Co stosować na przetłuszczające się włosy?
Przetłuszczające się włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji – przede wszystkim codziennego mycia oraz stosowania właściwych kosmetyków. Zdąża się, że takie włosy przetłuszczają się nawet tego samego dnia, w którym zostały umyte. Z pewnością jest to bardzo duży problem natury estetycznej, a przyczyn takich zaburzeń może być kilka.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej, co powoduje, że nasze włosy szybciej się przetłuszczają? Jak należy o niewłaściwie dbać? Co powinny w swoim składzie zawierać kosmetyki do pielęgnacji włosów z tendencją do przetłuszcza się?
Dlaczego włosy się przetłuszczają?
Skóra głowy, tak jak reszta ciała, zaopatrzona jest w gruczoły łojowe, które produkują sebum. Jego ilość zależy od wielu czynników, w tym od diety i stosowanych kosmetyków. Nadprodukcja łoju może też być kwestią dziedziczenia, a zatem jest wpisana w nasz organizm, dlatego bardzo często tłustej cerze „towarzyszy” przetłuszczanie się włosów.
Gdy jednak mamy cerę normalną, a mimo to borykamy się z problemem przetłuszczających się włosów to najprawdopodobniej jest on wynikiem niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy. Mowa jest tu o źle dobranych kosmetykach, ale nie tylko. Również zbyt częste mechaniczne pobudzanie gruczołów czy przenoszenie zarazków z brudnych rąk, może nasilić problem lub być jego główną przyczyną.
Pamiętajmy również o tym, że włosom tłustym mogą towarzyszyć zmiany hormonalne, takie jak chociażby okres dojrzewania u nastolatków lub okres przekwitania u dojrzałych kobiet. Jeśli nie kwalifikujemy się do żadnej z grup, a mimo to borykamy się z problemem przetłuszczających się włosów, warto udać się w tej sprawie do lekarza. Być może jest to wynik zaburzeń gospodarki hormonalnej.
Jak rozpoznać włosy tłuste?
Omawiając problem tłustych włosów, warto wspomnieć o tym jak ten problem z reguły się objawia. Otóż, przetłuszczające się włosy najczęściej:
- są płaskie i oklapnięte, a do tego często zbite w strąki,
- błyszczą się przy skórze głowy, czasem nawet sklejają się,
- często mają suche końcówki,
- wymagają codziennego mycia,
Co więcej, po dotknięciu skóry głowy suchym palcem bądź też kawałkiem bibuły zauważymy na niej tłusty odczyn.
Najczęstsze przyczyny przetłuszczania się włosów
Wśród najczęstszych przyczyn przetłuszczania się włosów należy wymienić:
- niewłaściwą pielęgnację włosów, w tym:
- stosowanie nieprawidłowo dobranych kosmetyków – zbyt obciążających odżywek i balsamów do włosów;
- nakładanie odżywek zamiast na końcówki to na całe włosy;
- spłukiwanie włosów gorącą wodą;
- częste stosowanie prostownicy, suszenie ich zbyt gorącym powietrzem itp.;
- czynniki genetyczne;
- zaburzenia hormonalne, takie jak na przykład:
- nadczynność tarczycy,
- nadmiar prolaktyny,
- zespół policystycznych jajników,
- nadczynność nadnerczy;
- fizjologiczne wahania hormonalne, na przykład w okresie:
- dojrzewania,
- menopauzy,
- w ciąży;
- choroby skóry, takie jak łojotokowe zapalenie skóry czy łupież;
- nieprawidłowa dieta – bogata w węglowodany i tłuszcze, a uboga w minerały i białko;
- stres – powoduje wzmożone uwolnienie hormonów takich jak kortyzol lub adrenalina, a to negatywnie odbija się na kondycji włosów;
- warunki pogodowe, np. upalne dni, przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu.
Czego włosy przetłuszczające się nie lubią?
