Jak często farbować włosy żeby ich nie zniszczyć?

Jak często farbować włosy żeby ich nie zniszczyć
Jak często farbować włosy żeby ich nie zniszczyć

Jak często farbować włosy żeby ich nie zniszczyć?

Kobiety bardzo chętnie korzystają z zabiegu farbowania włosów. Tuż po wyjściu z salonu fryzjerskiego efekt jest niesamowity, włosy zyskują głęboki, nasycony kolor.

Niestety dosyć szybko, zwłaszcza przy częstym myciu głowy, nowy odcień traci swoją intensywność. Z tego powodu najchętniej chciałybyśmy farbować włosy nawet co tydzień. Czy tak częsta koloryzacja może zniszczyć włosy?

Czy częste farbowanie niszczy włosy?

Farbowanie niestety jest zabiegiem inwazyjnym dla naszych włosów, natomiast to, w jakim stopniu podczas koloryzacji dochodzi do ich uszkodzenia, zależy tak naprawdę od wielu czynników. W nowych farbach i kremach koloryzujących jest coraz mniej silnych składników chemicznych, a zatem są one mniej szkodliwe niż jeszcze kilka lat temu.

Warto również wiedzieć, o tym że produkty do koloryzacji półtrwałej, takie jak na przykład szampony czy pianki, mają mniejsze stężenie składników koloryzujących, przez co są znacznie delikatniejsze dla włosów. Niestety nałożony w ten sposób kolor utrzymuje się znacznie krócej, a zatem w tym przypadku wymaga jest częstsza koloryzacja.

Nie bez znaczenia jest też to, na jaki kolor farbujemy włosy.

Otóż, przyciemnianie ich nie będzie tak szkodliwe jak rozjaśnianie, które wymaga zastosowania utleniacza, a jest to środek chemiczny o intensywnym działaniu. Nie oszukujmy się, włosy po wielokrotnej koloryzacji tracą nawilżenie i stają się łamliwe, dlatego wymagają odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji.

Jak często farbować włosy?

To jak często powinniśmy farbować włosy zależy od typu koloryzacji, a także tego jak one reagują na farbę i jak szybko rosną. Średnio jest to 1 cm na miesiąc.

Jeśli więc decydujemy się na radykalną zmianę i z brunetki zostajemy blondynką lub odwrotnie, to musimy spodziewać się szybkich odrostów, które wymagają częstszego poprawiania. Tego problemu nie ma przy ombre, sombre lub balejażu – odrost nie jest tak widoczny, można, więc wytrzymać bez wizyty u fryzjer nawet kilka miesięcy.

Generalnie zaleca się farbowanie włosów w odstępach od 3 do 8 tygodni, najlepiej jednak nie częściej, niż co 4 tygodnie, choć ta kwestia zależy od ich kondycji. Przy grubszych, dobrze odżywionych włosach nie dojdzie tak szybko do ich uszkodzenia jak przy tych cienkich i przesuszonych.

Jak pielęgnować włosy po farbowaniu?

Po wizycie u fryzjera damska fryzura wygląda zachwycająco, wlosy mają piękny, wyrazisty kolor, a do tego są lśniące i sprawiają wrażenie zdrowych. Aby jednak efekt ten utrzymał się jak najdłużej, należy o nie odpowiednio dbać. Jak zatem właściwie pielęgnować włosy farbowane?

Włosy po koloryzacji są przesuszone, a co za tym idzie mogą być łamliwe. Z tego też względu nie zaleca się ich częstego mycia. Najlepiej robić to nie więcej niż dwa razy w tygodniu.

Do tej czynności zawsze wybieramy szampon do włosów farbowanych, który zawiera naturalne składniki i jest wolny od siarczanów. Niekiedy bardzo dobry pomysłem jest umycie ich tylko odżywką do włosów farbowanych. Taka metoda polecana jest zwłaszcza przy włosach kręconych.

Bez względu na to, co wybierzemy, czy szampon czy odżywkę po farbowaniu, pamiętajmy o odpowiedniej technice mycia włosów. A mianowicie, najpierw wmasowujemy produkt w skórę głowy, dzięki temu podczas jego spłukiwania umyjemy nim całe włosy, aż po same końcówki.

Jak właściwie odżywić włosy po farbowaniu?

Farbowanie włosów wymaga odpowiedniego i regularnego ich nawilżania, po to by zachowały swój zdrowy i piękny wygląd. W tym celu stosuje się dobre odżywki i maski do włosów farbowanych.

Dobre, czyli jakie? Przede wszystkim takie, które w swoim składzie zawierają keratynę i proteiny z pszenicy oraz soi. Za ich sprawą farbowane włosy otrzymają odpowiednią ilość białka, którego zawsze brakuje im po koloryzacji.

Poza tym taka odżywka czy też maska do włosów farbowanych ma za zdaniem nawilżyć je, a przez to ułatwić rozczesywanie. Dlatego koniecznie trzeba używać odżywek po każdym myciu, z kolei maski warto stosować raz na tydzień.

Pamiętajmy przy tym właściwej technice nakładania odżywki – zawsze zaczynamy od linii uszu w dół. W przypadku maski nakładamy ją również na skórę głowy, włosy owijamy ręcznikiem i pozostawiamy na kilkadziesiąt minut – według wskazać producenta.

Włosy farbowane – o czym jeszcze wart pamiętać?

Włosy farbowane, jak już było o tym wspominane, są przesuszone, dlatego warto ograniczyć do niezbędnego minimum, używanie suszarki i prostownicy, które przyczyniają się do uszkadzania struktury włosów, a przez to blaknięcia koloru. Pozwólmy, więc im schnąć samoczynnie. Jeśli już musimy sięgnąć po suszarkę to najlepsza będzie z dyfuzorem z ustawionym chłodnym strumieniem powietrza.

Co więcej, włosy po koloryzacji nie lubią też słońca, a także chlorowanej i słonej wody. Dlatego w upalne dni nośmy nakrycie głowy i stosujmy kosmetyki do pielęgnacji włosów z filtrami przeciwsłonecznym, takimi jak np. benzofenon-4. Najlepiej zrezygnujmy też z kąpieli w morzu, a jeśli chodzi o basen, to wybierajmy te, które oczyszczane są aktywnym tlenem albo ozonowane.

Aktualizacja 15/10/2021

Zobacz też

Lata 50 fryzury damskie

Lata 50 fryzury damskie

Lata 50 fryzury damskie Fryzury z lat 50- tych to wszelkiego rodzaju fale i loki upięte w misterne wzory. Włosy były skręcane na wałkach o różnej wielkości, tak aby uzyskać różnej wielkości skręt. W tym dziesięcioleciu królowały również uniesione od nasady włosy, utrwalone dużą ilością mocnego lakieru. Fryzury damskie były tak mocno utrwalone, że nawet podczas intensywnych ruchów nie traciły nic na swojej stylizacji. Niekwestionowanym królem wśród fryzur był bananowy kok, jednak takie fryzury jak pixie czy rulony z grzywki wcale nie ustępowały stylem. Komu pasują fryzury z lat 50 Fryzury z lat pięćdziesiątych charakteryzują się tym, że są to […]

Velaterapia

Velaterapia

Velaterapia Velaterapia na włosy z miesiąca na miesiąc zdobywa coraz większą popularność, dlatego też warto nieco więcej dowiedzieć się o tej niesamowitej metodzie. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest Velaterapia, jakie są jej największe zalety i kto powinien skorzystać właśnie z jej dobrodziejstwa. Co to jest Velaterapia? Velaterapia najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak opalanie końcówek włosów za pomocą ognia. Głównym celem zabiegu jest zlikwidowanie rozdwojonych lub połamanych końcówek bez potrzeby obcinania włosów. Pamiętać należy o tym, że włosy mogą niszczyć się na różnej długości, dlatego też ich […]

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze