Balejaż
Wśród szeregu metod koloryzacji włosów, możemy się spotkać m.in. z balejażem. Ta technika koloryzacji posiada szerokie grono wielbicielek. Jej popularność wynika z olśniewających efektów, które utrzymują się przez długi czas. Oprócz tego, że włosy poddane balejażowi zyskują zaskakujące efekty wizualne, pozwala on również na zwiększenie ich objętości.
Ta metoda koloryzacji włosów pochodzi z Francji. Stosuje się go od lat 70 XX wieku. Balayage z języka francuskiego oznacza po prostu „zamiatanie” lub „szczotkowanie”. Uzyskanie odpowiedniego koloru wymaga bowiem malowania poszczególnych pasm, przy którym wykonuje się ruchy podobne do zamiatania. Zapewnia to dużą intensywność kolorów.
Czym jest balejaż i jakie efekty można dzięki niemu osiągnąć?
Balejaż to metoda koloryzacji włosów, w której włosy są pofarbowane niejednolicie, z wykorzystaniem dwóch lub nawet trzech kolorów. Przygotowanie takiej fryzury jest czasochłonne, ale osiąga się dzięki temu niesamowite efekty.
Jeśli balejaż wykonuje fryzjer, dopasowuje on kolory nie tylko do naturalnego odcienia włosów, ale również do indywidualnych cech twarzy każdego klienta. Balejaż można wykonać także samodzielnie, niemniej jednak wymaga to odpowiedniego doświadczenia i dysponowania różnego rodzaju akcesoriami. W ten sposób uzyskuje się efekt wielowymiarowy, a włosy doskonale dopasowują się do światła i cienia.
Balejaż wykonuje się w klasyczny sposób, przy użyciu farby do włosów i, ewentualnie folii aluminiowej. Innowacyjną odmianą balejażu jest jednak tzw. flamboyage. Ten nowoczesny typ balejażu opiera się o samoprzylepne paski foliowe i rozjaśniacze. We flamboyage’u uzyskuje się efekt pasemek, które są rozjaśnione słońcem. To dlatego nazwa tej odmiany balejażu z języka francuskiego oznacza po prostu „błyszczenie”. Z tej metody koloryzacji włosów korzysta coraz większa ilość modelek. Wśród nich znajduje się m.in. Giselle Budchen, Miranda Kerr, czy też sama Jennifer Lopez. Flamboyage najlepiej sprawdza się przy dłuższych, falowanych włosach, ale doświadczony fryzjer poradzi sobie także z kolorowaniem w ten sposób włosów krótszych.
Balejaż i jego historia
Choć balayage powstał w latach 70 XX w., największą popularnością cieszył się w latach 90 XX w. Wówczas najczęściej stosowało się dwa lub trzy dodatkowe kolory, a dodatkowo używało się bardzo często rozjaśniacza. Balejaż w takim przypadku opierał się o różne, często niepasujące do siebie bezpośrednio barwy, a fryzjerzy nakładali farby na grube pasma włosów. To jednak na przestrzeni lat się zmieniło.
Obecnie znacznie częściej korzysta się z jednego koloru, a sam zabieg koloryzacji przeprowadza 2 do 3 razy w roku. Malowane są poza tym mniejsze pasma włosów, a przejścia między kolorami są znacznie bardziej subtelne, czasem nawet niezauważalne na pierwszy rzut oka.
Można zatem powiedzieć, że zmieniają się trendy w technikach koloryzacji, ale popularność balejażu nie słabnie.
Balejaż jako element innych fryzur
Warto wiedzieć o tym, że koloryzacja balejażowa jest nieodłącznym elementem wielu damskich fryzur. Wśród nich znajduje się m.in. ombre oraz sombre. W ich przypadku nadaje on niesamowity efekt rozświetlenia, odejmując nieraz od wieku nawet kilka lat.
Balejaż dla kogo?
Balejaż to uniwersalna metoda koloryzacji włosów, stąd też może być ona stosowana przez wszystkie kobiety. Jej atutem jest to, że w znaczny sposób rozjaśnia ona włosy i sprawia, że wyglądają one na gęstsze. Jednocześnie, po wykonaniu balejażu nadal możemy liczyć na ich naturalny wygląd. Taki zabieg na włosach nie powoduje zatem tego, że prezentują się one sztucznie.
Szczególną grupą kobiet, które powinny docenić efekt balejażu, są te w starszym wieku, a więc powyżej 50 lub 60 lat. Balejaż optycznie odmładza twarz. Dzięki niemu nie trzeba zatem wykonywać szeregu różnego rodzaju dodatkowych zabiegów kosmetycznych. Jeśli chodzi natomiast o rodzaj włosów, balejaż najlepiej sprawdza się w przypadku tych cienkich i rzadkich.
Czy można wykonać balejaż w trakcie ciąży?
Wiele przyszłych mam zastanawia się nad tym, czy jest możliwe wykonanie balejażu w trakcie ciąży. Obawiają się one o skutki uboczne takiego zabiegu dla siebie i dziecka. Co zalecają specjaliści? Otóż z balejażu należy zrezygnować w pierwszym trymestrze ciąży. Wiąże się on bowiem z koloryzacją włosów, w trakcie której wydzielają się różnego rodzaju substancje chemiczne. Choć większość środków do koloryzacji dostępnych w sklepach jest obecnie bezpieczna, to lepiej dmuchać na zimne i przesunąć ten zabieg na kolejne miesiące ciąży. W pierwszym trymestrze kształtują się bowiem najważniejsze organy dziecka, a substancje chemiczne przenikające do krwiobiegu mogą być szkodliwe. Bez problemu można już koloryzować włosy metodą balejażową w kolejnych miesiącach ciąży. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że ze względu na zachodzące w organizmie kobiety zmiany hormonalne, efekt takiej koloryzacji może nieco odbiegać od wcześniejszego, gdy nie było się w ciąży. Suma summarum, stosowanie balejażu w ciąży podlega zawsze indywidualnej ocenie przez przyszłą mamę.
Jak długo utrzymuje się efekt balayage?
Efekt balejażu utrzymuje się co najmniej miesiąc. Przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi i kosmetyków oraz skorzystaniu z usług profesjonalisty można jednak liczyć nawet na 3-4 miesiące olśniewającego wyglądu naszych włosów po balejażu. Efekt balejażu znika szybciej przy częstszym myciu włosów. Psują go jednak także odrosty, także w zależności od tempa wzrostu włosów zabieg koloryzacji trzeba powtarzać rzadziej lub częściej.
Jak samodzielnie zrobić balayage w domu?
Balejaż możemy wykonać samodzielnie w domu, przy czym trzeba skorzystać wówczas z pomocy drugiej osoby, ponieważ nie wszystkie czynności można wykonać samodzielnie.
Do przygotowania balejażu należy się w odpowiedni sposób przygotować. Pierwszą, najistotniejszą kwestią jest czas. Ze względu na ilość prac potrzebnych do wykonania, trzeba wygospodarować sobie kilka godzin. Balejaż warto zatem wykonać w weekend lub w dzień wolny od pracy. W ten sposób zyskamy pewność, że nowa fryzura zostanie przygotowania z odpowiednią pieczołowitością. Równie istotne są akcesoria. Wśród tych, które warto mieć ze sobą, znajdują się:
- para rękawiczek lateksowych,
- miseczka na farbę (najlepiej plastikowa),
- farby do malowania włosów (najlepiej od tego samego producenta, o podobnym czasie koloryzacji),
- szczotka do włosów lub grzebień do włosów,
- peleryna na ramiona z plastiku albo ręcznik,
- pędzel do nakładania farby na włosy (może też być to szczoteczka do tuszu do rzęs lub szczoteczka do zębów, jeśli chcemy malować bardzo wąskie pasemka),
- folia aluminiowa.
Równie istotna jest kolejność wykonanych czynności. Popełnienie w tym zakresie błędu, ale również poświęcenie na daną czynność zbyt mało czasu, może dać efekt odmienny od zamierzonego. Podstawowy balejaż można wykonać dwojako. Pierwsza metoda polega na bezpośrednim malowaniu włosów. Przygotowanie takiego balejażu rozpoczyna się od dokładnego rozczesania włosów za pomocą grzebienia lub szczotki. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy farbować pasemka co 1,5 cm (efekt gęstego balejażu) lub też co 3-4 cm (wówczas uzyska się pojedyncze refleksy). Najlepszy, naturalny wygląd włosów uzyskuje się jednak przy gęstym balejażu, w przypadku którego farbuje się cienkie pasemka, po kilka włosów. Następnie, trzeba zanurzyć pędzelek w farbie i rozprowadzić ją najpierw na bardzo cienki pasemku z wierzchu fryzury, a potem na kolejnych pasemkach, w wybranej przez nas odległości. Część pasemek można pomalować w taki sposób samodzielnie, ale do tych znajdujących się z tyłu głowy warto zatrudnić drugą osobę, która będzie miała lepszy widok. Wykonując balejaż, trzeba zadbać o to, by nakładana na włosy farba dokładnie pokryła całe pasemko, od nasady włosów. Zbyt dużą ilość farby można zdjąć palcami. Na samym końcu, po odczekaniu czasu wskazanego przez producenta farby, włosy należy umyć letnią wodą oraz nałożyć na nie odżywkę. Zapewni to ich olśniewający wygląd.