Włosy z tendencją do przetłuszczania się przede wszystkim nie lubią złej pielęgnacji, ale też nieodpowiedniej diety i niewłaściwego trybu życia. Problem ten z pewnością nasila stres oraz mała ilość snu, ale też częste przebywanie w przegrzewanych pomieszczeniach czy zanieczyszczonym powietrzu. Poza tym niewskazane jest noszenie czapek ze sztucznych – syntetycznych materiałów, jak również brudnego nakrycia głowy. Należy pamiętać też o regularnym zmienianiu poszewki na poduszce. Poza tym włosów nie należy czesać brudną szczotką, suszyć zbyt gorącym powietrzem ani zawijać w ręcznik w turban po umyciu.
Tłuste włosy a dieta
A co z dietą? Jak ona wpływa na kondycję naszych włosów? Otóż okazuje się, że dieta ma bardzo duży wpływ na to jak nasze włosy wyglądają. Codzienne menu bogate w węglowodany rafinowane i nasycone tłuszcze zwiększa produkcję sebum. Z tego też względu warto ograniczyć ich spożywanie na rzecz zdrowszych zamienników.
Poleca się, aby w takiej zdrowej diecie zapobiegającej przetłuszczaniu się skóry głowy i włosów, znalazły się:
- witaminy B i E, które występują w rybach, drobiu, warzywach i owocach;
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone – znajdziemy je w oliwie z oliwek, orzechach i awokado;
- cynk – jego źródłem są ryby, orzechy, rośliny strączkowe, ziarna.
Warto zatem postawić na zdrowe przekąski takie jak chociażby nasiona słonecznika czy migdały w zamian chociażby za niezdrowe słodycze, wzmagające problemy skórne.
Specjaliści zlecają przy tym by z diety wyeliminować, poza słodyczami i chipsami, również ostre potraw, biały cukier i jedzenie wysoko przetworzone. Warto przy tym ograniczyć picie mocnej kawy oraz herbaty i absolutnie nie zapominać o piciu wody – minimum 2 litry w ciągu dnia.
Szampon do przetłuszczających się włosów – jak go wybrać?
Co zrobić kiedy włosy szybko się przetłuszczają? Poza dieta, musimy postawić na właściwą pielęgnację. W związku z tym wybór kosmetyków do pielęgnacji włosów nie może być przypadkowy. Szukamy oczywiście wśród szamponów i odżywek przeznaczonych do pielęgnacji włosów, mających tendencję do przetłuszczania się. Takie kosmetyki będą zawierały m.in.:
- cynk,
- kwas salicylowy,
- biosiarkę,
- wyciągi z czarnej rzepy, pokrzywy, łopianu i chmielu.
Oczywiście preparaty do pielęgnacji włosów przetłuszczających się muszą być łagodne – najlepiej naturalne, absolutnie nie mogą zawierać silnych detergentów, takie jak chociażby SLS i SLES, które podrażniają skórę głowy i stymulują ją do wzmożonej produkcji łoju. Niewskazane są również kosmetyki zawierające silikony.
Dobrym rozwiązaniem jest sięganie po szampony na bazie glukozydu laurylowego lub kokosowego, betainy kokamidopropylowej oraz mydlnicy lekarskiej. W szamponach do przetłuszczający się włosów warto szukać też takich naturalnych składników jak:
- czarna rzodkiew,
- rzepa,
- lawenda,
- rozmaryn,
- pokrzywa,
- łopian,
- mięta,
- cytryna,
- chmiel,
- węgiel aktywny,
- zielona glinka,
- glinka marokańska,
- dziegieć brzozowy,
- aloes,
- olejek z drzewa herbacianego,
- tarczyca bajkalska.
Dzięki ich właściwościom odpowiednio oczyścimy i odświeżymy skórę głowy, a także wyregulujemy poziom sebum i złagodzimy stany zapalne.
W przypadku, gdy przetłuszczaniu się włosów towarzyszy dodatkowy problem z łupieżem, warto stosować szampon zawierający środek przeciwgrzybiczny – ketokonazolem.
Jaka powinna być odżywka do przetłuszczających się włosów?
Dobranie odpowiednich kosmetyków do mycia i odżywania włosów z tendencją do przetłuszczania się może być problematyczne. Wynika to z tego, że wiele szamponów i odżywek do włosów zawiera silne detergenty, a te mogą przesuszać skórę głowy, doprowadzając do jeszcze większego jej przetłuszczenia.
