Menu

Jak czytać kolory farb do włosów

Jak czytać kolory farb do włosów
Jak czytać kolory farb do włosów?

Jak czytać kolory farb do włosów?

Palety farb do włosów są bardzo zróżnicowane, bogate w wiele różnych kolorów. Szczególnie w zakładach fryzjerskich, klientki nie zawsze wiedzą, na który kolor włosów postawić, gdyż przedstawione im palety z odcieniami są tak bogate i kolorowe.

Rozszyfrowanie numerów oraz wszystkich tych odcieni na paletach wcale nie jest takie proste.

Jak czytać kolory farb do włosów? Poniżej postaramy się przybliżyć krok po kroku te wszystkie niezrozumiałe symbole, które dostrzegamy zarówno u fryzjera, jak i w dobrych drogeriach przy półkach oferujących produkty z koloryzacją włosów. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Kolory bazowe

Idąc do profesjonalnego fryzjera na koloryzację, na początku klienci mogą zawsze liczyć na przedstawienie im bogatej palety z odcieniami farb, które dostępne są w danym salonie. Kolory na paletach są żywe, intensywne i bardzo lśniące. Każdy z nich więc prezentuje się bardzo dobrze i każdy zachęca, by wypróbować go na swojej głowie.

Jednak, warto zauważyć, że na wielu takich paletach nie mamy wprost określonego danego koloru typu, iż jest to np. „kolor czekoladowy”, „rudy”,”jasny brąz” czy „mahoń”. Zazwyczaj pod konkretnymi próbnikami włosów pofarbowanymi na dany kolor znajdują się określone numery. Są one tam nie bez powodu.

Każda kobieta z natury bowiem ma inny kolor włosów. Nie zawsze konkretny odcień da się także uzyskać na danej głowie ze względu właśnie na ten rodzimy kolor czy inne zabiegi, które dana osoba wykonywała na swoich włosach.

Warto podkreślić, iż włosy, które wcześniej nie były farbowane lepiej przyjmą dany odcień, niż te włosy, które są farbowane średnio co trzy miesiące. Dlatego też, na palecie znajdują się specjalne numery, które bardzo często tylko fachowi fryzjerzy potrafią szybko rozszyfrować. Uczą się oni tego w początkowej drodze do swojego zawodu, gdyż pozwala to kolorystom tworzyć różne kombinacje i zestawy kolorów, które w konsekwencji dadzą na głowie klientki upragniony odcień.

I tak np. w większości palet spotyka się taką numerację, która oznacza następująco:

 • 1 – przypisany jest kolor czarny,
 • 2 – to kolor bardzo ciemny, między czernią a ciemnym brązem,
 • 3 – oznacza ciemny brąz,
 • 4 – brąz,
 • 5 – z kolei należy do jasnego brązu,
 • 6 – to ciemny blond,
 • 7 – to kolor blond,
 • 8 – wskazuje na jasny blond,
 • 9 – natomiast to bardzo jasny blond,
 • 10 – jest to kolor, o którym obecnie marzy wiele pań, czy bardzo jasny blond przypominający biel.

Przedstawione tu kolory są tzw. kolorami bazowymi, czyli takimi na których najczęściej pracują styliści fryzur, by otrzymać dany efekt. Oczywiście do nich dodawane są specjalne preparaty, by kolor, który chcemy uzyskać był jeszcze bardziej perfekcyjny.

Odcienie

W zależności od palety konkretnego producenta, widnieją na nim kolejne numery, które wskazują na precyzyjne odcienie. Jak wspomniano wyżej, dzięki każdemu kolorowi bazowemu można stworzyć tysiące rozmaitych odcieni na włosach, które idealnie będą się prezentować w efekcie końcowym.

Panie, które mają włosy o nieoczywistym kolorze, jak np. odcienie blondu, czy włosy bardzo rozjaśnione, wiedzą doskonale, iż po każdej wizycie u fryzjera kolor na ich głowie różni się. Dzieje się tak właśnie z powodu zastosowania dodatkowych odcieni, które w efekcie różnego połączenia określonych substancji, dają za każdym razem – różny efekt.

Dlatego też, fryzjerzy często posługują się kolejnymi numerami, by stworzyć odcień, którego oczekuje klientka. Wówczas, kolejne cyfry mogą wskazywać na takie odcienie jak np.:

 • 0 – jest to odcień neutralny,
 • 1 – wskazuje na popiel, czyli chłodny odcień przypominający lekko kolor niebieski,
 • 2 – to również chłodny odzień wpadający w fiolet,
 • 3 – oznacza kolor złocisty (ciepły),
 • 4 – przypisany jest odcień miedziany,
 • 5 – to mahoń,
 • 6 – to kolor czerwony, a także ciepły wiśniowy (w zależności od proporcji),
 • 7 – to odzień chłodnej zieleni.

Kombinacja już dwóch cyfr pozwala zaproponować paniom odcień, który będzie bardziej precyzyjny. Najczęściej po takie zestawy sięgają fryzjerzy, którzy mają na swoich krzesłach panie z różnorodnymi refleksami czy takie panie, które posiadają włosy bardzo rozjaśnione różnymi preparatami.

Powyższa kombinacja cyfr jest jednak bardzo wymagająca. Trzeba połączyć ze sobą kolory w taki sposób, by na głowie klientki nie powstały żółte plamy. Profesjonalni fryzjerzy wiedzą doskonale, iż taki zabieg wymaga sporo wiedzy i doświadczenia.

Blondy

Nie od dziś wiadomo, że pofarbowanie włosów na idealny blond to nie lada wyzwanie. Nie tylko tu chodzi o konkretne farby, ale także umiejętne i precyzyjne dodanie do nich odpowiednich odcieni i rozświetlaczy.

Dlatego też, na ulicach można spotkać tak wiele pań, których blond czasami jest żółty, albo na których włosach można dostrzec nieefektowne plamy.

Blondynki narzekają także, iż ich blond często prezentuje się dobrze tylko i wyłącznie po „fryzjerze”. Po kilku myciach zatem kolor nie jest już tak ciekawy i wizualnie ładny jak wcześniej. Dlatego też, fryzjerzy często bardzo skrupulatnie podchodzą do pań, które mają blond włosy. Zarówno włosy naturalne blond, które chce się podkreślić drobnymi pasemkami lub rozświetleniem, jak i włosy farbowane na określony blond wymagają więc sporo pracy i doskonałego połączenia wielu farb i rozjaśniających produktów.

Dlatego też, podczas rozmów specjalistów w dobrym salonie, panie mogą usłyszeć, iż ich kolor ma trzy cyfry.

Skąd taki numer? Na niego składa się bowiem wspomniany na początku kolor bazowy, omawiany dalej kolor odcienia oraz przywołany poniżej kolejny kolor, który ma sprawić, iż dzięki odpowiedniej mieszance uzyskamy najbardziej pożądany odcień.

I tu na palecie widnieją kolory, które składają się już z trzech cyfr, oddzielonych od siebie przecinkiem. I tak panie mogą na przykład wybrać kolor o numerze 8,31 czyli złocisty, popielaty blond, który jest aktualnie niezwykle modny w tym sezonie.

Bardzo często kolorem, na który stawiają panie jest numer 5,62. Jest to bardzo jasny brąz, do którego dodane zostały lekko czerwone refleksy. Ten kolor oceniany jest raczej jako ciemny blond, jednak niektórym paniom, szczególnie posiadającym ciemniejsze karnacje – jest w nim wyjątkowo dobrze.

Kolejny numer to 7,13 czyli beżowy blond. Ten kolor bardzo często robią gwiazdy oraz celebryci. Pięknie się prezentuje w prasie oraz na ekranie. Dodatkowo, wiele osób lubi go, gdyż podkreśla jasną, promienną cerę oraz młody wygląd. Jeżeli nie wiemy, na jaki kolor postawić tej wiosny – to zdecydowanie może być strzał w dziesiątkę.

Kolejna propozycja to 4,3 czyli kolor utrzymujący się w odcieniach złocistego brązu. Jest to kolor ciepły i intensywny, dlatego też na niego często stawiają dojrzałe kobiety, które bardzo dbają o swój wizerunek. Kolor ten jest niezwykle kobiecy i efektowny i spokojnie można do niego dobrać wiele, rozmaitych stylizacji (zarówno na dzień, jak i na wieczór).

Następny kolor, na który warto zwrócić uwagę to kolor o numerze 7,2. Numer ten w każdym salonie fryzjerskim określa chłodny opalizujący blond. Jest to odcień, który bardzo dobrze sprawdza się u pań, szczególnie w okresach wiosenno – letnich, gdyż pięknie prezentuje się na opalonych twarzach. Dobrze do niego dobrać ciekawą, asymetryczną i zadziorną fryzurę, która jeszcze bardziej podkreśli nasz nowoczesny i oryginalny look.

Kolor wart polecenia to numer 8,31 prezentujący lekko złoty, popielaty blond. Ten kolor można najczęściej spotkać na naszych ulicach, gdyż panie przyzwyczaiły się do tego bardzo popularnego i uniwersalnego odcienia. Kolor ten pasuje do wielu osób i różnych kształtów twarzy, jednak nowocześni styliści fryzur zachęcają, by panie były bardziej odważniejsze w swoich metamorfozach i lekko go chociaż modyfikowały.

Brązy

Brązy są znacznie łatwiejsze od blondów, jednak wiele pań doskonale zdaje sobie sprawę, iż uzyskanie pięknego koloru „mlecznej czekoladki” czy „intensywnego kasztanu” to również nie lada wyzwanie dla nawet najlepszych fryzjerów.

Panie, które z natury mają bardzo ciemnie włosy (podchodzące pod kolor czarny) marzą całe życie o takich niezwykłych brązach z delikatnymi refleksami, które jak się okazuje też nie zawsze tak łatwo stworzyć na farbowanych włosach. Dlatego też, często styliści fryzur starają się najpierw rozjaśnić dane włosy, by później stworzyć na nich wymarzony przez klientki brązowy odcień.

Jednym z takich efektownie prezentujących się kolorów jest numer 5,62, czyli jasny brąz z dodatkiem czerwonych refleksów. Taki kolor doskonale prezentuje się zarówno na fryzurach z długimi włosami, jak i fryzurach damskich do ramion.

Kolejny odcień to złocisty brąz w bardzo ciepłej, letniej tonacji. Taki kolor kocha wiele kobiet i to w różnym wieku. Warto postawiać na tak kolor na swoich włosach, gdyż wszelkie brązy są odcieniem uniwersalnym i ponadczasowym, który tak szybko nie wyjdzie z mody.

Palet, kolorów, odcieni i numerów jest niezliczona ilość. Dlatego też, warto wybierać się do dobrych, sprawdzonych i doświadczonych stylistów damskich fryzur, którzy nie tylko dobrze operują określonymi paletami kolorów, ale też bez problemu potrafią konkretny kolor dopasować do włosów i twarzy swojej klientki. Nie jest to proste zadanie, szczególnie na włosach wcześniej już farbowanych i zniszczonych wieloma zabiegami typu kręcenie, prostowanie itp.

Ze strony samych klientów poleca się szczere określenie swoich wymogów oraz rzetelne wskazanie zabiegów, które wcześniej były wykonywane na naszych włosach. Panie są bowiem często pewne, iż na jasnych włosach każdy ciemniejszy kolor wyjdzie bez problemu, jednak warto w także w tej kwestii ufać kolorystom.

Ponadto, zawsze można bardzo dobrze przyjrzeć się danej palecie a konkretny wzornik spróbować zbliżyć do naszej cery, by chociaż w ten sposób sprawdzić, czy dany odcień włosów jest dla nas. Palety różnych firm z wieloma kolorami i odcieniami włosów znajdziemy w każdym dobrym salonie fryzjerskim, jak i w sklepach fryzjerskich z farbami i asortymentem do włosów.

Aktualizacja 10/09/2023

Zobacz też

Fryzura do owalnej twarzy

Fryzura do owalnej twarzy

Fryzura do owalnej twarzy Twarz owalna jest marzeniem wielu kobiet, które lubią eksperymentować ze swoimi włosami. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych Pań, które chcą dowiedzieć się, która fryzura do owalnej twarzy będzie najlepszym wyborem w obecnym sezonie. Czym charakteryzuje się twarz owalna? Według wielu doświadczonych fryzjerów i stylistów twarz owalna jest uważana za ideał. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że praktycznie każda damska fryzura będzie prezentować się bardzo okazale, dlatego też można pozwolić sobie na eksperymenty. Twarz owalna jak powszechnie wiadomo ma perfekcyjnie osadzone czoło. Znakami charakterystycznymi jest również delikatnie zaokrąglona broda. Nie można zapominać również o […]

Peruki naturalne – czy warto zainwestować w perukę z prawdziwych włosów?

Nakładanie peruki w celu zmiany wyglądu włosów, dopasowania fryzury do stylizacji, czy po prostu, preferując częste zmiany, przy okazji nie chcąc farbować czy obcinać własnych włosów to częsty powód. Jednak bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy peruka nie jest kupowana jako ciekawa część garderoby, ale dlatego, że jest ona po prostu potrzebna. Najczęściej po peruki naturalne sięgają osoby, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia. Wśród nich należy wymienić łysienie plackowate czy leczenie onkologiczne, mogące doprowadzić do całkowitej utraty włosów. Jakie peruki wybrać w takiej sytuacji? Dlaczego peruki naturalne są najlepsze do noszenia na co dzień? Naturalne peruki są znacznie trwalsze […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.