Przy wykonywaniu balejażu możemy skorzystać z folii aluminiowej. To druga z metod podstawowego balejażu. Gdy podłoży się ją pod malowane pasma, zabezpieczy je ona przed pofarbowaniem innych włosów w okolicy. Ta druga metoda przygotowania balejażu przebiega w nieco odmienny sposób. Na samym początku włosy dzieli się w takim przypadku na cztery części – dwie boczne, jedną z przodu i jedną z tyłu głowy. Farbowanie włosów rozpoczyna się od tylnej części. Pozostałe należy spiąć, najlepiej przy wykorzystaniu klamerek tak, by nie przeszkadzały one w wykonywanych przez nas pracach nad fryzurą. Z włosów z tyłu, które zostały pozostawione luzem, należy wydzielić jedną, poziomą warstwę, a resztę spiąć. Z tej wydzielonej warstwy wyciąga się za pomocą grzebienia kilka cienkich, znajdujących się w równej odległości pasemek. Pod takie pasemka należy podłożyć folię aluminiową, co niezwykle istotna – matową stroną w stosunku do włosów. Można wówczas bezpiecznie pokryć je farbą. Na samym końcu folię należy złożyć, zamykając w ten sposób włosy w jej wnętrzu oraz dokonując zagięcia jej brzegów. Kolejne pasma, po ich rozpięciu również możemy pokolorować w ten sam sposób i zabezpieczyć folią. Gdy skończy się czas oczekiwania na utrwalenie się farby, podany przez jej producenta, można rozwinąć folię, umyć włosy oraz nałożyć na nie odżywkę.
Nieco inne podejście powinniśmy mieć w przypadku flamboyage’u. Tutaj oprócz folii aluminiowej, trzeba skorzystać jeszcze ze specjalnych taśm do flamboyeage’u (w formie samoprzylepnych pasków z niewielką ilością kleju), a zamiast farby używamy utleniacz, który umożliwi rozjaśnienie niektórych partii włosów. W tej metodzie balejażu na początku wybiera się pasmo włosów do rozjaśnienia. Trzeba je przykleić do taśmy do flamboyeage’u. Należy przy tym wybierać po kolei pasemka o różnej grubości, w różnych miejscach. Każde z pasm pokrywa się utleniaczem na odcinku, do którego przytwierdzona jest taśma. Zwija się ją w taki sposób, by pasmo włosów pozostało w jej wnętrzu. Po wykonaniu rozjaśnienia pasma włosów, zabezpieczamy je folią. Na samym końcu, gdy upłynie już wskazany przez producenta rozjaśniacza (zwykle wystarczy do tego 20 minut), usuwamy z włosów folie oraz taśmy. Ostatni krok to dokładne umycie włosów i ich wymodelowanie.
Jak uzyskać najlepszy efekt przy wykonywaniu samodzielnie balejażu?
Balejaż to metoda koloryzacji włosów, która wymaga sporej cierpliwości. Jeśli jesteśmy w tym zakresie początkujące, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Trzymanie się ich sprawi, że osiągniemy najlepsze efekty. Po pierwsze, bardzo istotne jest znalezienie odpowiedniego koloru. Powinien on różnić się od naszej barwy włosów maksymalnie o 2 lub 3 tony. Zbyt duży kontrast jest niekorzystny dla naszego wyglądu. Ponadto do klasycznego balejażu korzystniejsze jest stosowanie do pasemek farby do włosów, zamiast rozjaśniacza. Mamy wówczas do dyspozycji większą liczbę odcieni i nie ryzykujemy tym, że nasze włosy zostaną uszkodzone.
Podstawowe błędy przy samodzielnym wykonywaniu balejażu
Należy pamiętać o tym, by przy samodzielnym wykonywaniu balejażu nie popełnić kilku podstawowych błędów. Po pierwsze, przed wykonaniem balejażu konieczne jest obcięcie zniszczonych końcówek. Dzięki temu osiągnie się najlepsze efekty. Równie istotne jest to, by nie wybierać do balejażu kolorów, które w znaczny sposób odbiegają od naszego naturalnego koloru włosów. W ten sposób uzyska się szybko fryzurę naszych marzeń. Niewskazane jest oprócz tego używanie do balejażu czepka z otworami. Nie widzimy wówczas całej fryzury, co może spowodować złe dobranie odcienia lub nieodpowiednie rozmieszczenie pasemek w innych kolorach. Oprócz tego należy pamiętać o tym, jak się zachowywać już po wykonaniu balejażu. Niewskazane jest zatem wykonywanie większej ilości koloryzacji w formie balejażu niż 3 w roku. Jest to bowiem zabieg intensywny dla włosów i może je przy dużej częstotliwości osłabić. Również tuż po wykonaniu balejażu należy unikać zmieniania długości włosów lub też zmiany fryzury. Może to zniweczyć całą naszą pracę. Tego typu czynności na włosach powinny być wykonane tuż przed balejażem.
Balejaż a kolor włosów
Bardzo ważną kwestią w przypadku balejażu jest dostosowanie technik układania fryzury do koloru włosów. Ciemny kolor włosów dobrze spasowuje się z pasemkami o wyglądzie naturalnej kawy lub mlecznej czekolady. Nie można w ej sytuacji wychodzić poza szeroką gamę odcieniów brązu. W przypadku włosów blond najlepszym rozwiązaniem będą pasemka w kolorach ciepłego brązu lub złota. Jeśli skóra twarzy jest z kolei szarawa i zmęczona, można zastosować w pasemkach kolory platyny i popielate. Dla w pełni naturalnego efektu warto zadbać przy tym o okolice twarzy. Większe rozjaśnienie włosów w tym miejscu, przy jedynie lekkim rozjaśnieniu z tyłu twarzy, zapewnia najlepszy wygląd. Jeśli chodzi o włosy rude, balejaż powinien mieć ciepłe kolory. Najlepiej będzie w tym przypadku zastosować czerwień, czekoladę lub burgundę. Jaśniejsze odcienie rudego z kolei dobrze komponują się z kolorem złotym, beżowym, bursztynowym, miedziowym lub kasztanowym.
Ile kosztuje i ile trwa balejaż u fryzjera?
Ze względu na trudność samodzielnego przygotowania balejażu i konieczność zaopatrzenia się w specjalistyczny sprzęt, na wykonanie takiej fryzury udajemy się często do fryzjera. Szczególnie przy mniejszym doświadczeniu warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Samodzielne robienie balejażu może się bowiem skończyć grubymi pasmami włosów, pomalowanymi zbyt intensywnie i niedopasowanymi do innych pasm włosów. Jeśli chodzi o balejaż u fryzjera, tym, na co zwracamy uwagę, jest koszt wykonania usługi oraz czas.
Koszt wykonania balayage, niezależnie od tego, czy jest on wykonywany w klasyczny sposób, czy też mamy do czynienia z flameboyage’em, to zwykle od 100 do 200 złotych. Uznane salony w dużych miastach, które korzystają z zaawansowanego sprzętu i kosmetyków są w stanie jednak podbić tę cenę do 500-700 złotych przy bardziej skomplikowanych operacjach. Cena wykonania balejażu uzależniona jest bowiem nie tylko od renomy salonu fryzjerskiego, ale również od gęstości i długości włosów. Wykonanie balejażu przy bardzo długich i gęstych włosach wymaga bowiem więcej pracy, stąd też jest ono wówczas droższe. Jeśli chodzi natomiast o czas, musimy się przygotować na to, że do osiągnięcia zamierzonych efektów, na fotelu w salonie fryzjerskim trzeba spędzić minimum 1,5-2 godziny. Przy długich włosach jest to jednak nawet dwa razy więcej (a więc do 4 godzin). Warto w związku z tym dokładnie rozplanować sobie dzień, w którym udamy się do fryzjera. Konieczne jest także w takim przypadku znacznie wcześniejsze umówienie się do fryzjera. Ze względu na czas potrzebny na wykonanie przez niego balejażu, może on nie mieć dla nas czasu w obecnym lub w kolejnym tygodniu, ze względu na liczbę klientek.