Jak zatem powinna być odżywka do włosów przetłuszczających się? Odżywka do włosów z tendencją do przetłuszczania się powinna być przede wszystkim lekka. Jak najbardziej w jej składzie może znaleźć się:
- pokrzywa,
- szałwia,
- nagietek,
- aloes,
- lawenda,
- cytryna,
- rozmaryn,
- rumianek.
Pamiętajmy jednak by absolutnie nie było w niej silikonów, parafiny i tłustych emolientów. Powinniśmy również wybierać te odżywki, które nie zawierają zbyt dużo olejów roślinnych, bowiem obciążają one włosy.
Najlepiej jak skład odżywki do włosów przetłuszczających się jest stosunkowo prosty i krótki. Bogate w składniki odżywki, balsamy i maski do włosów zbyt mocno je obciąża, a tego przy włosach przetłuszczających się absolutnie tego nie chcemy.
Nie ma też powodu, aby przy przetłuszczających się włosach rezygnować w ogóle z odżywki. Niestety robi tak wiele kobiet, nie chcąc swoich włosów dodatkowo obciążać. Otóż włosy z tendencją do przetłuszczania się wręcz wymagają odpowiedniego nawilżenia. W przypadku braku regularnego stosowania odżywek nawilżający do włosów, grozi nam ich zmatowienie i przesuszenie, a także rozdwojone końcówki. Takie włosy nie będą prezentowały się korzystanie, a ułożenie ciekawej damskiej fryzury może okazać się bardzo trudne.
A zatem odżywka do włosów z tendencją do przetłuszczania się powinna być lekka – taka która nie obciąży włosów, ale za to odpowiednio je nawilży, uniesie je i doda objętości. Musi być pozbawiona składników, które włosy obciążają, w tym silikonów. Warto sięgać po produkty naturalne, zawierające składniki pochodzenia roślinnego – dzięki nim włosy będą odpowiednio nawilżone, a przy tym pozostaną lekkie.
Jakie składniki powinny znaleźć się w dobrej odżywki do włosów przetłuszczających się?
Dobra odżywka do włosów z tendencją do przetłuszczania się może w swoim składzie zawierać:
- ekstrakty z owoców, takich jak mango, papaja czy ananas;
- naturalne oleje, które nawilżą, ale nie obciążą naszych włosy, np.:
- olej ze słodkich migdałów,
- olej arganowy,
- olej makadamia,
- a także olej jojoba;
- sok z aloesu, ekstrakt z imbiru lub też olej z wiosełka – składniki te doskonale wzmacniają cebulki włosów;
- proteiny pszenicy – ten cenny składnik posiada silne właściwości nawilżające;
- witaminy A i E – nie tylko dożywiają, ale też regenerują włosy;
- masło shea – doskonale odbudowuje strukturę włosa.
Pamiętajmy o tym, że odżywki do włosów zawsze nakładamy na końcówki, ewentualnie od wysokości ucha ku dołowi. Ich regularne stosowanie pomaga utrzymać włosy w dobrej kondycji, uporać się z problemem suchych i rozdwojonych końcówek, a także zniwelować problem przetłuszczający się włosów. Rezygnacja z ich stosowania absolutnie nie rozwiąże problemu tłustych włosów, w wręcz przysporzy nam dodatkowych, dlatego nigdy nie zrezygnujemy z odżywki do włosów, ale mądrze ją wybierajmy.
Właściwa pielęgnacja włosów przetłuszczający się i skóry głowy ani odpowiednia dieta nie pomagają – co robić?
Jeśli, pomimo właściwej pielęgnacji, stosowania odpowiedniej diety oraz rezygnacji ze szkodliwych nawyków, problem przetłuszczających się włosów pozostaje, wówczas warto skonsultować z lekarzem, najlepiej dermatologiem.
Problem ten może mieć bowiem podłożem chorobowe, na przykład być wynikiem zaburzeń hormonalnych, a wówczas będzie wskazane leczenie farmakologiczne.
Najpopularniejsze fryzury damskie to:
- fryzura bob,
- kucyki,
- warkocze.