szampony koloryzujące charakteryzują się znacznie lżejszą formułą, dzięki czemu nie dochodzi do obciążanie farbowanych włosów, a także do ich nadmiernego przesuszenia. Jeszcze do niedawna stosowały go tylko kobiety, dziś z powadzeniem sięgają po niego również mężczyźni.

Co lepsze farba czy szampon koloryzujący?

Szampon koloryzujący utrzymuje się przez jakiś czas – zależnie od tego po jaki sięgniemy. Szampon kolorujący 24 – jak sama nazwa wskazuje – zmywa się po około 3 tygodniach, w zależności od częstotliwości mycia włosów. A zatem jego działanie jest znacznie krótsze niż w przypadku tradycyjnej farby. Także kolor będzie trwalszy i bardziej intensywny w przypadku farb niezmywalnych, ale z kolei pojawiający się odrost będzie bardziej widoczny.

Kolejną kwestią, którą należałoby rozważyć jest bezpieczeństwo naszych włosów. Otóż w przypadku szamponu koloryzującego włosy nie ulegną znacznemu uszkodzeniu, a w przypadku farby trwałej niestety już tak. Ze względu na obecność amoniaku dochodzi do odchylenia łuski włosa, po to by pigment mógł wchłonąć się do wewnątrz włosa. Dlatego wybierając ten rodzaj koloryzacji musimy absolutnie pamiętać o regularnym stosowaniu odżywek, masek i serum regenerującego do włosów.

Jeśli koloryzacja włosów ma na celu eksperymentowanie ze swoim wyglądem i nie do końca wiemy czego chcemy, to pewnie lepszym rozwiązaniem będzie szampon koloryzujący, który po kilkunastu bądź kilkudziesięciu myciach po prostu zejdzie z naszych włosów. Jeśli natomiast zależy nam na trwałym i pełnym kolorze, wówczas sprawdzi się trwała farba.

Farbowanie włosów kremem koloryzującym – nowe trendy

Co jakiś czas na rynku pojawiają się różnego rodzaju nowinki, tak też się dzieje w przypadku koloryzacji włosów. Ostatnio trwa prawdziwy boom na farbowanie z wykorzystaniem kremów koloryzujących.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż, są one pozbawione szkodliwych substancji, niszczących włosy, takich jak chociażby amoniak. A zatem ich działanie nie jest inwazyjne. Co więcej, w ich składzie znajdziemy substancje, których zadaniem jest odżywienie pasem podczas zabiegu koloryzacji, stąd też taki rodzaj farbowania określa się mianem koloryzacji pielęgnującej.

Kremy koloryzujące są co prawda delikatną formą farbowania włosów, ale też niestety stosunkowo krótszą w porównaniu tradycyjnymi farbami. Najczęściej utrzymują się przez 15-24 myć, zaś wypłukiwanie barwnika przebiega stopniowo. Poza tym w tym przypadku nie mamy co liczyć na drastyczną zmianę kolorów, tak więc z czerni nie przejdziemy na żywy kolor, chociażby rudy. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się przy koloryzacji ton w ton – daje wówczas równomierny, trójwymiarowy, a do tego jak najbardziej naturalny efekt.

Sięgając po kremy koloryzujące, podobnie jak przy farbach zmywalnych i szamponach koloryzujących, nigdy nie uzyskamy dokładnie takiego samego efektu jak na opakowaniu. Zależy to przede wszystkim od wyjściowego koloru naszych włosów i ich indywidualnych właściwości. Nierzadko upragniony kolor otrzymamy dopiero po drugim lub jeszcze kolejnym farbowaniu.

Jak farbować włosy pianką koloryzującą?

Pianka koloryzując to, podobnie jak krem koloryzujący, stosunkowo nowa metoda farbowania włosów. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej jej zaletom. Pianka koloryzująca jest stosunkowo łatwa w aplikacji, ponieważ przypomina mycie włosów tradycyjnym szampanem. A zatem, szansa na to, że ominiemy jakiś fragment i tym samym zyskamy nierównomierny kolor jest naprawdę mała, ponieważ wmasowujemy produkt we włosy. Do tego formuła pianki bardzo dobrze trzyma się włosów, a więc nie kapie.

Korzystając z pianki koloryzującej, pamiętajmy jednak o dwóch rzeczach. Po pierwsze, zawsze zużywamy całą mieszankę na raz – tylko wówczas składniki dobrze się połączą i tym samym dadzą nam oczekiwany efekt. Po drugie, nigdy nie przechowujemy pozostałych resztek produktu na później, ponieważ utleniają się one i stracą swoje właściwości.

Pamiętajmy też o tym, że koloryzacja pianka może mieć trwały lub tymczasowy – krótkotrwały charakter. Koniecznie zwróćmy na to uwagę podczas jej zakupu. Po czym odróżnia oba te produkty od siebie? W przypadku pianek zapewniających długotrwały kolor konieczne jest zmieszanie ze sobą dwóch składników. Natomiast w drugim przypadku produkt występuje w postaci gotowej do użycia pianki.

Trwała koloryzacja przy użyciu preparatu w piance krok po kroku

 1. Wlewamy zawartość tubki z żelem do butelki służącej do aplikacji.
 2. Butelkę zakręcamy i obracamy ją w celu wymieszania składników. Nie ma potrzeby potrząsania nią.
 3. Wyciskamy piankę na dłoń i nakładamy na włosy.
 4. Po nałożeniu ich na całą długość, wmasowujemy ją we włosy, tak jak tradycyjny szampon.
 5. Postawiamy ją na włosach tak długo jak mówi o tym instrukcja na opakowaniu. Po tym czasie zmywamy i …gotowe.

Kiedy trwała farba do włosów jest lepsza niż koloryzacja tymczasowa?

Choć trwała koloryzacja wiąże się z nico większym uszkodzeniem struktury włosów niż w pozostałych przypadkach to jednak ma też sporo zalet. Kiedy zatem warto po nią sięgać?

 1. Dzięki niej możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty, których nie osiągniemy przy koloryzacji tymczasowej. Jeśli więc zależy nam na spektakularnej metamorfozie, sięgnijmy po trwałe farby do włosów.
 2. Z tego typu farbami stosunku łatwo przejdziemy do odcieni jaśniejszych niż mamy obecnie.
 3. Tradycje farby zapewniają bardzo dobre krycie siwych włosów. Nie zawsze koloryzacja tymczasowa jest wstanie nam to zagwarantować.
 4. Tylko farby niezmywalne dają wyjątkowo trwały kolor, a to za sprawą pigmentu, który wnika pod rozchylone łuski naszego włosa.

Trwały kolor powinny wybrać osoby, które naprawdę są zdecydowane na nowy odcień, ponieważ będą go nosić przez długi czas. Musimy też być świadomi, że rozchylanie łusek włosów, do którego dochodzi podczas farbowania, jest dla nich zdecydowanie niekorzystne i w dłuższej perspektywie może prowadzić do ich niszczenia. Dlatego decydując się na trwałą koloryzację pamiętajmy o właściwej pielęgnacji naszych włosów. Poza tym, usunięcie farby z włosów praktycznie zawsze wymaga profesjonalnej dekoloryzacji w salonie fryzjerskim – często nawet kilkukrotnej. A zatem jest to czasochłonne i nie zawsze da się przewidzieć efekt końcowy.

Czym najlepiej farbować włosy?

Czym zatem farbować włosy, aby damska fryzura była zawsze robiła wrażenie? Zanim wybierzemy najlepszą metodę koloryzacji włosów dla siebie, warto pewne kwestie podsumować.

Trwała farba do włosów

 • ma najwięcej pigmentu i wnika do wnętrza włosa, dając tym samym najtrwalszy efekt,
 • najczęściej zawiera amoniak,
 • dzięki niej możemy dokonać naprawdę spektakularnej zmiany koloru włosów,
 • możemy liczyć na szeroką gamę kolorów,
 • doskonale radzi sobie z siwymi włosami.

Szampon koloryzujący

 • daje długotrwały efekt, ale znacznie słabszy niż przy farbie,
 • nie zawiera amoniaku,
 • przy jej użyciu nie dokonamy drastycznej zmiany koloru, tak jak przy farbie,
 • możemy liczyć na bogatą paletę kolorów,
 • nie zawsze poradzi sobie z siwymi włosami.

Krem koloryzujący

 • daje długotrwały efekt, ale nie może się równać pod tym względem z farbą,
 • nie ma w swoim składzie amoniaku,
 • choć nie pozwala na spektakularną zmianę koloru to jednak zapewnia naturalny efekt,
 • występuje w szerokiej gamie kolorów,
 • może nie poradzić sobie z siwymi włosami za pierwszym razem.

Pianka koloryzująca

 • choć daje długotrwały efekt to jednak najsłabszy ze wszystkich wyżej wymiennych,
 • nie ma amoniaku,
 • nie pozwala na drastyczną zmianę koloru, ale za to gwarantuje naturalny efekt,
 • ma nieco uboższą kolorystkę w stosunku do pozostałych form koloryzacji,
 • może nie pokryć siwych włosów za pierwszym razem.

Bez względu na to, którą formę koloryzacji wybierzemy, pamiętajmy o tym, że farbowanie zawsze osłabia włosy. Musimy więc stosować specjalne preparaty do pielęgnacji włosów farbowanych i odżywki po farbowaniu włosów.

Najpopularniejsze fryzury damskie to:

 • fryzura bob,
 • kucyki,
 • warkocze.

Aktualizacja 17/11/2022

Zobacz też

Lokówka

Lokówka – jak wybrać najlepszy model?

Lokówka istnieje na rynku kosmetycznym ponad 40 lat i od tego czasu jest, obok suszarki, jednym z najchętniej kupowanych urządzeń do stylizacji włosów. Jednak lokówka lokówce nierówna. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy jej zakupie? Jakie są rodzaje lokówek? Jeśli planujesz kupić lub zmienić lokówkę na nowszy model – mamy dla Ciebie kilka rad jak znaleźć odpowiedni model. Rodzaje lokówek Warto mieć świadomość, że w sprzedaży dostępne są cztery podstawowe typy lokówek, które znacznie się od siebie różnią. Jest to: lokówka tradycyjna, która posiada wałek z klipsem służący do przytrzymywania pasm włosów. Jego średnica zwykle mieści się w granicach od […]

Co wzmacnia włosy?

Co wzmacnia włosy?

Co wzmacnia włosy? Słabe włosy nie wyglądają dobrze. Włosy rozdwajają się, łamią i wypadają. Taka fryzura niestety nie stanowi ozdoby, a wręcz przeciwnie – może dawać naprawdę nieciekawy efekt. Samo użycie kosmetyków do włosów może okazać się niewystarczające, aby uzyskać idealną damską fryzurę. Jak zadbać o włosy, aby pięknie się prezentowały i były zdrowe? Na mocne włosy – odpowiednia dieta Choć sam włos jest martwą strukturą, za jego ogólny stan w dużej mierze odpowiada dieta. Warto pamiętać, że włosy, paznokcie i skóra otrzymują wartości odżywcze na samym końcu, po wszystkich ważniejszych układach organizmu. Dlatego dobrze jest zadbać o bogatą w […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.