Menu

Sucha skóra głowy: jak ją nawilżyć?

Sucha skóra głowy
Sucha skóra głowy

Jak nawilżyć suchą skórę głowy?

Zadbane włosy zawsze przyciągają uwagę. To właśnie dlatego sporo osób poświęca im tak dużo czasu, dbając o odpowiednią pielęgnację, dedykowaną między innymi do rodzaju włosów. W ostatnich latach rynek różnych kosmetyków do włosów bardzo się poszerzył i obecnie każdy może znaleźć coś dla siebie.

W tym wszystkim warto jednak pamiętać również o pielęgnacji skóry głowy. Nieestetyczny łupież osypujący się na ramiona to niestety okropny widok. Równie nieprzyjemny jest świąd skóry głowy, który może pojawić się wtedy, gdy zostanie ona nadmiernie przesuszona na przykład przez kosmetyki dedykowane do włosów przetłuszczających się.

Poniżej znajdziesz garść cennych informacji dotyczących tego, w jaki sposób dbać o skórę głowy i poradzić sobie z jej nadmierną suchością.

Co może spowodować przesuszenie skóry głowy

Na skórze głowy, tak jak na każdym innym fragmencie skóry człowieka, znajdują się gruczoły potowe. Poza tym są tam również gruczoły produkujące łój, czyli tłuszcz, który pokrywa skórę. Zwykle w okresie dojrzewania włosy zaczynają nadmiernie się przetłuszczać, bez względu na płeć młode osoby mają wtedy problemy z tłustą skórą głowy.

Wielu osobom ten problem towarzyszy również w dorosłości. W konsekwencji sporo osób postanawia podjąć prawdziwą batalię z przetłuszczającymi się włosami i zaczyna stosować na co dzień agresywne kosmetyki, które mają za zadanie normalizować pracę gruczołów łojowych.

Niestety jak to zwykle bywa, w żadnym działaniu nie jest wskazana przesada. Używając słabej jakości kosmetyków do skóry i włosów przetłuszczających się, można niestety nabawić się bardzo dużych problemów, a jeden z nich to nadmierne przesuszenie skóry głowy. Czasami takie działanie mogą mieć również oczyszczające szampony, które generalnie należy stosować sporadycznie kilka razy w miesiącu po to, aby dogłębnie oczyścić włosy z różnego rodzaju kosmetyków do ich stylizacji.

Z wysuszoną skórą głowy problem mogą mieć również osoby stosujące różnego rodzaju kosmetyki mające postać wcierek. Ich główne zadanie ma polegać na stymulowaniu wzrostu nowych włosów. W składzie najczęściej znajduje się alkohol, który ma pobudzić krążenie krwi w obrębie skóry głowy, tak by wraz z nią do mieszków włosowych dotarło więcej substancji odżywczych. Osoby mające bardzo wrażliwą skórę mogą podczas tego typu zabiegów przesuszyć ją i zbyt mocno podrażnić, co w konsekwencji najczęściej prowadzi do pojawienia się łupieżu.

Jakie są konsekwencje przesuszenia skóry głowy?

Można mieć naprawdę piękne i zadbane włosy bez rozdwojonych końcówek, ze świetnie wykonaną koloryzacją nawet za kilkaset złotych, a mimo wszystko fryzura będzie prezentowała się fatalnie. Tak właśnie wygląda przesuszona skóra głowy, która dosłownie zaczyna łuszczyć się płatami.

W konsekwencji pojawia się też najczęściej bardzo silny świąd i przymus drapania się. To wszystko może doprowadzić nawet do pojawienia się ognisk zapalnych, jeżeli dojdzie do infekcji na skórze głowy. Poza tym nigdy nie należy bagatelizować łupieżu również ze względu na możliwość rozwijania się infekcji grzybiczych.

Problem suchej skóry głowy to zatem nie tylko kwestie samej estetyki wyglądu damskiej fryzury, ale coś znacznie więcej. Można mówić tutaj już od fundamentalnej sprawie związanej ze zdrowiem. Jeżeli nie uda się samodzielnie rozwiązać problemu, na przykład dzięki wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji dedykowanej dla włosów i skóry suchej, konieczna może być nawet wizyta u dermatologa lub trychologa.

Jak poradzić sobie z suchą skórą głowy?

Na szczęście dzisiaj można znaleźć bardzo wiele cennych informacji na temat sposobów poradzenia sobie z suchą skórą głowy.

Przydatne może być między innymi wdrożenie się w różnego rodzaju techniki związane z olejowaniem skóry głowy i włosów. Olejki do olejowania dobiera się różnie, te dedykowany do skóry głowy mogą pozwolić na pozbycie się między innymi problemu z przesuszoną skórą. Trzeba przywrócić jej równowagę, tak naprawdę pozwolić na to, aby gruczoły łojowe znowu zaczęły odpowiednio pracować i natłuściły skórę.

Warto sięgnąć również po odpowiednie preparaty do mycia. Najlepiej sprawdzą się bardzo delikatne szampony o właściwościach nawilżających, które będą miały naturalny skład. Należy zrezygnować z szamponów zawierających parabeny. Dobrze działają między innymi ekologiczne szampony, które praktycznie w ogóle się nie pienią. Oznacza to, że w ich składzie nie ma agresywnych detergentów, które mogą doprowadzić do jeszcze większego wysuszenia skóry.

Podstawowa pielęgnacja czyli mycie oraz stosowanie olejków powinno przynieść sporą poprawę.

Jest jeszcze jedna metoda, która może dla wielu osób być zbyt kontrowersyjna i nie do wykorzystania, ale istnieje również sporo jej zwolenników. Osób potwierdzających doskonałe rezultaty tego sposobu działania. Mowa tutaj o przetłuszczeniu skóry głowy czyli o zrezygnowaniu z mycia nawet przez kilka dni. W tym czasie naskórek będzie miał szansę na naturalną regenerację i powrót do równowagi w swoim tempie, bez wspierania za pomocą jakichkolwiek kosmetyków.

4.7/5

Zobacz też

Włosy jak siano

Włosy jak siano

Włosy jak siano Zdarza się czasem, że z biegiem czasu kosmyki zaczynają się prezentować coraz gorzej i gorzej. Mimo teoretycznie odpowiedniej pielęgnacji, puszą się i żadna damska fryzura nie układa się dobrze. Skąd się biorą włosy jak siano i jak z nimi walczyć? Nadmierne przesuszenie kosmyków Sianowatych włosów nie należy mylić z naturalnie suchymi włosami. Takie zazwyczaj są włosy kręcone, jednak odpowiednio pielęgnowane, nie wyglądają jak siano. Ten niechciany efekt wynika zazwyczaj z niewystarczającej lub nieodpowiedniej pielęgnacji, która doprowadziła do mocnego przesuszenia włosów. Wykonywanie wielu zabiegów z użyciem wysokiej temperatury, takich jak prostowanie czy kręcenie lokówką może prowadzić do przesuszenia […]

Stylista fryzur - kiedy warto oddać się w jego profesjonalne ręce?

Stylista fryzur – kiedy warto oddać się w jego profesjonalne ręce?

Chcesz całkowicie zmienić swój wizerunek poprzez metamorfozę fryzury? Pewnie pierwszą osobą, która przychodzi Ci do głowy i może to wykonać, jest fryzjer. My proponujemy jednak stylistę fryzur, zawód często mylony właśnie z fryzjerem. Kiedy przygotowujesz się na metamorfozę, koniecznie więc zwróć uwagę czy w wybranym salonie jest zatrudniony stylista fryzur. Fryzjer a stylista fryzur – czym się właściwie różnią? W obowiązkach fryzjera leżą wszystkie te zadania, które doskonale znasz – strzyżenie, stylizacja, przeprowadzenie pielęgnacji włosów, stylizacja, koloryzacja. Stylista fryzur również doskonale przeprowadzi wszystkie te zabiegi. Jednak oprócz warsztatu posiada on również wizję i łatwość w dopasowywaniu najnowszych trendów do potrzeb […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *