Olejowanie włosów

Olejowanie włosów
Olejowanie włosów

Olejowanie włosów

Masz zniszczone włosy o małej objętości? Loki puszące się na wszystkie strony? Zszarzałe i szorstkie w dotyku włosy o rozdwojonych końcówkach?

Reklama

Wszystkie te przypadłości jasno wskazują na brak właściwego odżywienia włosów. To właśnie w celu dostarczenia odpowiednich substancji stosuje się olejowanie włosów. Coraz więcej kobiet decyduje się na wypróbowanie naturalnych olejków roślinnych do pielęgnacji włosów, a zdecydowana większość z nich bardzo sobie chwali tego rodzaju kurację.

Na czym polega olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to prosty zabieg pielęgnacyjny, który polega na delikatnym wcieraniu naturalnego oleju roślinnego w strukturę włosów. Oleje zawierają wysokiej jakości składniki odżywcze, które znacząco poprawiają wygląd i zdrowie włosów. To wszystko bez skomplikowanych zabiegów i ekskluzywnych szamponów.

W przypadku olejowania włosów ważna jest regularność, bez niej nie uzyska się widocznych i trwałych efektów. Ta metoda obecnie zdobywa coraz większą popularność w Polsce, jednak warto zwrócić uwagę na to, że na terenie Indii oraz Półwyspu Arabskiego kobiety nacierają swoje włosy naturalnym olejem już od tysięcy lat. To chyba jeden z najlepszych argumentów za wypróbowaniem nowego sposobu pielęgnacji włosów.

Dlaczego olejowanie włosów działa?

Reklama

Oleje to swego rodzaju naturalna odżywka dla włosów, która pozbawiona jest dodatkowych substancji chemicznych i konserwantów spotykanych w przetworzonych produktach do pielęgnacji. Włosy, które wyrosły już ze skóry nie mają możliwości samodzielnej regeneracji, dlatego należy zapewnić im właściwe odżywienie. W tym celu stosuje się właśnie olejowanie, czyli nakładanie naturalnego oleju roślinnego o wybranych właściwościach na skórę głowy, końcówki włosów lub na ich całą długość.

Olejowanie, a szampon z odżywką

Ktoś mógłby zapytać o to, czy nie wystarczy regularnie nakładać na włosy odżywki lub myć je częściej przy użyciu specjalnie wzbogaconego szamponu. Niestety, producenci kosmetyków do włosów chętnie chwalą się wszelkiego rodzaju dodatkami, które mają rzekomo sprzyjać regeneracji włosów, jednak często skomplikowane formuły przynoszą więcej szkody, niż pożytku.

Zbyt częste nakładanie niewłaściwej odżywki na włosy może powodować ich przesuszanie. Prawda jest taka, że najprostsze metody są najskuteczniejsze, a ta prosta reguła znajduje potwierdzenie w przypadku olejowania włosów.

Reklama

Naturalne oleje roślinne nie zawierają konserwantów, które mają zapewnić trwałość ich formule.

Dobranie właściwego oleju do swojego typu włosów wymaga też o wiele mniej eksperymentów niż ma to miejsce w przypadku przetworzonych odżywek.

Ile utrzymują się efekty i jak często olejować włosy?

Do samodzielnego olejowania włosów w domu należy podejść jak do zwykłego zabiegu pielęgnacyjnego, który wykonuje się regularnie co kilka dni. Zsumowane doświadczenia kobiet wskazują na to, że efekty regularnego olejowania widoczne są już po miesiącu, a po około czterech włosy osiągają optymalną kondycję.

Reklama

Oczywiście nie należy wtedy zaprzestać olejowania. Można eksperymentować z obniżeniem jego częstotliwości, aby przekonać się samodzielnie czy do utrzymania się efektu odżywionych włosów wystarczy olejować je co dwa, trzy, czy co cztery dni. W przypadku regularnego poddawania włosów olejowaniu u fryzjera można osiągnąć te same efekty przy mniejszej częstotliwości zabiegów.

Na czym polega porowatość włosów?

Włosy w najprostszy sposób można podzielić na trzy rodzaje ze względu na ich porowatość. Wyróżnia się więc włosy:

  • niskoporowate,
  • średnioporowate,
  • wysokoporowate.

Podział ten odnosi się bezpośrednio do budowy włosów. Powierzchnia włosa pokryta jest mikroskopijnymi łuskami, które zbudowane są z cysteiny oraz kwasów tłuszczowych i stanowią zewnętrzną warstwę ochronną. Porowatość włosów to kryterium, które odnosi się do kąta odchylenia porastających je łusek od ich powierzchni. Im większe odchylenie, tym większe szczeliny w warstwie ochronnej i tym większa porowatość włosów.

Czy porowatość włosów ma wpływ na ich pielęgnację?

Reklama

Wpływać na porowatość włosów i powodować jej zmiany mogą różnego rodzaju zabiegi fryzjerskie takie jak rozjaśnianie i farbowanie włosów, a także ich stylizacja na gorąco oraz różne produkty używane do mycia, odżywiania oraz stylizacji. Przestrzenie między łuskami tworzą drogi, którymi wszelkiego rodzaju substancje przedostają się do rdzenia włosa. Poziom rozchylenia tych łusek determinuje więc to, jakie substancje i w jaki sposób będą oddziaływały na powierzchnię lub na głęboką strukturę włosa.

Różnice w warstwie ochronnej włosów regulują również ich wrażliwość na bodźce w postaci promieniowania UV, uszkodzeń mechanicznych, a także środków chemicznych oraz wysokiej temperatury. Z tych wszystkich względów należy dobierać zabiegi pielęgnacyjne do danego typu włosów, aby zastosować te substancje odżywcze, które we właściwy sposób przedostaną się przez błonę komórkową.

Jak określić porowatość włosów?

Określić stopień porowatości włosów z największą precyzją można przy użyciu mikroskopu, jednak istnieją prostsze metody.

Reklama

Najlepiej zapoznać się z cechami charakterystycznymi dla poszczególnych typów włosów, a następnie uczciwie dopasować własne do danej kategorii. Taka wiedza będzie doskonałym punktem wyjścia do rozpoczęcia świadomego dobierania sposobów oraz produktów pielęgnacyjnych do swoich włosów.

Cechy włosów niskoporowatych

Włosy określane jako nieskoporowate są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysuszenie, ale również na próby ich stylizacji.

Włosy tego rodzaju z natury są błyszczące i mają zdrowy wygląd.

Reklama

Układają się w lejący sposób i są wyraźnie gładkie w dotyku. Kobiety obdarzone tego rodzaju włosami mają problem z ich stylizacją, ponieważ szybko wracają one do stanu sprzed próby ich modelowania.

Włosy o niskiej porowatości schną szczególnie długo, a ich nadmierna pielęgnacja jest niepotrzebna i może doprowadzić do charakterystycznego efektu oklapnięcia.

Cechy włosów średnioporowatych

Do kategorii włosów średnioporowatych należą wszystkie włosy, które nie mają szczególnie wysokiej, ani szczególnie niskiej porowatości. Jest to najbardziej rozpowszechniony typ włosów.

Reklama

Co ciekawe, włosy niskoporowate mogą stać się średnioporowate w wyniku licznych zabiegów fryzjerskich i stosowania niewłaściwych metod pielęgnacji. Właściwe metody pielęgnacji pozwolą natomiast ograniczyć porowatość włosów uznawanych za wysokoporowate, dzięki czemu również trafią one do tej kategorii.

Włosy o przeciętnej porowatości nie puszą się i nie są trudne w rozczesywaniu jak włosy z dużą porowatością, jednak nie są aż tak gładkie, jak włosy niskoporowate.

Cechy włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate bardzo często są naturalnie kręcone lub falowane.

Reklama

Są to również włosy, które stały się wysokoporowate w wyniku zabiegów rozjaśniania lub farbowania włosów, a także z winy regularnej stylizacji na gorąco.

Włosy te są wyjątkowo narażone na suchość i często są nadmiernie łamliwe. Mają również tendencję do występowania rozdwojonych końcówek. Włosy szybko chłoną wilgoć, przez co puszą się i plączą, kiedy tylko powietrze zawiera zwiększoną ilość pary wodnej.

Równowaga PEH włosów

Według powyższego podziału wyróżnić można trzy typu włosów, które różnią się od siebie budową, jednak wszystkie włosy mają zbliżoną budowę fizjologiczną, a co za tym idzie, podobne potrzeby.

Reklama

Najważniejsze substancje w pielęgnacji włosów to:

  • proteiny,
  • emolienty,
  • humektanty.

To właśnie te trzy związki tworzą tak zwaną równowagę “PEH” włosów i znajdują się w większości kosmetyków pielęgnacyjnych przeznaczonych do odżywiania włosów.

  • Produkty zawierające proteiny przeznaczone są do wsparcia regeneracji włosów, ponieważ stymulują one ich odbudowę.
  • Produkty zawierające humektanty wykazują przede wszystkim działanie nawilżające.
  • Emolienty znajdują się natomiast w produktach neutralnych dla równowagi “PEH” włosów, które nie zawierają protein ani humektantów.

Działanie protein na włosy

To właśnie proteiny są głównym budulcem, który tworzy strukturę włosa. Substancje te są odpowiedzialne za podstawowe właściwości fizykochemiczne włosów, co oznacza, że wpływają między innymi na ich wygląd, kondycję oraz ogólną jakość.

Reklama

Dostarczane komórkom włosów proteiny występują w różnej postaci, a od ich rozmiarów zależy to, jak głęboko będą wnikały w strukturę włosa. Małe proteiny przedostaną się do wnętrza włosa, natomiast te duże będą działały budująco na jego zewnętrzną warstwę.

Proteiny mają charakter hydrofilowy, co oznacza, że mogą również częściowo pełnić rolę nawilżaczy, które chronią powierzchnie włosów przed nadmiernym przesuszeniem.

Jak stosować proteiny?

Wyraźnie widać, kiedy włosom zaczyna brakować protein. Stają się wtedy zszarzałe i oklapnięte jakby pozbawione życia. Włosy falowane i kręcone mają natomiast osłabiony skręt.

Reklama

Im bardziej zniszczone są włosy, tym więcej budulca w postaci protein jest potrzebnego, aby mogła dokonać się ich regeneracja. Należy jednak uważać, żeby nie przesadzić. Przeproteinowane pasma stają się szorstkie, a ich nazbyt sztywna struktura skutkuje wzmożoną łamliwością.

Nadmiar protein można jednak wypłukać z włosów przy pomocy mocniejszego szamponu. Następnie należy je nawilżyć i zabezpieczyć przy pomocy naturalnych olejków.

Działanie humektantów na włosy

Mianem humektantów określa się substancje silnie hydroskopijne, które mają zdolność do wiązania wody z otoczenia. Tego rodzaju związki mogą tworzyć więc naturalne rezerwy wody wewnątrz włosów, przeciwdziałając ich przesuszaniu.

Reklama

Woda w naturalny sposób paruje z wnętrza włosów, a proces ten dodatkowo potęguje wysoka temperatura, suchość powietrza oraz bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Kiedy dochodzi do utraty wody, włosy robią suche i wyraźne szorstkie w dotyku. Taki stan powszechnie określa się mianem “siana“. Włosy długotrwale pozbawione nawilżenia stają się z czasem kruche i łamliwe, a ich odratowanie jest coraz trudniejsze.

Jak stosować humektanty?

Humektanty zabezpieczają włosy przed wysuszaniem i pozwalają zachować ich wewnętrzną równowagę, czyniąc je tym samym gładkimi i odżywionymi.

Również w przypadku humektantów nie należy jednak przesadzać. Zbyte intensywne nawilżanie włosów doprowadzi do utraty ich objętości. Przechowujące nadmierną ilość wody włosy będą się również puszyły w wyniku kontaktu z wilgotnym powietrzem.

Reklama

Humktanty powinno się więc stosować nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Na suche włosy można nałożyć odżywkę nawilżającą, a następnie poddać je olejowaniu, wykonując tak zwane olejowanie na podkład. Olej można zmyć z głowy po około 2 godzinach lub pozostawić go na noc i rano umyć głowę.

Działanie emolientów na włosy

Do emolientów zaliczają się oleje, woski, masła, a także silikony, czyli substancje, które tworzą na powierzchni włosów ochronną warstwę lipidową.

Tak zwana warstwa akluzyjna na powierzchni włosów chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi, wysoką temperaturą, promieniowaniem ultrafioletowym, a przede wszystkim przed utratą wilgoci z wnętrza włosa oraz przed przedostawaniem się szkodliwych substancji do wnętrza jego struktury. Substancje te pozwalają utrzymać włosom odpowiedni poziom nawilżenia, dzięki czemu stają się one bardziej błyszczące, sprężyste i wygładzone.

Reklama

W przypadku niewystarczającej liczby emolientów zaobserwować można puszenie i elektryzowanie się włosów. Zbyt suche włosy narażone są również na łamliwość oraz utratę sprężystości. Wyróżnić można wiele rodzajów emolientów, które różnią się od siebie przede wszystkim złożonością budowy chemicznej. Składniki aktywne o mniejszej liczbie wiązań nienasyconych oraz o krótszych łańcuchach trójglicerydów będą wnikały do wnętrza włosa, natomiast te bardziej złożone pozostaną na powierzchni włosa, aby tam oddziaływać na pokrywającą go warstwę ochronną.

Jak stosować emolienty?

Emolienty ze wszystkich trzech składników aktywnych “PEH” powinny być stosowane najczęściej i to niezależnie od typu włosów. W swoim składzie emolienty w większej lub mniejszej ilości posiadają właściwie wszystkie kosmetyki do włosów, a ponadto powinno się przy ich pomocy zabezpieczyć włosy po każdym zabiegu pielęgnacyjnym.

Do tego celu można wykorzystać serum silikonowe lub olejowe, emolientowe odżywki lub maski, a także oleje naturalne aplikowane bezpośrednio na włosy. Olejowaniu można poddawać włosy suche, mokre, a także włosy pokryte uprzednio kosmetykiem wspomagającym działanie oleju.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Reklama

Włosy niskoporowate najczęściej są naturalnie błyszczące, a odpowiednia kuracja przy pomocy olejków może ten blask dodatkowo podkreślić. Odpowiednio odżywione włosy powinny dawać efekt gładkiej tafli.

Najczęściej kobiety posiadające ten typ włosów mają jednak problemy z ich objętością u nasady. Tutaj pomoże regularne olejowanie, a także stosowanie odżywczych maseczek na skórę głowy. Należy przy tym pamiętać, aby nie przesadzić z pielęgnacją włosów niskoporowatych, ponieważ można je w ten sposób przeciążyć, co sprawi, że będą wyglądały na przyklapnięte.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Najczęściej spotykanym typem włosów są właśnie włosy średnioporowate. Często nie wymagają one specjalnej troski, a jedynie ogólnej pielęgnacji i właściwego odżywienia. Nigdy nie należy też przesadzać z zabiegami fryzjerskimi, ponieważ nieumiarkowanie w tej kwestii może doprowadzić do ruiny nawet naturalnie zdrowe włosy.

Reklama

Wybierając oleje do pielęgnacji włosów średnioporowatych, można dowolnie eksperymentować. Warto zacząć od najbardziej uniwersalnych olejów jednonienasyconych i wielonienasyconych.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych jest najbardziej wymagająca, ponieważ ten typ włosów jest bardzo delikatny. Włosy mogą takie być z natury lub na wskutek przeprowadzonych zabiegów fryzjerskich.

Takie włosy mają tendencję do falowania lub do kręcenia się, dlatego doskonałe efekty często można osiągnąć, stosując kurację dla włosów typowo kręconych.

Reklama

Należy szczególnie dbać o włosy wysokoporowate i unikać ich suszenia, lepiej będzie, jeśli pozwoli im się schnąć naturalnie. Do olejowania należy wykorzystać naturalne oleje jednonienasycone i wielonienasycone. Można również rozważyć rezygnację z serum zawierających silikony.

Jaki wybrać olej do włosów?

Naturalne olejki do włosów można podzielić na trzy rodzaje, które różnią się od siebie wielkością tworzących je cząsteczek. Najmniejsze są oleje nasycone, które przystosowane są przede wszystkim do pielęgnacji włosów o niskiej porowatości. Oleje wielonienasycone

Oleje dla włosów niskoporowatych:

  • olej kokosowy,
  • olejek rycynowy,
  • olej palmowy,
  • olej lniany,
  • olej z orzechów drzewa palmowego (babassu),
  • olej słonecznikowy,
  • masło shea,
  • masło kakaowe.

Oleje dla włosów średnioporowatych:

  • olej z kiełków pszenicy,
  • olejek rycynowy,
  • olej arganowy,
  • olej lniany,
  • oleju sezamowego,
  • olejek abisyński,
  • olej rzepakowy,
  • olej słonecznikowy,
  • olej z pestek dyni,
  • olej jojoba,
  • olej z orzechów laskowych,
  • olej z orzechów brazylijskich,
  • olej z orzechów makadamia,
  • olej moringa,
  • olej z nasion meadowfoam,
  • olej z miodli indyjskiej (Neem),
  • olej ryżowy,
  • olej rzepakowy,
  • oliwa z oliwek.

Oleje jednonienasycone do stosowania na włosy wysokoporowate:

  • olej z wiesiołka,
  • olejek rycynowy,
  • olej z orzechów włoskich,
  • olej komosy,
  • olej z pestek owoców,
  • olej z nasion owoców,
  • olej z orzechów laskowych,
  • olejek ze słodkich migdałów,
  • olej z pszenicy,
  • olej konopny,
  • olej sojowy,
  • olej kukurydziany,
  • olej z amarantusa,
  • olej makowy,
  • olej z awokado,
  • olej arachidowy,
  • olej lniany,
  • olej słonecznikowy.

Jak widać, wybór dostępnych na rynku olejków do włosów jest naprawdę szeroki, co zachęca do eksperymentowania i znalezienia produktów najlepiej dopasowanych do indywidualnego charakteru własnych włosów. Niektóre olejki są jednak zdecydowanie bardziej popularne niż inne. Produkty te zostały pokrótce opisane pod spodem.

Olejek arganowy do włosów

Reklama

Ten olejek często wchodzi w skład serum oraz masek i odznacza się bardzo uniwersalnym działaniem. Poprawia elastyczność włosów i wydobywa z nich blask. Może być również stosowany w celach ochronnych podczas stylizacji włosów na gorąco.

Olej kokosowy do włosów

Cieszący się dużą popularnością olej kokosowy to rozwiązanie doskonałe dla posiadaczek włosów o małej porowatości.

Regularnie stosowany olejek pozwoli odbić włosy od nasady skóry głowy, nadając im lekkości oraz objętości.

Reklama

Dzięki temu produktowi można osiągnąć efekt szklistej tafli włosów, dlatego warto go wypróbować!

Olejek migdałowy do włosów

Olej tłoczony z migdałów jest polecany szczególnie w przypadku silnie zniszczonych włosów, ponieważ posiada bardzo intensywne działanie regenerujące.

Olejek migdałowy może dodatkowo zlepiać włosy o naturalnej skłonności do przetłuszczania się, jednak aby rozwiązać ten problem, wystarczy dokładnie zmyć go po każdym nałożeniu.

Olej makademia do włosów

Reklama

Ten olejek stosowany jest szczególnie chętnie po farbowaniu włosów, ponieważ pomaga dłużej utrzymać pigment na włosach i odnawia ich blask.

Olej z orzechów makademia posiada również stwierdzone działanie stymulujące naturalny porost włosów.

Olej lniany do włosów

Naturalny olejek pozyskiwany z lnu doskonale sprawdza się w przypadku włosów przesuszających się.

Reklama

Olejek może być stosowany z każdym typem włosów, a dodatkowo pozwala zwalczyć łupież skóry głowy.

Dodatkowym działaniem tego olejku jest hamowanie wypadania włosów.

Olej z wiesiołka do włosów

Osławiony olejek z wiesiołka to produkt idealny dla osób ze szczególnie delikatnymi włosami o wysokiej porowatości.

Reklama

Olej ten pozwala rozpocząć intensywną kurację przywracania włosom naturalnego blasku oraz zdrowia. Olejek intensywnie odżywia włosy i pomaga utrzymać ich prawidłowe nawilżenie.

Metody olejowania włosów

Włosy można olejować na sucho, na mokro lub wtedy, kiedy są delikatnie zwilżone. Aby stwierdzić, która metoda jest najlepsza dla danych włosów, należy wypróbować je wszystkie, a następnie porównać efekty.

Olejowanie włosów na sucho

Metoda ta polega na ogrzaniu oleju w dłoniach poprzez jego intensywne roztarcie, a następnie nałożeniu go na włosy.

Reklama

Należy pamiętać, aby delikatnie wcierać olej w pojedyncze pasemka dla uzyskania najlepszego efektu.

Olejowanie włosów na mokro

Pokrywać olejem można również włosy wilgotne.

Oczywiście najłatwiej będzie zrobić to tuż po ich umyciu, zanim jeszcze zdążą wyschnąć.

Reklama

Alternatywną metodą jest olejowanie w misce, w której miesza się olej z ciepłą wodą, a następnie zanurza się w niej włosy.

Olejowanie włosów z odżywką

Kobiety chętnie łączą olejowanie ze stosowaniem odżywki, ponieważ pozwala to dodatkowo wydłużać efekty działania odżywki na włosach.

Olej można wymieszać z odżywką i nakładać na wilgotne włosy lub też najpierw nałożyć odżywkę, a następnie pokryć włosy olejem.

Przygotowanie włosów do olejowania

Reklama

W zależności od wybranej metody włosy można przed olejowaniem umyć, pokryć odżywką lub zmoczyć. Samo ich umycie nie jest konieczne, ponieważ i tak trzeba będzie to zrobić później, aby zmyć olej.

Olej na włosach można trzymać maksymalnie przez 10 godzin, co sprawia, że wiele kobiet chętnie nakłada go na noc, aby cieszyć się pełnymi efektami każdej kuracji. Przed zmyciem oleju można nałożyć jeszcze na włosy emulgującą maseczkę, która pomoże dokładnie wypłukać pozostałości oleju.

Olejowanie włosów u fryzjera

Zabieg olejowania włosów u fryzjera trwa przynajmniej dwie godziny, ponieważ w krótszym czasie składniki aktywne zawarte w oleju nie zdążą wchłonąć się w strukturę włosa. Nakładając olej na włosy w domu, można pozwolić mu działać nawet przez całą noc, natomiast w przypadku zabiegu wykonanego w salonie nie jest to możliwe.

Reklama

Fryzjerzy wykorzystują jednak profesjonalne lampy, które podgrzewają włosy i skórę głowy, ułatwiając wchłanianie się oleju. Olejowanie u fryzjera to również masaż skalpu, który ma poprawić ukrwienie. Dzięki temu skóra głowy będzie lepiej chłonęła olej.

Ceny olejowania włosów w salonach fryzjerskich zaczynają się już od 60 złotych, jednak dochodzą również do około 150 złotych. Skorzystanie z olejowania włosów u fryzjera pozwala jednak na wypróbowanie wielu mniej popularnych olejków, które w przeciwnym razie należałoby zakupić bez wiedzy o ich skuteczności w przypadku własnych włosów.

4.7/5
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze