Menu

Najlepsza odżywka po farbowaniu włosów

Odżywka po farbowaniu włosów
Odżywka po farbowaniu włosów

Najlepsza odżywka po farbowaniu włosów

Do zabiegów upiększających najchętniej wybieranych przez kobiety należy m.in. farbowanie włosów. Dzięki tej metodzie możemy szybko dokonać zmian w swoim wyglądzie, a do tego ukryć również siwe włosy. Niestety jest to zabieg dość intensywnie ingerujący w strukturę włosa, dlatego często dochodzi do ich uszkodzenia, przez co stają się one kruche, łamliwe, a do tego pozbawione blasku i matowe.

Jak zatem właściwie należy dbać o włosy farbowane, aby nie utraciły one swojego blasku i zdrowego wyglądu, a każda kobieca fryzura wyglądała efektownie? Jakie odżywki do włosów farbowanych będą najlepsze?

Pielęgnacja włosów po farbowaniu – o czym warto pamiętać?

Farbowanie włosów prowadzi do uszkodzenia osłonki włosa, co powoduje, że staje się on szorstki i matowy. Taki włos jest wysuszony, ponieważ jego łuska podczas zabiegu koloryzacji została otwarta, co spowodowało zmniejszenie jego naturalnego nawilżenia.

W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do uszkodzenia kory włosa, a w konsekwencji do jego złamania. Dlatego należy odpowiednio zabezpieczyć włosy po farbowaniu, aby nie doszło do ich przesuszenia i uszkodzenia.

Jak to zrobić? Przede wszystkim należy stosować odpowiednie kosmetyki przeznaczone do włosów farbowanych. Takie kosmetyki mają za zdanie nawilżyć, odżywić, a także wygładzić powierzchnię farbowanego włosa.

Dodatkowo chronią kolor przed wypłukaniem i promieniowaniem słonecznym, nadając mu odpowiedni blask, a także ułatwiają rozczesywanie poddanych koloryzacji włosów, a to z kolei chroni przed ich uszkodzeniem mechanicznym.

Co powinny zawierać kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów farbowanych?

Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów po koloryzacji powinny przede wszystkim zawierać składniki, które zatrzymują wodę, a więc proteiny, takie jak keratyna, jedwab, ale też proteiny roślinne, np. z owsa lub pszenicy. Dzięki ich regularnemu stosowaniu możemy odbudować strukturę włosa i sprawić, że znów będą one pełne blasku, a do tego lekkie i miękkie.

Poza tym w naszych kosmetykach do pielęgnacji włosów farbowanych powinny znaleźć się humektanty, których zadaniem jest pochłanianie lub oddawanie wody, zależnie od tego czy znajdują się w środowisku suchym czy też wilgotnym.

Do humektantów zalicza się aloes, glicerynę, miód i glikol propylenowy.

Najlepiej, gdy są stosowane razem z emolientami, ponieważ bez nich włosy najprawdopodobniej będą się puszyć, a nawet przesuszać. A warto wspomnieć, że głównym zdaniem emolientów jest właśnie tworzenie filtru ochronnego na powierzchni włosa, co zapobiega utracie wody.

Do takich emolientów zalicza się oleje i silikony. Pamiętajmy jednak, że emolienty mogą obciążać włosy, dlatego można używać ich tylko w małej ilości i to najlepiej na same końcówki.

Często do nawilżenia włosów używa się również zakwaszaczy, takich jak kwas mlekowy, sok z cytryny czy ocet, których zadaniem jest zamknięcie łuski włosa. Dzięki niskiemu pH włosy stają się nawilżone, błyszczące i wygładzone. Należy jednak być ostrożnym przy ich stosowaniu, bo w nadmiarze wysuszają włosy, a do tego mogą podrażnić skórę.

Mycie włosów farbowanych

Do mycia włosów po koloryzacji powinno wybierać się szampon specjalnie do tego przeznaczany. Najlepiej, jeśli jest on dedykowany do konkretnego koloru włosów, a zatem inny do ciemnych włosów (może być z wyciągiem z orzecha włoskiego), a inny do włosów jasnych (np. z wyciągiem z rumianku lub fioletowy). Dzięki temu pięknie podkreślimy kolor naszych włosów i nadamy im odpowiedniego blasku.

Szampon do włosów farbowanych powinien nie tylko chronić kolor, ale też odpowiednio włosy nawilżyć i wygładzić, co znacznie ułatwi ich rozczesywanie oraz modelowanie. Najlepsze będą delikatne szampony, które dodatkowo nie będą obciążały włosów po koloryzacji, a zatem bez:

  • SLS,
  • SLES,
  • parabenów,
  • silikonów.

Przeczytaj też:

[rpi]

Włosy zawsze myjemy delikatnie, nie ciągnąc i nie szarpiąc, ponieważ są one osłabione po koloryzacji, a zatem podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Używamy do tego ciepłej wody, natomiast do płukania letniej, najlepiej o temperaturze 36-38 stopni C. dzięki temu zamkniemy łuski włosa. Zbyt gorąca woda może spowodować ich uszkodzenia, a zwłaszcza wysuszenie końcówek.

Dlaczego po farbowaniu należy użyć odżywki?

A co z odżywaniem włosów po koloryzacji? Włosy farbowane potrzebują odpowiedniego odżywienia, nawilżenia i regeneracji. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich odżywek, maseczek i balsamów specjalnie przeznaczonych do włosów farbowanych.

W tym celu można też sięgać po różne oleje roślinne, np. arganowy, kokosowy, palmowy czy masło shea – mają bardzo dobre właściwości nawilżające oraz regenerujące. Wszystkie odżywki i balsamy należy nakładać po każdym umyciu włosów. Natomiast olejki można stosować na kilka godzin przed umyciem, a także po umyciu, ale tylko na same końcówki.

Przy włosach farbowanych warto przynajmniej raz w tygodniu zastosować maseczkę regenerującą lub odbudowującą. Dzięki temu zregenerujemy włosy szybciej niż samą odżywką. Poza tym takie maseczki odpowiednio wygładzają włosy i chronią kolor.

Nakładamy je na umyte i wilgotne włosy. Następnie owijamy je ręcznikiem i zostawiamy na około 10-15 minut. Po tym czasie włosy spłukujemy letnią wodą i rozczesujemy grzebieniem o dużym rozstawie zębów.

Rodzaje odżywek i ich zastosowanie

Zanim wybierzemy odpowiednią odżywkę do włosów farbowanych, zwróćmy uwagę na to, że na rynku mamy kilka rodzajów odżywek, zależnie od ich przeznaczenia. I tak możemy wyróżnić:

  1. Odżywki do włosów farbowanych – ich zdaniem jest ochrona koloru i nadanie mu odpowiedniego połysku. Włosy po koloryzacji potrzebują dodatkowego wzmocnienia, dzięki któremu będzie można wyeliminować ubytki i zregenerować strukturę włosów – od nasady po same końce. Takie odżywki najczęściej zawierają wyciągi i ekstrakty roślinne, które dodatkowo wzmacniają kolor.
  2. Odżywki do włosów normalnych – takie włosy najczęściej nie potrzebują zbyt dużo preparatów pielęgnujących, ponieważ same z siebie są delikatne, puszyste i miękkie. Dlatego wystarczy im lekka odżywka, która delikatnie zregeneruje strukturę włosa, np. taka w sprayu, niekoniecznie w wersji do spłukiwania.
  3. Odżywki do włosów suchych i zniszczonych – ich zadaniem jest przede wszystkim nawilżenie włosów. Powinny one zatrzymać wilgoć w całej strukturze włosa, dzięki temu będą one nawilżone i pełne blasku, a do tego nie będą puszyć się ani rozdwajać.
  4. Odżywki do włosów przetłuszczających się – ich zadaniem jest eliminacja nadmiaru sebum, odpowiedzialnego za natłuszczanie włosów. Takie odżywki nawilżają, regenerują i odświeżają całe włosy oraz skórę głowy.
  5. Odżywki do włosów z łupieżem – bogate są w składniki zwalczające łuszczenie się skóry głowy i dodatkowo ograniczają wydzielanie się łoju.
  6. Odżywki do włosów cienkich, osłabionych i wypadających – przede wszystkim wzmacniają włosy. Muszą je intensywnie nawilżać, odżywiać i wzmacniać. Ponadto powinny zwiększać objętość włosów i nadawać im puszystość.

Jaka odżywka po farbowaniu włosów będzie odpowiednia?

Farbowanie włosów powoduje, że na odcinku od ucha do samych końcówek pasma są wysuszone. Z tego też względu zwłaszcza w tych miejscach należy je dokładnie nawilżyć.

Do tego używamy specjalnych odżywek do włosów farbowanych. Są to preparaty, które należy rozprowadzić na włosach i po chwili spłukać. Zadaniem takich odżywek jest również utrwalenie i odświeżenie koloru, dlatego zawierają w sobie specjalne filtry chroniące przed promieniami UV.

Co jeszcze zawierają w swoim składzie najlepsze odżywki po farbowaniu włosów? Mogą w nich znaleźć się m.in.:

  • pantenol,
  • gliceryna,
  • witamina E,
  • a także rozmaite hydrolizaty protein.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas pielęgnacji włosów farbowanych?

Aby chronić kolor włosów po farbowaniu i utrzymać je w dobrej kondycji, warto pamiętać o kilku kwestiach:

  • Przy regularnym farbowaniu włosów, warto co 2-3 miesiące zdecydować się na profesjonalny zabieg pielęgnacyjno-odbudowujący w zakładzie fryzjerskim. Pamiętajmy też, by często podcinać końcówki, ponieważ włosy po koloryzacji mają tendencję do rozdwajania się. A to wygląda po prostu nieestetycznie.
  • To co jemy wpływa na stan naszych włosów, dbajmy więc o odpowiednią dietę. Co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe (znajdziemy je np. w olejach roślinnych, orzechach, kiełkach, rybach, w awokado), witamina A (np. marchewka, bataty, czerwona papryka), witaminy z grupy B (np. fasola, jaja, drób, szpinak, ryby), sole mineralne, w tym cynk, miedź, siarka, magnez (np. szpinak, brokuły, jabłka, ciemne pieczywo). Cenne właściwości mają również wyciągi z ziół, np. z pokrzywy, rumianku, lipy, melisy, mięty czy skrzypu.
  • Ograniczmy używanie suszarek do włosów, prostownicy i lokówki – gorące powietrze wysusza włosy.
  • W lecie stosujmy odżywki lub mgiełki do włosów z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym. W ten sposób ochronimy kolor przed blaknięciem, a włosy przed utratą nawilżenia. Pamiętajmy też o nakryciu głowy.
  • W zimie nawilżajmy powietrze w naszych mieszkaniach i domach, ponieważ w ten sposób uchronimy włosy przed nadmiernym wysuszeniem. Powinniśmy również chronić włosy przed mrozem, dlatego nośmy czapkę, najlepiej wykonaną z naturalnych włókien.
  • Na basenie koniecznie nośmy czepek – woda chlorowana bardzo wysusza włosy, a do tego powoduje, że kolor płowieje.

Farbowanie włosów to proces chemiczny, podczas którego dochodzi do otwarcia łuski włosów, po to by mógł w nie wniknąć pigment barwiący. Odbywa się to pod wpływem podniesienia poziomu pH do zasadowego, przez nałożenie na włosy farby. Dlatego tak ważne jest, aby po zakończeniu farbowania przywrócić im neutralny poziom pH.

Szampony, jak i odżywki do włosów farbowanych mają kwaśne pH, a zatem dzięki tym kosmetykom zakwaszającym, zamkniemy łuski włosów, chroniąc je tym samym przed zniszczeniem i zbyt szybkim wypłukaniem koloru.

Co więcej, dzięki odżywce włosy stają się gładkie, mają jednolitą powierzchnię, zaś kolor pięknie mieni się i lśni. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich, dobrych jakościowo kosmetyków, specjalnie przygotowanych do pielęgnacji włosów farbowanych.

Najpopularniejsze fryzury damskie to:

  • fryzura bob,
  • kucyki,
  • warkocze.

Zobacz też

Lata 30 fryzury damskie

Lata 30 fryzury damskie

Lata 30 fryzury damskie Fryzury z lat 30 są do tej pory bardzo często wykorzystywane na imprezy, które wymagają nienagannego uczesania. Fryzury damskie tego typu pasowały przede wszystkim do stylizacji, gdzie nie była widoczna nagość kobiety, co nie było pożądane w latach 30. To właśnie w tych latach zaczęto także rozczesywać loki i zauważono, że olbrzymie ilości lakieru na włosach nie są korzystne. Był to nadal kosmetyk, który się używało, ale już w zdecydowanie mniejszej ilości i nie po to, aby cała fryzura była nie do ruszenia w żaden sposób przez kilka godzin. Jednak tutaj również nic się nie zmieniło […]

Domowe sposoby na siwe włosy

Przyciemnianie siwych włosów nie musi wiązać się ze stosowaniem drogich i trudnych do samodzielnej aplikacji preparatów chemicznych. Coraz więcej osób wykorzystuje w tym celu naturalne farby, pasty i płukanki, wykonane z produktów, które większość z nas posiada w swoich domach. Jakie są najskuteczniejsze, domowe sposoby na siwe włosy? Jak przyciemnić siwiejące kosmyki w naturalny sposób? Przeczytaj poniższy artykuł i pożegnaj się z siwymi włosami! Naturalne sposoby na przyciemnienie siwych włosów Siwienie włosów to naturalny proces, który u większości osób rozpoczyna się około 30-40 roku życia. Stopniowa zmiana koloru włosów zwalczana jest najczęściej poprzez farbowanie ich różnorodnymi, chemicznymi preparatami. Warto podkreślić […]

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze