Menu

Odżywki do włosów kręconych

Odżywki do włosów kręconych
Odżywki do włosów kręconych

Odżywki do włosów kręconych

Jak stosować odżywki do włosów kręconych?

Włosy kręcone to marzenie wielu kobiet, które natura obdarzyła prostymi włosami. Z kolei panie mogące naturalnie cieszyć się lokami nie zawsze są zadowolone z wyglądu swoich włosów. Kędzierzawa czupryna wymaga specjalnej pielęgnacji, na przykład stosowania kosmetyków ograniczających puszenie lub nadających sprężystości. Regularna praca nad kondycją włosów pozwala zachować ich piękny, zdrowy wygląd na bardzo długo.

Jakie wymagania mają kręcone włosy?

Co prawda każda kobieta jest inna, ale z reguły włosy kręcone mają tendencję do przesuszania się. Problem jest widoczny na co dzień, włosy są wyraźnie suche, matowe, sprawiają wrażenie niezbyt zdrowych i zmęczonych nawet tuż po myciu. Z uwagi na to konieczne jest odpowiednie nawilżanie i wzbogacanie kosmetykami, często też niezbędna jest terapia dla całego organizmu – m.in. spożywanie produktów bogatych w witaminę E.

Poza stosowaniem szamponów nawilżających warto sięgnąć po specjalne odżywki, jak również zadbać o właściwą pielęgnację włosów w sposób pośredni. Przykładem takiej pielęgnacji jest unikanie suszenia włosów gorącym strumieniem powietrza z suszarki, noszenia ściśle przylegających czapek czy też korzystanie z publicznych basenów bez odpowiedniego wcześniejszego przygotowania włosów.

Innym, często spotykanym problemem z włosami kręconymi jest ich puszenie się. Zna to chyba każda kobieta z naturalnymi lokami: wystarczy odrobina wilgoci, żeby uporządkowana fryzura zaczęła przypominać nieogarniętą strzechę. Uczesane przed wyjściem z domu włosy zaczynają się puszyć pod wpływem deszczu, mgły czy po prostu wilgotnego klimatu. Trzeba często poprawiać ułożenie włosów, ale samo czesanie czy stosowanie spinek, gumek nie zawsze pomaga. Potrzebne są odpowiednie kosmetyki, ograniczające efekt puszenia się. Preparaty można stosować po regularnym myciu włosów lub podczas stylizacji.

Większość pań mających kręcone włosy miewa sporo kłopotów przy codziennej pielęgnacji. Narzekają na np. łamliwość włosów, tendencję do wypadania lub rozdwajania się końcówek. Żeby zachować zdrowy wygląd fryzury, trzeba unikać pewnych czynności wpływających na pogorszenie stanu włosów. Oczywiście podstawą jest dobór odpowiedniego szamponu, oraz ewentualnie odżywki. Podczas mycia włosów trzeba pamiętać o delikatnej pielęgnacji i ostrożnym płukaniu, najlepiej chłodną wodą. Czesanie i stylizowanie musi również być delikatne, żadne szarpanie czy też tapirowanie nie wchodzi w grę. Są specjalne grzebienie niwelujące efekt elektryzowania się włosów. Powinny też mieć dość szeroko rozstawione zęby, dzięki czemu nie będą ciągnąć i dodatkowo plątać loków, które same w sobie są trudne do rozczesania. Panie noszące zimą czapki mają też sporo problemów, bo pod przykryciem włosy kręcone nie tylko puszą się, ale też łamią i tracą blask. Po zdjęciu nakrycia głowy fryzura wygląda na zaniedbaną mimo tego, że została pieczołowicie ułożona przed wyjściem z domu.

Rodzaje i skład odżywek

Jednym z podstawowych kosmetyków, zdecydowanie poprawiających wygląd i zdrowie kręconych włosów, jest odżywka. Nie może to być jednak pierwszy lepszy produkt, kupiony na przykład z uwagi na znaną markę i cenę. Odżywki do włosów kręconych są specjalnie opracowane tak, by działały korzystnie na wszystkie problematyczne aspekty. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów, należy przed użyciem zapoznać się z ulotką i przestrzegać wszelkich zaleceń.

Wybór odżywki do włosów kręconych musi być przemyślany. Głównym kryterium jest typ skrętu włosów oraz problem, jaki najbardziej dokucza przy ich pielęgnacji i układaniu fryzury. Jeśli chodzi o typ skrętu, warto odwiedzić fryzjera, kosmetyczkę lub profesjonalistę od włosów – trychologa. Doświadczony specjalista pomoże w określeniu wspomnianego typu i być może poleci kosmetyk, który jeszcze przed zastosowaniem odżywki znacznie pomoże (poprawi wygląd i skręt loków oraz nada im blasku). Istnieją różne skale stosowane przy określaniu typu skrętu, dlatego ważne jest skonsultowanie tego z fachowcem oraz skupienie się na wyborze odpowiednich preparatów zgodnych ze skalą.

Jeśli chodzi o odżywki, gwarantują one różne działanie i pod tym kątem należy je dobierać. Przykładowe rodzaje odżywek do loków to:

Odżywki regenerujące do włosów

Włosy kręcone łatwo się niszczą, są więc słabe, bez połysku, często się łamią i wypadają. Wystarczy brak pielęgnacji i uwagi, by zaczęły wyglądać po prostu źle. Mogą też być dodatkowo zniszczone przypadkowym działaniem niezgodnym z ich potrzebami, farbowaniem, wysoką temperaturą, nakryciami głowy itd. Zastosowanie odżywki regenerującej jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy kondycji loków. Podstawowe kosmetyki po prostu wzmacniają włosy, jak również odżywiają je od podstawy. Regularne stosowanie odżywki regenerującej ma znakomity wpływ na wygląd loków. Poza działaniem na zniszczone włosy, odżywka zakłada też ochronę loków przed dalszym negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.
W składzie tego typu odżywek wyróżnia się ekstrakt z bananów, olej oliwkowy, liczne witaminy (E, A, C, witaminy z grupy B)

Odżywki na porost włosów

W przypadku, gdy poza kiepską kondycją włosy łamią się i wypadają, można zastosować odżywkę regeneracyjno-wzmacniającą z efektem wpływającym na porost włosów. Odżywki tego typu to przeważnie tzw. wcierki, więc można bez obaw stosować je nawet na zniszczone włosy bez powodowania nieestetycznego przyklapnięcia fryzury. Preparaty produkuje się na bazie korzystnie działających ziół, na przykład szafranu, bazylii, aloesu, cynamonu i wielu innych. W składzie wyróżnia się składniki takie jak keratyna, wzmacniające strukturę włosa, oraz witaminy, w tym wit. E.

Nawilżające odżywki do włosów i skóry głowy

Produkty wzmacniające i regenerujące również gwarantują nawilżanie włosów, ale niekoniecznie muszą być stosowane z dużą częstotliwością. Istnieje osobna linia odżywek nawilżających włosy, co w przypadku kręconych włosów ma bardzo duże znaczenie. Takie włosy bywają bardzo często przesuszone i matowe, więc dobrze jest nawet przy codziennym myciu zadbać o właściwe, głębokie nawilżanie.
W skład odżywek nawilżających wchodzą ekstrakty z owoców (m.in. awokado) oraz korzystne składniki wzmacniające strukturę włosa, np. keratyna.

Odżywki zapobiegające puszeniu się

W sprzedaży można znaleźć dużo odżywek lub masek do włosów kręconych, które ograniczają efekt puszenia się. Regularne stosowanie takiego kosmetyku pozwoli paniom z lokami o różnej intensywności splotów cieszyć się nienaganną, łatwą do opanowania fryzurą. Odżywka ograniczająca puszenie się może być używana np. raz w tygodniu (nie codziennie). Istotnym składnikiem preparatu są humektanty, zatrzymujące wilgoć w naskórku. Poza tym korzystne składniki to proteiny i emolienty. Zawartość wspomnianych substancji jest wysoka w niektórych roślinach takich jak aloes, albo związkach chemicznych – lecytynie lub sorbitolu.

Odżywki chroniące kolor

Nie chodzi o włosy farbowane, ale o naturalnie, intensywnie jasne, brązowe, rude czy czarne. W przypadku osłabienia typowego dla kręconych włosów, zmatowienia, negatywny efekt będzie dotyczył też barwy. Istnieją odżywki, które pozwolą dodatkowo zabezpieczyć kręcone włosy przed utratą pięknego koloru.

Dobór odżywki i innych kosmetyków

Chociaż dobór odżywki zdaje się dość prosty (widać na oko, co dolega włosom, więc można sięgnąć po pasujący produkt i rozpocząć terapię), bardzo często to skomplikowane zadanie. Na pewno mnogość kosmetyków nie ułatwia jednoznacznej decyzji. Na szczęście dzisiaj można uzyskać pomoc od specjalisty. Istnieją metody diagnozujące, wykorzystujące zdobycze nowoczesnej nauki (głównie chodzi o chemię i biologię).

Osobom już trochę będącym w temacie na pewno nie jest obcy skrótowiec PEH. Termin ten dotyczy równowagi najważniejszych substancji wpływających na piękny wygląd włosów: protein, emolientów i humektantów. Te składniki pojawiają się w wielu dobrych odżywkach, ale nie tylko. Bywają dodawane do jakościowych szamponów, masek na włosy, kosmetyków do stylizacji. Jeśli więc ktoś stosuje regularnie produkty ze wspomnianymi składnikami, najprawdopodobniej nie ma aż takich problemów z kondycją kręconych włosów, jak mogłoby być w przypadku sięgania po kosmetyki w sposób losowy. Poza odżywkami i maskami, panie dbające o włosy często wykorzystują też oleje. To kosmetyki o bardzo dużej ilości wygładzających i nabłyszczających emolientów, które mogą znacznie poprawić wygląd loków. Olej bywa trudny w stosowaniu, gdyż początkowo obciąża włosy, zaczynają wyglądać na przetłuszczone i zaniedbanie. Na szczęście to tylko chwilowy efekt, po krótkim czasie widać już pozytywne rezultaty.

Jak używać odżywek do kręconych włosów?

Każda odżywka kupiona w aptece lub drogerii ma opakowanie wyposażone w opis oraz najprawdopodobniej ulotkę wewnątrz. Informacje tam umieszczone są istotne i trzeba się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem stosowania kosmetyku. Chociaż istnieją ogólne zasady mówiące, w jaki sposób stosuje się odżywki i jak dzięki nim właściwie dbać o kręcone włosy, bywają kosmetyki nietypowe i wtedy dane z ulotki pomogą zastosować je prawidłowo.

Odżywki regeneracyjne i wzmacniające w większości przypadków nakłada się na mokre włosy, po ich umyciu i spłukaniu. Preparat należy dokładnie rozprowadzić na całej długości włosów i przeważnie pozostawić tam na określony czas (5 minut lub dłużej). Może być konieczne przykrycie głowy np. ręcznikiem – zawijając włosy w coś w rodzaju turbanu można wzmocnić pozytywne działanie odżywki. Po upływie zalecanego czasu kosmetyk należy bardzo dokładnie spłukać i rozczesać włosy specjalnym grzebieniem, następnie pozwolić im wyschnąć.
Gdy stosowanie odżywki staje się rytuałem, bo włosy tego wymagają lub jest to po prostu przyjemne, poza specjalnym grzebieniem dobrze jest też kupić tzw. czepek fryzjerski. Jest on wygodniejszy w użyciu niż ręcznik i zapewnia lepsze rezultaty. Delikatne i łamliwe włosy wymagają też szczególnej ostrożności przy suszeniu i wycieraniu. Suszarka nie może wydmuchiwać bardzo gorącego powietrza, dużo lepsze jest lekko ciepłe lub zimne, można też pozwolić włosom wyschnąć w naturalny sposób. Jeśli konieczne jest użycie ręcznika, nie należy loków trzeć ani wyżymać, a jedynie delikatnie przydusić – i do tego najlepszy będzie ręcznik wykonany w części lub całości z mikrofibry.

Zobacz też

Jak dbać o kręcone włosy?

Pielęgnacja kręconych włosów

Pielęgnacja kręconych włosów Naturalnie kręcone włosy to prawdziwy dar od matki natury, potrafią być one naprawdę zjawiskowe i dodawać nam niesamowitego wdzięku. Chociaż często prawdziwe jest popularne stwierdzenie, że kobiety z prostymi włosami marzą o lokach i na odwrót będziemy przekonywać wszystkie panie z kręconymi włosami do odłożenia na bok prostownicy. Nie ma jednak co ukrywać, że loki wymagają szczególnej pielęgnacji, by wyglądały pięknie i zdrowo. Jeżeli borykasz się z niesfornymi lokami, szukasz najlepszego szamponu dla tego typu włosów i chcesz wiedzieć, jak najlepiej o nie dbać koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem! Zapraszamy do lektury! Jakie kosmetyki do kręconych […]

Farba do włosów czy szampon koloryzujący?

Farba do włosów czy szampon koloryzujący?

Farba do włosów czy szampon koloryzujący? Obecnie na rynku jest wiele produktów służących do koloryzacji włosów. Mogą to być farby przeznaczone do użytku domowego (jest to tańsza wersja) – a także farby profesjonale, z reguły stosowane w salonach fryzjerskich, których jak najbardziej można też używać w samodzielnie w domu. Farby do włosów potrafią znacznie różnić się między sobą, nie tyle kolorem co zawartością składników. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej różnym rodzajom farb do włosów i ich właściwościom. Farby i szampony do włosów – czym się różnią? Zacznijmy od farb. Do wyboru mamy farby zmywalne, trwałe i roślinne: Farby do włosów […]

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze